Je tu jaro a proto nezapomínejme na bylinky
Bylinková kúra
Pro jarní oèistu organismu jsou vhodné napøíklad máta, bazalka a další. Jasnou hvìzdou, která svými úèinky èní nad ostatními, je èesnek. Byl zaøazen na úplnou špièku pyramidy koøení a bylinek pro své léèivé, antibakteriální a antivirové úèinky. Do jídelníèku je ale také dobré zaøadit rozmarýn, zázvor, šalvìj i tymián.
Dobøe vám také udìlá ple»ová maska a budete opravdu krásné. Náš tip - na unavenou špatnì prokrvenou ple» se hodí maska z bylin (i pro toho, kdo trpí ¾ilkami). Sušené byliny (bøezové listy, tymián, pøeslièka) pøelijte vaøící vodou a nechte spaøit 20 minut. Pøipravte si dva tøi kousky bavlnìné látky, které støídavì máèejte v horkém pøefiltrovaném nálevu a pøikládejte patnáct minut na oblièej. U této procedury le¾te ve vanì, kterou si napus»te té¾ s bylinami, nejlépe s pøeslièkou.
Jak správnì pou¾ívat léèivé byliny
Ne všichni bylinky sbírají. Nìkdo je tøeba jen nakupuje. Nákup bylin i bylinných smìsí se mù¾e stát nìkdy pìknì tvrdým oøíškem. Èeho by jste si mìli pøi nákupu povšimnout a jak s nimi zacházet:
Je potøeba si uvìdomit, ¾e bylinky, které pomohly jednomu èlovìku, nemusí pomoci druhému, i kdy¾ má stejné pøíznaky.
Sušené byliny nesnášejí pøímé sluneèní paprsky a vlhkost. Proto je vhodnìjší zamíøit pro nì radìji do lékáren a specializovaných prodejen, kde bývají zaruèeny vhodné skladovací podmínky, ne¾ na tr¾ištì, aè jsou tu ceny lákavé.
Bylinné smìsi se nenakupují do zásoby. Mìly by zùstat v pùvodním obalu, nebo je lze pøesypat do sklenìných dóz, nikdy však do plastových sáèkù. Na ulo¾ení jsou citlivé zejména silièné drogy, jako heømánek, pelynìk, øebøíèek a meduòka.
Sušené bylinky patøí v domácnosti na suché, temné místo - vlhkost zpùsobuje rozvoj plísní a s nimi i nebezpeèných mykotoxinù. V jejich blízkosti by nemìly být ulo¾eny potraviny, kosmetika èi jiné výrobky s výrazným aróma, proto¾e velmi snadno pøejímají cizí pachy.
V¾dy je tøeba respektovat správné dávkování a postup pøípravy.
Nálev - sypané i porcované byliny se pøelijí vroucí vodou (musí se vaøit) a nechají se ustát po pøedepsanou dobu v zakryté nádobì.
Odvar - bylinky se vlo¾í do neoprýskané nádoby (ne hliníkové), zalijí se studenou vodou, v ní¾ se podle návodu buï jen pøivedou k varu, nebo po dobu pìti a¾ deseti minut povaøí. Pak se nechají pod poklièkou ustát.
Macerát - pøipravuje se za studena, obvykle z bylin, které obsahují slizy, jako je napøíklad proskurníkový koøen èi lnìné semínko. Rostlina se nechá ponoøená ve studené vodì ustát po pøedepsanou dobu. Tento postup je velmi citlivý z hlediska mikrobiální závadnosti, proto je u pøípravy macerátu nutná úzkostlivá hygiena.
Chce-li si nasbírat a usušit léèivé byliny sami, mìli by jste se pro nì vypravit na místa, která jsou co nejménì ekologicky zatí¾ená. Tedy nikoliv k frekventovaným silnicím, na skládky nebo do blízkosti továren - i kdy¾ po pravdì øeèeno, mnohé rostliny, napøíklad èerný bez, si takové prostøedí rády vybírají.
Text: Miluše Daòková
Ilustrace: Václava Arnoštová, Alena Pakostová
* * *
Zobrazit všechny èlánky autorky