Sanatoria Klimkovice Kulaté, 30. výroèí svého otevøení si letos pøipomínají Sanatoria Klimkovice. Slavnostní pøestøi¾ení pásky pøipadlo na 18. èervence 1994. Od té doby prošlo klimkovickými láznìmi na 160 000 pacientù.
Historie
O stavbì nových lázní se na Ostravsku uva¾ovalo u¾ od 70. let minulého století. „V roce 1975 rozhodla vláda ÈSSR o výstavbì Dolu Darkov, jeho¾ dùlní pole zasahovalo pod tehdejší Láznì Darkov. Panovaly obavy, ¾e by je vytì¾ení všech slojí definitivnì poškodilo. Vláda proto rozhodla, ¾e se postaví náhradní láznì, které budou také léèit jodobromovou vodou, o jejich¾ úèincích se na Ostravsku vìdìlo u¾ od poloviny 19. století,“ øekl Josef Srnìnský, tehdy provozní námìstek Lázních Darkov, který byl u stavby lázní v Klimkovicích od samotného poèátku.
Ji¾ v polovinì minulého století odhalily geologické vrty na nìkolika místech v regionu lo¾iska sedimentù nasycených jodobromovou solankou stejnou, jakou vyu¾ívají v Darkovì. Rozbor ukázal, ¾e voda, která je pozùstatkem miocenního moøe z období tøetihor, obsahuje velké mno¾ství minerálù, pøedevším jodid a bromid, v mno¾ství a¾ 52 mg na litr, co¾ je nejvìtší koncentrace v Evropì. Nejvhodnìjší pro nové jímací vrty se po prùzkumech, a také z hlediska tehdejších potøeb OKD, ukázala Polanka nad Odrou. Dlouhé diskuze se vedly také o umístìní samotných nových lázní, odpùrci výstavby v Klimkovicích mimo jiné argumentovali ovzduším zneèištìným zplodinami z prùmyslových podnikù v Ostravì. Studie meteorologického ústavu ale u¾ tehdy prokázala, ¾e 85 a¾ 90 procent èasu z roku fouká vítr od západu a jihozápadu, tedy od zalesnìných oblastí pøes Klimkovice smìrem na Ostravu, nikoliv opaènì, tak¾e území na hýlovském kopci, se vzduchem èistým jako v Beskydech, je pro láznì vhodné. Jodobromová voda se proto od poèátku ponìkud netypicky vede od jímacích vrtù v Polance nad Odrou a¾ do lázní zhruba 12 kilometrù dlouhým potrubím.
Na koncept lázní byla vyhlášená soutì¾, v sedmdesátých letech ho zpracoval ing. arch. Zdenìk Kupka, ubytovací èást doplòovala ing. arch. Milena Vitoulová, pozdìji se projekt pøesunul pod opavský architektonický ateliér. Nejvíce v ohro¾ení byla stavba krátce po Sametové revoluci, kdy vláda Václava Klause rozhodla o zrušení u¾ schválené finanèní dotace.
„Proto¾e tehdy u¾ se stavìlo, museli jsme zaèít shánìt nového investora. Naštìstí se to povedlo,“ vzpomnìl Josef Srnìnský. V roce 1990 se novým investorem a poté majitelem Jodových sanatorií Klimkovice stala Èeská státní pojiš»ovna Praha, která prosadila revizi architektonického výrazu lázní. Autorem odvá¾ného, nadèasového a neobvyklého návrhu hlavního pavilonu byl ing. arch. Vladimír Gleich, návrh dìtské léèebny je z dílny ing. arch. Petra Leinerta, který spolupracoval s ing. arch. Erhardem Jaroschem. Kolonádu, restauraci a stravovací prostory upravil do souèasné podoby Ing. arch. Jaroslav Vítek ze Zdravoprojektu Bratislava.
