Babièky dnes ¾ijí jinak
Dnešním našim babièkám je tak zhruba kolem 50ti let. Jsou to zøejmì poslední „babièky klasického typu“, proto¾e další generace èeských babièek u¾ budou ovlivnìny ve svých postojích a vztazích svody i nutnostmi novodobé èeské reality.
Co øíci k definici èi významu slova - babièka. Je to slovo u¾ívané tak èasto, ¾e jeho definici jsem nikde nenašla. Øekne-li se „babièka“ víme prostì o koho jde. Obsahovì to pro nás znamená osoba stáøím zesláblá, jemná, nedominantní, ale nepøehlédnutelná, která spíše ne¾ svým dìtem dopøeje vnouèatùm.
Co si budeme povídat - nejvíce pøedstavu „babièky“ nám pøipomíná vyprávìní Bo¾eny Nìmcové o ¾ivotì na Starém bìlidle. Podle ní jsou to prostì starostlivá, vlídná stvoøení, která mají „statut“ rodinného pomocníka a pøípadného vychovatele dìtí. Je samozøejmé, ¾e musí být v¾dy pøipraveny a ochotny být v¾dy po ruce…
Ale?!
Babièky dnes zaèínají ¾ít jinak. Zaèínají myslet jinak, starat se jinak a tak trochu ménì o své dìti a vnouèata. Pravda, kariéru, tu ji¾ nenahoní, ale lze si u¾ívat toho, o èem se nám pøed nìkolika lety ještì mohlo jen zdát, napøíklad mobilních telefonù a tøeba i internetu.
Z dnešního trendu lze odvodit, ¾e bude pøibývat babièek, které ne¾ by ztrácely èas ¾vatláním s vnouèátky, budou intenzívnì rozmýšlet, jak by zmno¾ily svùj finanèní pøíjem, by» jen pøivýdìlkem (tøeba naèerno na vietnamské tr¾nici), aby mohly cestovat u nás, anebo vycestovat tøeba na „Floridou“ èi do „Bulharska“.
Vìnují èas seznamkám pro tøetí generaci, tráví hodiny na Univerzitách tøetího vìku. Také je zajímá turistika (nordic wolkink) a nezbytnými jsou samozøejmì i chirurgické úpravy tøetí generaci potøebné.
Zkrátka dnešní babièky si chtìjí prodlou¾it mládí nebo aspoò uchovat si pøimìøenou pohybovou aktivitu. Ty tam jsou doby, kdy babièky v baèkorách a ušmudlaných zástìrách tloukly špaèky u kamen a jejich jedinou zábavou byla televize, jedinou starostí co jíst a jedinou radostí vnouèátka. Inu, babièky stárnou pomaleji, doba jim to umo¾òuje a nesou si do stáøí více vlastností dravého mládí. „Nezdr¾ujte, ještì zkouším vydìlávat, ještì chci cestovat, ještì se potøebuji ukazovat ve spoleènosti,“ tak u¾ dnes slyšíme hovoøit naše moderní babièky.
Støípky odjinud
Hlídání vnouèat je rizikové
Nechat babièku hlídat vnouèata nemusí být prý v¾dy ten nejlepší nápad. Øíká to jedna studie, uveøejnìná v jednom americkém èasopise. Prokázala toti¾, ¾e babièky, které pomáhají s péèí o dìti, mají vyšší riziko srdeèních obtí¾í. Studie uvádí, ¾e péèe o vnouèata pøedstavuje velký stres a ten je hrozbou pro kardiovaskulární systém. Babièky peèující o vnouèata také èastìji nedbají o své vlastní zdraví.
Výzkumu se zúèastnilo 54 412 ¾en (zdravotních sester), které se pøihlásily do výzkumného projektu zamìøeného na zkoumání zdravotního stavu zdravotních sester. Bìhem období ètyø let utrpìlo 321 z nich infarkt myokardu. Analýza ukázala, ¾e ¾eny, které se staraly o svá vnouèata více ne¾ 9 hodin týdnì, mìly vyšší riziko srdeèních obtí¾í (i kdy¾ byly zohlednìny ostatní rizikové faktory, jako je nadváha èi kouøení). Studie však nedává odpovìï na otázku, jak spolu péèe o vnouèata a vyšší riziko kardiovaskulárních obtí¾í vzájemnì souvisí.
Babièky ušetøí rodièùm spoustu penìz
Z výsledkù prùzkumu ve Velké Británii vyplynulo, ¾e babièky a dìdeèkové jsou prostì k nezaplacení. Právì oni toti¾ ušetøí britským rodinám roènì více ne¾ jeden bilion liber, které by jinak musely vydat za hlídání svých potomkù!
Více ne¾ polovina z celkem 1 001 dotázaných prarodièù uvedla, ¾e hlídá svá vnouèata pravidelnì. Podle získaných údajù se jedná v prùmìru o ètyøicet dnù v roce, které stráví babièky a dìdeèkové hlídáním vnouèat mladších dvanácti let.
