Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Romana,
zítra Al¾bìta.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

ÈSSZ informuje
 
Novinky v dùchodovém pojištìní pro rok 2018
 
Rok 2018 pøináší v oblasti dùchodového pojištìní øadu zmìn. Nejen valorizaci vyplácených dùchodù a nové parametry pro výpoèet dùchodù pøiznávaných od 1. 1. 2018. Další zmìny se týkají mj. výplaty dùchodù v nìkterých pøípadech nebo povinností pøíjemcù dùchodu.
 
Valorizace dùchodù
Novela zákona o dùchodovém pojištìní zakotvuje nový zvýhodnìný mechanismus valorizace dùchodù. Pravidelné zvýšení dùchodù je proto od ledna roku 2018 výraznìjší, ne¾ tomu bývalo v minulých letech. Procentní výmìra všech druhù vyplácených dùchodù (tj. starobních, vè. pøedèasných starobních, invalidních pro invaliditu všech tøí stupòù, vdovských, vdoveckých a sirotèích) se zvýší o 3,5 %. Základní výmìra stoupne o 150 Kè, tedy ze souèasných 2 550 na 2 700 Kè. Více v tiskové zprávì: Od ledna se valorizují všechny dùchody. ÈSSZ provede jejich zvýšení automaticky
 
Zastropování dùchodového vìku
Zmìna zákona o dùchodovém pojištìní také ukonèuje rùst dùchodového vìku bez omezení a stanoví jeho strop v 65 letech. Tento dùchodový vìk platí pro lidi narozené po roce 1971 a je stejný pro mu¾e i ¾eny. U lidí narozených do roku 1971 je dùchodový vìk ještì diferencován v závislosti na roku narození a u ¾en hraje roli i poèet vychovaných dìtí. Pøípadné úpravy dùchodového vìku nad hranici 65 let budou vyplývat z procesu pravidelné revize, která bude reagovat napø. na zmìny ve vývoji støední délky ¾ivota apod. Více ke vzniku nároku na dùchod v roce 2018 v tiskové zprávì: Kdo mù¾e „odejít“ do starobního dùchodu v roce 2018 a Kdy je mo¾né „odejít“ do pøedèasného starobního dùchodu
 
Zmìny v dobrovolném dùchodovém pojištìní
U dobrovolného dùchodového pojištìní tzv. bez uvedení dùvodù se od 1. 2. 2018 novì zavádí podmínka, ¾e pøede dnem podání pøihlášky musí obèan získat alespoò rok pojištìní, a to tzv. placeného pojištìní neboli doby výkonu výdìleèné èinnosti, nikoliv náhradní doby pojištìní. Nadále platí, ¾e dobrovolného dùchodového pojištìní mù¾e být úèasten obèan starší 18 let, který podal na okresní (v Praze Pra¾ské, V Brnì Mìstské) správì sociálního zabezpeèení (OSSZ) podle místa bydlištì pøihlášku k tomuto pojištìní na pøedepsaném tiskopisu. V roce 2018 èiní minimální mìsíèní pojistné na dobrovolné dùchodové pojištìní 2 099 Kè. 
 
Zmìna podmínek pro nárok na sirotèí dùchod
S úèinností od 1. února 2018 se zmíròují podmínky pro nárok na sirotèí dùchod. Novì vznikne nárok na sirotèí dùchod i v pøípadech, kdy zemøelý rodiè získal jen krátkou dobu dùchodového pojištìní (musí se jednat o dobu výkonu výdìleèné èinnosti), a to aspoò jeden rok, popøípadì u osoby starší 38 let aspoò dva roky.
 
