Trénink je pravá odstresovávací vakcína. Mnoho z nás je dnes vystaveno velkému stresu. Naše ¾ivotní situace a ¾ivotní ambice nejsou v¾dy v souladu s tím, co naše tìlo doká¾e zvládnout. Ale i kdy¾ si èlovìk ještì „nesáhl na samé dno“, za¾ila vìtšina z nás nìkdy stresující symptom. I kdy¾ samozøejmì usilujeme o ¾ivotní situace, kdy se cítíme dobøe, musíme si i pøesto uvìdomit urèitá fakta.
®ijeme ve spoleènosti, kde vysoké tempo a vysoké po¾adavky se staly pøirozeným stavem. Je jen velice málo tìch, kteøí pro¾ijí bì¾ný den zcela bez napìtí.
Adrenalin a kortison jsou stresové hormony, keré dostávají tìlo do „bojové pohotovosti“. Krev proudí do našich svalù, látková výmìna se sni¾uje, krevní cukr a cholesterol se zvyšuje a my dostáváme rychlejší a hlubší dýchání. Fyzická aktivita ovšem mù¾e pomoci lidem zvládnout stres. Je-li toti¾ stres zpùsoben fyzickou aktivitou, stresové látky se v tìle vstøebají, èím¾ další hormony a látky, které mají uklidòující a omlazovací efekt se dostanou do popøedí.
Dlouhodobý stres zpùsobený mentálním zatí¾ením v kombinaci s malou fyzickou aktivitou ubírá z tìlesných zásob a obnova bunìk není dostateènì aktivována. Tìlo postupnì ochabuje a riziko obezity a deprese se zvyšuje.
Za¾íváte-li tyto stresové symptomy, mohl by pohyb být pro vás pravou odstresovávající vakcínou. Nìkolik známých studií dokázalo, ¾e fyzická aktivita má pozitivní efekt na stres. Ale jste-li opravdu velice vá¾nì stresovaní, mìli byste se vyvarovat tréninku a nejprve se poradit s lékaøem. A to z dùvodu, abyste nezatí¾ili své tìlo ještì více.
Víte, ¾e...
Pøi stresu se spotøebuje enormní mno¾ství vitamínu B, zinku a magnezia.
Pozitivní efekt z pohybu:
Sni¾uje mno¾ství stresových hormonù.
Zvyšuje mno¾ství látek, které zpùsobují tìlesné i duševní uvolnìní po tréninku.
Zvyšuje citlivost inzulínu, který sni¾uje riziko pro napø. diabetes.
Spotøebovává glukózu a cholesterol, které se uvolòují pøi stresu.
Negativní efekt stresu:
Nièí tìlesnou tkáò.
Zhoršuje látkovou výmìnu.
Zvyšuje hodnoty cukru v krvi.
Zvyšuje úroveò cholesterolu v krvi.
Negativnì ovlivòuje imunitní systém.
Mù¾e vést k nemocem spojených se stresem.
Tip pro dobrý spánek:
Veèerní horká koupel je nejen odreagovávající, ale i uvolòuje melatonin, který je pøedpokladem pro dobrý a zdravý noèní spánek.
Jitka Vykopalová
* * *
Pøelo¾eno a zpracováno podle švédských novin „Metro“.
Ilustrace https://www.piqsels.com/cs