Podle pamìtníkù vládlo na stavbì, na ní¾ pracovalo i 500 lidí, velké nadšení, které pomohlo pøeklenout mnohé technické problémy. Stavba se zahajovala slavnostním poklepáním základního kamene 5. prosince 1991 a o tøicet mìsícù pozdìji, 18. èervence 1994, se nová Jodová sanatoria Klimkovice slavnostnì otevírala. Do tónù kantáty Bohuslava Martinù Otvírání studánek tehdy poprvé vytryskla voda z impozantní, sklenìné, sedm metrù vysoké fontány umístìné na kolonádì v hlavní budovì. První pacienti pøijeli 27. èervence 1994 a od té doby se lázeòský provoz v podstatì nezastavil, s výjimkou období covidové epidemie v roce 2020.
Podle starosty mìsta Jaroslava Vargy výstavba lázní významnì promìnila celé Klimkovice. „Stali jsme se lázeòským místem, co¾ mimo jiné znamená, ¾e po¾íváme napøíklad z pohledu zástavby vyšší stupeò ochrany. Existence lázní se ve mìstì projevila v nárùstu turistického ruchu a s tím souvisejícím rozvojem slu¾eb a podnikání. Nový lázeòský provoz generuje u¾ tøicet let zajímavé pracovní pøíle¾itosti, které døíve v regionu nebyly, a zejména po otevøení lázní je místní lidé velmi uvítali a vá¾ili si jich. Jak zmiòují pamìtníci i kroniky, s výstavbou lázní se také zásadnì zlepšila infrastruktura, dopravní obslu¾nost Hýlova,“ vyjmenoval Jaroslav Varga.
Na úspìšnost nových lázní v Klimkovicích mìla od poèátku velký vliv skuteènost, ¾e jejich souèástí byla také dìtská léèebna, která umo¾òovala pobyt malých pacientù i s rodièi, co¾ byla pøed tøiceti lety naprostá novinka. Nastupující trend podpoøen odbornými stanovisky dal tomuto konceptu brzy zapravdu. Jako neopodstatnìné se ukázaly poèáteèní obavy, ¾e pacienti nebudou mít zájem trávit èas v místì, kde nejsou v blízkosti ¾ádné tradièní lázeòské atrakce; naopak klidné prostøedí s okolními lesy vhodnými k dlouhým procházkám se ukázaly jako velká výhoda, kterou ještì umocòuje lesopark budovaný od roku 2011 v tìsném sousedství a s podporou lázní.
Název Jodová sanatoria Klimkovice se mìnil na Sanatoria Klimkovice hned poté, co 1. dubna 2001 lázeòské zaøízení pøevzala do své správy PPF majetková - Univerzální správa majetku, a.s.
Zlomovým pro souèasné smìrování lázní byl rok 2008, kdy Sanatoria Klimkovice od Èeské pojiš»ovny odkoupili souèasní vlastníci. Po prvních letech zkušeností se rozhodli investovat do rozvoje intenzivní neurorehabilitace zamìøené na øešení deficitù zpùsobených poškozením mozku, a to nejprve u dìtí, posléze i u dospìlých. Koncept klimkovické láznì pøevzaly ze specializované kliniky v Michiganu. V letech 2016 a¾ 2017 provedla Sanatoria Klimkovice pilotní studii, která prokázala pozitivní vliv intenzivní neurorehabilitace u dìtí s dìtskou mozkovou obrnou, a významnì tak pøispìla k tomu, ¾e se nyní u tìchto dìtí hradí z veøejného zdravotního pojištìní.