Nová pravidla pro výplatu dùchodù do zaøízení sociálních slu¾eb
Zmìny v pravidlech pro výplaty dùchodù do zaøízení sociálních slu¾eb, které zaènou platit od 1. února 2018:
Oprávnìna vyplácet dùchody svým klientùm jsou pouze ètyøi typy zaøízení poskytující pobytové slu¾by: domovy pro osoby se zdravotním posti¾ením, domovy pro seniory, domovy se zvláštním re¾imem a týdenní stacionáøe, které jsou zøízeny podle zákona o sociálních slu¾bách.
Platí, ¾e zaøízení sociálních slu¾eb je pouze zprostøedkovatelem výplaty dùchodu, je tedy povinno pøíslušnou èástku dùchodci vyplatit v den její splatnosti (15. kalendáøní den v mìsíci), pokud je dùchodce ke dni splatnosti dùchodu klientem daného zaøízení.
Zaøízení sociálních slu¾eb nesmí pou¾ít èástky dùchodu jiným zpùsobem a pøíslušné èástky, které nebylo mo¾né vyplatit, je povinno do 8 dnù vrátit na úèet ÈSSZ.
Výplata dùchodu do zaøízení sociálních slu¾eb je pøípustná pouze se souhlasem po¾ivatele dùchodu (oprávnìného) nebo jeho opatrovníka; novì tedy lze tímto zpùsobem vyplácet dùchody i klientùm omezeným ve svéprávnosti, kteøí mají soudem urèeného opatrovníka, pokud opatrovník s tímto zpùsobem výplaty souhlasí.
Klienti, jim¾ je dùchod vyplácen do jiného typu zaøízení, musí po¾ádat ÈSSZ o zmìnu zpùsobu výplaty. Více v tiskové zprávì: Mìní se pravidla pro výplatu dùchodù do zaøízení sociálních slu¾eb. Na jaké hlavní zmìny se pøipravit?
 
Další zmìny související s dùchody, novì zakotvené v zákonì:
-  Doplatek dùchodu nebo jeho èást lze pou¾ít i na úhradu dluhu na pojistném nebo penále osoby samostatnì výdìleènì èinné (OSVÈ), které by doplatek nále¾el.
-  Doplatek dùchodu lze zúètovat s pøeplatkem na nemocenském, který vznikne v dùsledku zpìtného zvýšení invalidního dùchodu z dùvodu zvýšení stupnì invalidity.
-  Nárok na pozùstalostní (vdovský, vdovecký, sirotèí) dùchod v situacích, kdy vdova/vdovec/sirotek úmyslnì zpùsobili smrt man¾ela/man¾elky/rodièe nevzniká, nebo zaniká od samého poèátku (nikoliv a¾ od nabytí právní moci odsuzujícího rozsudku soudu).
 
***
 
Desatero praktických „dùchodových“ informací
 
Odchod do starobního dùchodu je zásadní ¾ivotní krok. Lidé, kteøí se jej v blízké dobì chystají uèinit, mají podle zkušeností odborníkù správ sociálního zabezpeèení v souvislosti s touto novou rolí èasto øadu dotazù, zajímají se pøedevším o to, jaká mají práva a povinnosti. Èeská správa sociálního zabezpeèení (ÈSSZ) proto pøináší 10 dùle¾itých rad.
 
