Zoo Ostrava byla u zaèátku úspìšného chovu dvou druhù stromových damanù a v souèasné dobì chová nejvíce jedincù tìchto tajemných noèních savcù na svìtì. Tamní populace èiní zhruba polovinu celkového poètu stromových damanù chovaných v zoologických zahradách. Oba druhy se v Ostravì pravidelnì mno¾í a díky tomu se postupnì navyšuje poèet institucí, které tyto blízké pøíbuzné slonù chovají.
Damani patøí do starobylé skupiny placentálních savcù zvané Afrotheria, èesky té¾ afriètí savci“ nebo „afrosavci“, která kromì damanù zahrnuje napøíklad také slony, sirény èi hrabáèe. Dnes známe celkem pìt druhù damanù, pøièem¾ tøi z nich nále¾í k takzvaným stromovým damanùm rodu Dendrohyrax. Ostravská zoologická zahrada chová dva z nich a v obou pøípadech stála na poèátku chovu tìchto tajemných noèních savcù v lidské péèi. V roce 2009 zaèala s chovem damanù stromových (Dendrohyrax arboreus), v roce 2016 pak damanù pralesních (Dendrohyrax dorsalis). Je také jedinou zoo na svìtì, která mno¾í oba druhy.
Z pùvodních pìti zakladatelù damanù stromových stále v Ostravì ¾ije samec (v chovatelském zázemí), který se pravidelnì rozmno¾uje. Jeho posledními potomky jsou dvojèata (samice a samec) narozená 12. ledna 2024. „Aktuálnì chováme damany stromové ve tøech skupinách – dvì v chovatelském zázemí, tøetí skupina je momentálnì také umístìná v zázemí, ale po dokonèení rekonstrukce Noèní Tanganiky se vrátí do expozice, kde je v pøevráceném svìtelném re¾imu mohou návštìvníci pozorovat. Celkem máme aktuálnì 13 jedincù – sedm samcù a šest samic,“ popisuje zoolo¾ka Pavla Slavíèková, která má zároveò na starosti monitoring stromových damanù v rámci „EAZA Small Mammal TAG“ (Skupina odborníkù pro malé savce pøi Evropské asociaci zoologických zahrad a akvárií). Všechny tøi skupiny se pravidelnì mno¾í. Doposud se zde podaøilo odchovat 28 mláïat.
A¾ do loòského roku byly pouze dvì zoo na svìtì, které tyto damany chovaly a úspìšnì odchovávaly. Kromì Ostravy to byla Zoo Plzeò, kde ¾ije aktuálnì pìt jedincù (dva samci a tøi samice). Díky úspìšným odchovùm zejména v ostravské zoo mohla být chovatelská základna rozšíøena o další instituce. „V loòském roce pøibyly zoo v dánském Randers, nìmeckém Frankfurtu, letos pak Zoo Bratislava. Nejèerstvìjšími chovateli se staly Zoo Gyor v Maïarsku a Zamoscz v Polsku. Do Zoo Randers byl odvezen samec z Ostravy a samice z Plznì, do všech ostatních pak chovné páry právì z Ostravy. Celkový poèet jedincù je 27, 13 samcù a 14 samic. Polovina z nich ¾ije právì v Zoo Ostrava.
Rovnì¾ v chovu damanù pralesních je Zoo Ostrava úspìšná, od poèátku chovu se podaøilo odchovat 10 mláïat. I tento druh zoo chová ve tøech skupinách (celkem 11 zvíøat), dvì v zázemí, jednu v noèní expozici v Pavilonu evoluce. Zde mohou návštìvníci aktuálnì pozorovat chovný pár s dvìma mláïaty narozenými 8. dubna 2024 (viz také video). Celkový poèet damanù pralesních chovaných v zoologických zahradách je 24, èili i v tomto pøípadì je témìø polovina z nich chována v Ostravì. Zoologická zahrada a botanický park Ostrava tak mù¾e být právem nazývána svìtovou velmocí v chovu stromových damanù.
„Vzhledem k tomu, ¾e jsou oba druhy pomìrnì málo prozkoumány, v posledních letech neustále vznikají studie týkající se obou druhù. V mnoha pøípadech s univerzitami úzce spolupracujeme a vznikají tak databáze slo¾ené jak ze záznamù a pozorování z lidské péèe, tak z pøírody. Primárnì jsou výzkumy zamìøené na sociální ¾ivot tìchto unikátních zvíøat, ale také na slo¾ení potravy, zpùsoby vokalizace, aj. Vznikla i knihovna rùzných typù vokalizací damanù: https://www.wildsolutions.nl/vocal-profiles/hyrax-vocalizations/,“ dodává Pavla Slavíèková.