„Za tøicet let se péèe o pacienty v klimkovických lázních hodnì promìnila,“ konstatoval psycholog Miloslav Šebela. V Sanatoriích Klimkovice pracuje celých tøicet let. „Døíve jsem v klimkovických lázních býval jediný psycholog a moje práce pokrývala psychologickou problematiku dìtských i dospìlých pacientù, neuropsychodiagnostiku èi psychoterapii pooperaèních a poúrazových stavù. Tehdy to byly èasto ¾eny, které zde absolvovaly lázeòský pobyt po gynekologických zákrocích, nebo pacienti s obvyklými pohybovými potí¾emi. Ale jak se zmìnou zamìøení klimkovických lázní pøibývalo klientù s t쾚ími neurologickými posti¾eními, napøíklad po cévních mozkových pøíhodách, po úrazech mozku, s roztroušenou sklerózou nebo dìtskou mozkovou obrnou, rostly také nároky na psychologickou péèi. Postupnì vzniklo celé oddìlení, které vede klinická psycholo¾ka, a jeho¾ souèástí jsou spolu se mnou ještì další dvì kolegynì. Hodnì se soustøedí na kognitivní terapie, navíc s vyu¾itím moderní techniky. Ale zavádìní moderních technologií jde ruku v ruce se zachováním osvìdèených metod, proto si zájemci s námi stále mohou pro posílení své psychické kondice odolnosti zacvièit èchi-kung, tai-chi nebo jógu, pøípadnì relaxovat v døevìné energetické pyramidì v bukovém lese,“ prozradil Miloslav Šebela.
Poèty klientù
V devadesátých letech minulého století rehabilitovalo v klimkovických lázních ka¾doroènì nìco pøes 4 500 pacientù. V roce 2004 poprvé poèet pacientù pøekroèil 5 tisíc, v roce 2013 to bylo rekordních 5 821. Od roku 2014 jich bylo ka¾doroènì u¾ pøes 6 tisíc vyjma covidových let 2020 a 2021. Loni to bylo 6352, nejvìtší poèet doposud láznì zvládly v roce 2017, kdy pøijelo 6582 klientù. Souèasná kapacita dospìlé léèebny je 330 klientù, dìtské léèebny 220, klientù. Peèuje o nì 350 zamìstnancù. „A¾ na naprosto ojedinìlé situace nepamatuji dobu, kdy bychom mìli nouzi o klienty. Ale letošní rok je naprosto výjimeèný, aktuálnì evidujeme a¾ trojnásobný pøevis poptávky nad naše kapacity,“ prozradila vedoucí pøijímací kanceláøe Sanatorií Klimkovice Magdalena Sochová, která v lázních nastoupila bezmála pøed tøiceti lety, v øíjnu 1994. Podle ní zájem o lázeòskou péèi roste mimo jiné i proto, ¾e pacienti jsou lépe informovaní, více si mohou a doká¾ou zjistit o mo¾nostech následné péèe, zaèali si více cenit svého zdraví a chtìjí i po úrazech, operacích èi s vrozeným onemocnìním maximálnì zlepšit kvalitu svého ¾ivota. „Vìtší vyu¾ití následné péèe souvisí také se zlepšením zdravotní péèe o lidi s pohybovými problémy a nárùstem poètù operací s náhradami velkých kloubù, napøíklad kyèelních nebo kolenních,“ uvedla Magdalena Sochová. Podle ní ale velkou roli hraje také zkušenost pacientù, kteøí si v Sanatoriích Klimkovice dlouhodobì pochvalují hlavnì pøíjemný a vstøícný personál.
Další plány
Oslavu svých 30. narozenin uspoøádala Sanatoria Klimkovice pro veøejnost ji¾ v kvìtnu pøi tradièním, symbolickém zahajování lázeòské sezony. Další slavnostní setkání zejména pro partnery, lékaøe, zdravotní pojiš»ovny a další hosty se uskuteèní v záøí. Pøi té pøíle¾itosti se také symbolicky odhalí sedm metrù vysoká bronzová socha z umìlecké dílny ro¾novského sochaøe Igora Kitzbergra. Dílo nazvané Vodní ¾ivel navrhl a vytvoøil pøímo pro Sanatoria Klimkovice na kolonádu hlavní budovy místo bývalé fontány. Ta musela být v roce 2022 odstranìna kvùli svému nedobrému technickému stavu.