1. ®ádost o dùchod se na okresní (v Praze Pra¾ské, v Brnì Mìstské) správì sociálního zabezpeèení (OSSZ) podává osobnì, pøípadnì lze k tomuto úkonu zmocnit jinou osobu na základì udìlené plné moci. Za obèany, kteøí nemohou podat ¾ádost o dùchod sami vzhledem ke svému zdravotnímu stavu, mohou s jejich souhlasem a na základì potvrzení lékaøe o jejich zdravotním stavu ¾ádost podat jejich rodinní pøíslušníci.
2. Pøi podání ¾ádosti o dùchod je tøeba pøedlo¾it pøedevším prùkaz toto¾nosti. Dále se pøedkládají doklady o náhradních dobách pojištìní (napø. o studiu, vojnì, péèi o dítì) a o dobách pojištìní, které ÈSSZ nemá v evidenci. Nemá-li ¾adatel ¾ádné doklady k dispozici, postaèí k sepsání ¾ádosti o dùchod pouze platný doklad toto¾nosti, pøípadnì vyplnìný a bankou potvrzený tiskopis pro výplatu dùchodu na úèet.
3.  Dùchod je mo¾né vyplácet dvìma zpùsoby – na úèet dùchodce nebo jeho man¾ela/man¾elky u penì¾ního ústavu nebo v hotovosti (tento zpùsob je zpoplatnìn za ka¾dou splátku dùchodu èástkou 21 Kè, o tento poplatek je pak vyplácený dùchod ni¾ší) na adresu bydlištì prostøednictvím Èeské pošty. Zpùsob výplaty si budoucí dùchodce volí pøi sepisování ¾ádosti o dùchod. Pro výplatu dùchodu na úèet je tøeba pøedlo¾it vyplnìný a bankou potvrzený tiskopis: ®ádost o zaøízení výplaty dùchodu poukazem na úèet v Èeské republice – majitel úètu nebo ®ádost o zaøízení výplaty dùchodu poukazem na úèet man¾ela (man¾elky) v Èeské republice (k dispozici na OSSZ èi webu ÈSSZ). ÈSSZ je mo¾né kdykoliv po¾ádat o zmìnu zpùsobu výplaty.
4.  O pøiznání dùchodu ÈSSZ zašle rozhodnutí. Nevydává však ¾ádný univerzální „prùkaz dùchodce“. Potvrzení o pobírání dùchodu èi jeho aktuální výši vydá v pøípadì potøeby OSSZ.
5.  Dùchodce má povinnost do 8 dnù sdìlovat ÈSSZ všechny skuteènosti, které mají vliv na dùchod a jeho výplatu, tj. zejména zmìnu adresy, zmìnu èísla úètu pro zasílání dùchodu apod.
6.  To, ¾e byl ¾adateli pøiznán dùchod, je tøeba oznámit zdravotní pojiš»ovnì, u které je klient registrován. Za dùchodce, kteøí pøi pobírání dùchodu nejsou výdìleènì èinní, platí zdravotní pojištìní stát.
7.  Informace o tom, kdy dùchod v daném roce nepodléhá zdanìní a kdy naopak musí dùchodce podat daòové pøiznání, sdìlí pøíslušný finanèní úøad. Podle souèasnì platných daòových pøedpisù podléhá pravidelnì vyplácený dùchod zdanìní, jen pokud v roèním souètu pøesáhne 36násobek minimální mzdy. Jednorázové doplatky dùchodù (napø. pøi zpìtném pøiznání dùchodu) dani z pøíjmù nepodléhají.
8.  Kdo pøi pobírání starobního dùchodu vykonává výdìleènou èinnost zakládající úèast na pojištìní, mù¾e po 360 kalendáøních dnech této èinnosti po¾ádat o pøepoèet dùchodu. ®ádost je mo¾né podat nejlépe prostøednictvím OSSZ podle místa trvalého bydlištì, pøíp. zaslat na ústøedí ÈSSZ.
9.  Po¾ivatelé starobních dùchodù, kteøí pøi pobírání dùchodu pracují a jsou úèastni nemocenského pojištìní, mají kratší podpùrèí dobu pro výplatu nemocenského. Nemocenské se jim vyplácí nejdéle 70 kalendáøních dnù pøi jedné pracovní neschopnosti, ne však víc ne¾ 70 dnù za kalendáøní rok. Také platí, ¾e se jim nemocenské vyplácí nejdéle do dne skonèení zamìstnání.
10.  Lidé, kteøí pøi pobírání dùchodu nadále pracují, mohou o pøiznání dùchodu svého zamìstnavatele informovat. Pokud bude dùchodce i po pøiznání dùchodu nadále vykonávat samostatnou výdìleènou èinnost (jsou OSVÈ), mìl by informovat pøíslušnou OSSZ, proto¾e pøiznání dùchodu mù¾e mít vliv na výši záloh na pojistné na sociální zabezpeèení. Po¾ivatel „pøedèasného“ starobního dùchodu však má povinnost zamìstnavateli i OSSZ/ÈSSZ tuto skuteènost oznámit.
 
Jana Buraòová, ÈSSZ


Komentáøe
 
 Datum
Jméno
Téma