…v¾dy» jsem jenom ¾ena…
Tohle téma nosím v hlavì u¾ dlouho. Èeské hereèky, kolaborace s Nìmci, pronásledování, ostrakizace, tresty.
Je tìch pøíbìhù hodnì. Nìkteré hojnì probírané v tisku i literatuøe, nìkteré u¾ skoro zapomenuté. Kdo si dnes ještì vzpomene, ¾e si nìjak smoèila tøeba i pøedstavitelka všech prvorepublikových milostpaní, Rù¾ena Šlemová?
Pøíbìh lásky krásné a vzdìlané Nataši Gollové je pøíbìhem o smutném pádu a¾ do temnot alkoholismu. Kdo u¾ si dnes vzpomene na tragický pøíbìh mladièké a naivní sestry Lídy Baarové, která hrála pod jménem Zorka Janù?
U¾ se skoro zapomnìlo i jméno herce, který ji k sebevra¾dì nepøímo dohnal, kdy¾ jí zabránil v pøístupu do divadla, sestøe zrádkynì. O ponìmèení jmen, nejen hereèek, u¾ se mnoho neví.
Nejznámìjší jsou asi pøíbìhy Adiny Mandlové a Lídy Baarové. Adina byla zjevnì povahou dravìjší, dá se øíct, ¾e si ménì smoèila. Ustála ¾ivot a ve zralém vìku u¾ se tomu asi opravdu jenom smála. Ludmila Babková, která pøešla na pseudonym Baarová se zapletla dost, nepochybnì. Zdá se s odstupem skoro k nevíøe, ¾e mohla podlehnout takové podivné kreatuøe, jakou byl Goebbels.
Z dobových svìdectví je ale zøejmé, ¾e pro ¾eny tenkrát nesporné kouzlo mìl, nejen díky tomu, ¾e moc je významné afrodiziakum. Byl to èlovìk velmi vzdìlaný, ostatnì jeho opravdu osobitá ¾ena Magda (která jako Médea vra¾dí na konci tragedie své dìti) pøešla k svému Josefovi od ¾idovského intelektuála a revolucionáøe. Byl to zvláštní svìt, tenkrát. Doba byla zase jednou vymknutá z kloubù.
Lídì Baarové bylo v roce vrcholícího vztahu s Goebbelsem asi 22 let (roèník 1914). Tì¾ko s odstupem soudit, tì¾ko známkovat. Ona sama mìnila své vzpomínky, upravovala je korigovala. Ostatnì je dneska u¾ jedno, zda s tím geniem zla mìla vztah naplnìný, èi nenaplnìný. Vztah tam nespornì byl a zpùsobil nejen prokletí celé její rodinì, ale i jí samé. Její pováleèná pou» byla trvale dost strastiplná, za své mladické pochybení byla ve svém domovì dlouho zapovìzená, aè se zøejmì Èeškou cítila celý ¾ivot.
Pøemýšlel jsem o osudu slavné francouzské hereèky Arletty. My starší si ji urèitì pamatujeme z nádherného filmu Dìti ráje, o nìm¾ jsem se u¾ kdysi zmiòoval. Byla to hvìzda z nejzáøivìjších, ale… Byla snad milenkou nìmeckého velitele Paøí¾e za války, to není tak dùle¾ité, prostì byla milenkou exponovaného Nìmce.
Po válce soud a Arletty se obhajovala vìtou:
„Co chcete, v¾dy» jsem jenom ¾ena“.
Francouzský soud ji osvobodil, hrála úspìšnì dál, potkali jsme ji tøeba i ve slavném oscarovém filmu z roku 1962 Nejdelší den. Pøijde mi to velkorysé, lidské, samozøejmé. Zamilovala se do Nìmce, patrnì. Nikdo nezkoumal, nikdo nekádroval. Pøedstavuji si u nás, kolik odporných malých udavaèských dušièek by se schovávalo za poklesek jedné hereèky. V tom je mo¾ná nejvìtší prokletí èecháèkovství.
U nás by Arletty po válce hvìzdou nezùstala.
Obrázky - zdroj: internet