"Sanatoria Klimkovice se i nadále chtìjí profilovat jako léèebné láznì s vysokou mírou specializace na koncept intenzivní neurorehabilitace pro pacienty s neurologickými deficity. Hlavním cílem je spokojený klient. U dospìlých se budeme ještì více zamìøovat na neurologické pacienty zejména s roztroušenou sklerózou, po cévní mozkové pøíhodì. U dìtských pacientù to budou i nadále dìti s dìtskou mozkovou obrnou a obdobnými neurologickými posti¾eními,“ uvedl Jozef Dejèík.
Ještì v letošním roce chtìjí láznì investovat do dalšího pøístrojového vybavení celkem 6,5 milionu korun. Pro dospìlé letos kupují kompaktní robotický rehabilitaèní trena¾ér Innowalk Pro, bì¾ecký pás s funkcí antigravitaèního nadlehèení u¾ivatele BOOST 2, zaøízení pro funkèní rehabilitaci ramenního a loketního kloubu RAPAEL smart board, programovatelnou, aktivnì pasivní motodlahu kolenního a kyèelního kloubu øízenou dálkovým ovladaèem, s mnoha speciálními programy vèetnì koordinaèních cvièení a pøístroj pro støídavou (tepelnou a chladovou) terapii Zamar Clinic. V dìtské léèebnì letos pøibyde pøístroj MYRO poskytující interaktivní zpìtnovazebné prostøedí pro rehabilitaci pacientù se sní¾enou funkcí v oblasti horní konèetiny, ruky a prstù.
„V pøíštích letech plánujeme rekonstrukce pokojù s lù¾ky odborného léèebného ústavu. Jde o 30 lù¾ek v léèebnì pro dospìlé a 30 dvoulù¾kových pokojù v dìtské léèebnì, pøedbì¾nì poèítáme s náklady 12 a 14 milionù korun. Pùjde o kompletní pøestavbu sociálního zaøízení, doplnìní signalizace mezi sestrami a pacienty a vybavení nejmodernìjšími polohovacími postelemi a antidekubitními matracemi. Poèítáme, ¾e obojí by mohlo být hotovo do konce roku 2026,“ øekl øeditel Sanatorií Klimkovice Jozef Dejèík.
„Abychom nadále mohli nejen nabízet pøíjemné zázemí, ale také poskytovat vysoce odbornou péèi, musíme pøedevším stabilizovat zejména zdravotnický personál a systematicky pracovat na jeho dalším profesionálním rozvoji. Proto pøedpokládáme významné investice pøedevším do vzdìlávaní lékaøù, terapeutù a sester. Proto¾e aktuálnì vnímáme problémy v zajištìní obslu¾ného personálu, chceme v pøíštím roce vypracoval celkovou personální koncepci,“ uzavøel Jozef Dejèík.
Ivana Graèková
Dùle¾itá data v novodobé historii Sanatorií Klimkovice
2011-12 - Realizace projektu „Modernizace ubytovacího zaøízení – Sanatoria Klimkovice“ probíhala v dobì plánované technické pøestávky od prosince 2011 do ledna 2012. Výsledkem realizace projektu je 99 zrekonstruovaných pokojù Sanatorií Klimkovice vèetnì 96 koupelen. Byly provedeny stavební práce a dále dodáno nové vybavení do pokojù.
2012 - Výstavba jodobromového bazénku v balneoprovozu léèebny dospìlých
2014 - Výmìna plastových oken a dveøí léèebna dospìlých a léèebna dìtí
2015 - Rekonstrukce wellness centra léèebny dospìlých
2015 -Vestavba do velkého atria a rekonstrukce pokojù v budovì dìtské léèebny
2015 - 16 - Oprava výtahù
2017 – 18 - Výstavba Apartmánových domkù
2020 – 21 - Rekonstrukce vanového oddìlení dìtské léèebny
2021 – Sanatoria Klimkovice otevøela v Bratislavì specializovanou neurorehabilitaèní nemocnici Sanom
2022 - Oprava støech dìtské léèebny a budovy technického úseku pøed instalací FVE
2023 - 2024 – Vybudování fotovoltaické elektrárny