Zálohování PET lahví: Hrozba pro obce i spotøebitele, varuje starosta Bohumína
Návrh na zálohování PET lahví a plechovek, který prosazuje Ministerstvo ¾ivotního prostøedí pod vedením ministra Petra Hladíka, nará¾í na silnou kritiku ze strany obcí, maloobchodníkù i veøejnosti. A je proti nìmu i øada zákonodárcù. Vyplynulo to z výjezdního jednání poslaneckého a senátního výboru pro ¾ivotní prostøedí, které se uskuteènilo za zaèátku záøí v OZO Ostrava.
„Poøád ještì vìøím, ¾e nakonec vyhraje zdravý rozum a novela v této podobì nespatøí svìtlo svìta,“ øekl po jednání starosta Bohumína Petr Vícha, který je èlenem senátního výboru pro územní rozvoj, veøejnou správu a ¾ivotní prostøedí. Podle nìj poslanci a senátoøi v Ostravì 3. záøí na vlastní oèi vidìli, ¾e odpadový systém mìstùm funguje a je efektivnìjší a levnìjší, ne¾ uva¾ované zálohování. „Námìstek primátora Ostravy Aleš Boháè nás informoval o loòské výstavbì moderní tøídírny komunálních odpadù, která má úspìšnost devadesát pìt procent. A navíc separuje všechny vyu¾itelné komodity, nejen plasty a hliník. Zavedením zálohování PET lahví by byla investice ve výši tøí set milionù výraznì znehodnocena, stejnì jako dlouhá leta budované systémy v obcích a mìstech,“ podotkl starosta.
Ministerstvo ¾ivotního prostøedí chce jednorázovì investovat 5 miliard a další 1,5 miliardy ka¾dý rok do systému zálohování údajnì z toho dùvodu, aby Èeská republika splnila evropské po¾adavky na tøídìní. „Opìt se vymlouváme na zlý Brusel, ¾e musíme dosáhnout cílù separace. Ale my jsme schopni jich dosáhnout i bez mnohamiliardových investic, kdy¾ podpoøíme další tøídièky a vylepšování systému tøídìní na obcích,“ míní Vícha.
Upozornil, ¾e novela dopadne i na spotøebitele. „Kromì pøedpokládaného zvýšení cen zbo¾í budou muset lidé doma hromadit nezmáèknuté lahve a pak je vozit zpìt do obchodù. To je absolutnì nepraktické, zvláš» pro ty, kteøí ¾ijí v okrajových èástech mìst nebo v menších obcích, kde se kvùli zavedení zálohování mohou malé obchody dostat na pokraj existence,“ varuje starosta s tím, ¾e jedním z dalších negativních dùsledkù zavedení zálohového systému by mohlo být navýšení poplatkù za odpady. Pokud toti¾ obce pøijdou o výnos z PET lahví, zvýší se jim náklady na odpadové hospodáøství. „Buï tedy více doplatí ze svého rozpoètu, nebo zvýší poplatky pro obèany,“ odhaduje Vícha.
Nejen¾e by zálohovací systém podle starosty Bohumína generoval vysoké náklady, ale navíc by se nápojáøské firmy dostaly k cenné komoditì, kterou dnes spravují obce. „Nápojáøi získají materiál v hodnotì stovek milionù korun, dodavatelé automatù zakázky za miliardy a obèané to všechno zaplatí,“ shrnuje starosta a dodává, ¾e zálohování PET lahví je výhodné jen pro vybrané skupiny, nikoli pro obce, obèany a státní rozpoèet.
Minulý týden se novela zákona o obalech probírala pøímo v Senátu. Na odborné jednání svolané pøedsedou Milošem Vystrèilem pøišli návrh obhajovat zástupci Ministerstva ¾ivotního prostøedí. „Pou¾ívají argumenty tak, jak se jim to zrovna hodí, co¾ nepùsobí zrovna dùvìryhodnì. Senátoøi jim vìcnì oponovali. Pokud by návrh prošel vládou a nedej bo¾e i poslaneckou snìmovnou, existuje velký pøedpoklad, ¾e v Senátu by pro nìj vìtšina ruku nezvedla,“ dodal Vícha.
Jana Konèítková, Bohumín
Foto z výjezdního jednání poslaneckého a senátního výboru pro ¾ivotní prostøedí v OZO Ostrava: Jana Konèítková