Prùmìrná hodinová taxa za hlídání jednoho dítìte agenturou se pøitom ve Velké Británie pohybuje kolem tøí liber. Pøedevším v dobì prázdnin znamená najatá chùva znaèné zatí¾ení rodinného rozpoètu. A právì o prázdninách a ve svátcích nastupují babièky na hlídání nejèastìji.
Zatímco mnozí prarodièe svým dìtem a vnouèatùm spíše finanènì vypomáhají a tím pádem si neberou nic ani za hlídání, najdou se výjimky, kdy v rodinách babièkám za hlídání platí. Ve vìtšinì tìchto pøípadù ovšem nejde o klasické vyplácení penìz, ale spíše o pøilepšení v podobnì dárkù, pozorností a plnìní tajných pøání.
Z prùzkumu také vyplynulo, ¾e babièky svá vnouèata hlídají o nìco déle ne¾ dìdeèkové.
Americké dùchodce zajímají více cestovní katalogy ne¾ vnouèata
Všichni u¾ dnes známe ty opálené dùchodce z fotek, jak s odvahou a mladistvým entuziasmem dobývají svìt v turistických autobusech. Americké dálnice brázdí obytné karavany s hrdou samolepkou na zádi: "Svùj dùchod si u¾íváme, mladým nic nenecháme". Zatímco naše babièky a dìdeèkové šetøili ka¾dou stovku z dùchodu, aby mohli "pøilepšit mladým", jejich vrstevníci v Americe si naplno u¾ívají své úspory. Svým dìtem zaplatili studia, vše ostatní u¾ je na nich. Tím ostatním se bohu¾el myslí i bì¾ná pomoc mladé rodinì - napøíklad hlídání dìtí nebo prázdniny u babièky nejsou v Americe ¾ádnou samozøejmostí. "Dají vám první splátku na dùm, nikdy vám to nepøestanou pøipomínat a pak si zmizí na Floridu," shrnula jedna mladá maminka. Kanadský psycholog Paul Kropp se v knize Rodièem bez nervákù zabývá otázkou, jak se stalo, ¾e nejstarší generace vyklidila své pozice v amerických a kanadských rodinách. Rozklad vícegeneraèní rodiny nastartovaly dle jeho názoru napø. malé pováleèné domky a byty, kam u¾ se prarodièe nevešli. Velký vliv má také èasté stìhování amerických a kanadských rodin za prací. Mladí lidé mìní byt v prùmìru ka¾dý druhý rok, mladé rodiny mìní dùm asi za ètyøi roky. Dùle¾itá je i finanèní nezávislost amerických seniorù, kteøí ji¾ nepotøebují širší rodinu pro pøe¾ití. Zatímco pøed 70 lety patøili k nejchudší vrstvì spoleènosti, dnes jsou vrstvou nejbohatší, naopak na posledním místì stanula rodina s malými dìtmi. Díky lékaøské péèi ¾ijí senioøi déle a kvalitnìji. A tak si prostì chtìjí u¾ívat všechno to, co si pøedtím, tøeba i kvùli vlastním dìtem, museli odpírat. Pøedstava, ¾e by místo Alp a Pompejí mìli zdolávat znovu hory plínek, dìtský køik a nákupy za pracující snachu, je vùbec neláká. Pøesto by se babièky a dìdeèkové podle nìj nemìli své role zcela vzdávat. V ka¾dé rodinì mù¾e jednou nastat krize, kdy je potøeba podat pomocnou ruku. Ztráta zamìstnání, rozvod, nemoc, úmrtí, ale tøeba i alkoholismus, drogy mohou rozlo¾it mladou rodinu a ohrozit vývoj dìtí. Tady mù¾e právì citový vztah babièky leccos zachránit. Ve vztahu rodièù k vlastním dìtem jsou obèas bouølivìjší období, zvláštì kdy¾ dítì spìje do puberty. Je pìkné mít v rodinì nìkoho, kdo v arogantní pubertální holce s fialovými vlasy a krou¾ky v nose doká¾e laskavým pohledem vidìt stále tu sladkou osmiletou holèièku.
Babièky v Holandsku se brání hlídání vnouèat
Nizozemské babièky mají stále ménì èasu a chuti starat se o vnouèata. Podle prùzkumu univerzity v Utrechtu bývají ¾eny ve vìku 55 a¾ 64 let oproti døívìjším èasùm stále zamìstnány a aktivnì tráví volný èas. "Moderní babièky prostì chtìjí vydìlávat a i ve svém vìku myslí na kariéru," tvrdí autoøi výzkumu. Zvyšuje se proto poèet rodin (dnes dvì tøetiny), které vodí dìti do pøedškolních zaøízení nebo si sjednávají paní na hlídání.
A co na to naše seniorky???
Karla Adamcová