Zámek byl postaven na místì ranì støedovìké tvrze, o ní¾ je první zmínka ji¾ z roku 1223, v letech 1704 – 1713 Karlem Arnoštem hrabìtem z Valdštejna. Patrová stavba v barokním slohu je trojkøídlá, pøièem¾ levé køídlo tvoøí kostel Nanebevzetí Panny Marie.
Posledními majiteli zámku a rozsáhlého panství byli Thurn – Taxisové. V kvìtnu 1945 byli internováni pro spolupráci s Nìmci (pøedevším díky tchýni kní¾ete Alexandra Hanì Helmfeldové, pùvodem z Chebu, která za války udr¾ovala styky s nìmeckými dùstojníky, zatímco kní¾e byl mezi lidmi pova¾ován za lidumila) a zámek zestátnìn.
V prùbìhu let v nìm pùsobily rùzné instituce, naposledy pøed privatizací Ústøední dopravní institut. Souèasný majitel – a. s. Louèeò – do údr¾by zámku vkládal nemalé finanèní prostøedky, od loòského roku probìhla za významné finanèní podpory z fondù Evropské unie komplexní rekonstrukce jak zámku, tak pøilehlého zámeckého parku, a to nákladem 140 milionù korun.
V zámku samém mù¾ete vidìt velkou zámeckou expozici, je¾ byla vybudována na podkladì dobových fotografií a archivní dokumentace tak, aby zámecké interiéry pøedstavily ¾ivot majitelù zámku na zaèátku dvacátého století. Návštìvníci nahlédnou do velké jídelny, knihovny, hudebního èi orientálního salónku, soukromých pokojù, ale také pokoje komorníka nebo servisních místností. Jedineèná bude mo¾nost vstoupit do malíøského ateliéru knì¾ny na pùdì zámku. Podaøilo se toti¾ na podkladì inventárního soupisu vyhledat v depozitáøích Státního památkového ústavu pomìrnì velkou èást pùvodního zámeckého mobiliáøe.
Èím je však louèeòský zámek naprosto unikátní, je jeho anglický park o rozloze šestnácti hektarù, zalo¾ený na poèátku devatenáctého století. Ten prošel dùkladnou revitalizací s citlivým zachováním jedineèného pøírodního charakteru s pùvodními architektonickými i pøírodními prvky - kašnami, jezírky, sochami, altány a hlavnì vzácnými døevinami a pøekrásnými staletými stromy.
Podle projektu svìtoznámého anglického projektanta více ne¾ pìti stovek labyrintù po celém svìtì Adriana Fishera, bylo v parku vybudováno labyrintárium - první v Èechách a jediné v Evropì. Tento naprosto unikátní soubor labyrintù a bludiš», který nemá v Evropì obdobu, obsahuje deset rùzných labyrintù.
Návštìvníci si mohou projít buxusové bludištì, jako pøipomínku klasických zahradních labyrintù, svìtelný labyrint na nádvoøí zámku, travnatý labyrint pøed zámeckým kostelem, nejvìtší bludištì tisové, v nìm¾ najít východ je opravdu tvrdý oøíšek, dále bludištì dlá¾dìné, provazové, palisádové, labyrint kamenný, pískový a dokonce i prstový labyrint na zadní stranì sochy minotaura, který je symbolem louèeòského svìtového unikátu – nejvìtšího souboru labyrintù, je¾ bude s nejvìtší pravdìpodobností zapsán do Ginnessovy knihy rekordù.
Všechny labyrinty jsou propojeny nauènou stezkou, která zvídavé seznamuje s pùvodem a historií labyrintù a je doplnìna malými prstovými labyrinty a logickými bludišti nejen pro dìti. Pobyt v louèeòském zámeckém parku si mù¾ete zpestøit seznamováním s dendrologickými unikáty, nebo» právì tady najdete stovky vzácných døevin, anebo piknikem (objednávku piknikového koše plné dobrot je nutné provést pøedem pøes e-shop). Zámecký park je otevøen od 10 do 17 hodin.