Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Sáva,
zítra Leopold.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Tì¾ké, ale i radostné zaèátky
 
V prosinci 1989 jsem byla naplnìná radostí a¾ k prasknutí. „Samet“ mne dennì hladil, události ve mnì vzbuzovaly euforii. Telefon ze zahranièí od mých spolu¾aèek a kamarádek se netrhl. „Opravdu je to pravda? Mù¾eme vìøit televizi? Mù¾eme OPRAVDU pøijet a nezavøou nás?“ byly nejèastìjší dotazy vedle projevovaného spoleèného jásotu. A tak všichni mí milí emigranti OPRAVDU pøijeli. Mezi nimi i man¾elé Radovi. Pavla byla moje kamarádka od dìtství, její man¾el Petr vydával v Austrálii po jejich emigraci krajanský èasopis Hlasy Èechù a Slovákù. Napsala jsem do nìj také pár èlánkù, hlavnì z kultury a byla jsem mile pøekvapená, ¾e jsem dostala hned nìkolik dopisù a dokonce ¾ádost o zasílání kní¾ek, co¾ jsem s radostí èinila.
 
Petr se však rozhodl postupnì Hlasy ukonèit a zakotvit zpìt v Èeskoslovensku. Dohodli jsme se na tom, ¾e spolu zalo¾íme nový èasopis pro krajany. Název Èeský dialog byl Petrùv nápad. Tím ale jeho aktivita víceménì konèila. Sice pøivezl z Austrálie poèítaè, co¾ byla v té dobì vìc nevídaná a zaèal na nìm „lámat“ èlánky do našeho èasopisu, které jsem napsala, ale moc dlouho mu to nevydr¾elo. Jen do èísla 4. (Èili dva mìsíce, èasopis byl v té dobì ètrnáctideník.) Èíslo 5 u¾ obìtavì a nezištnì (jak jinak?) pøepisovala Jiøina Hanzlová na superpsacím elektrickém stroji (hit té doby) a pak jsme ho obì chodily kopírovat na kopírky, které vznikaly jako houby po dešti po letitém komunistickém zákazu kopírování èehokoliv, co oni neschválili na nìjaké své pøiblblé schùzi.
 
Pak jsme skládaly jednotlivé listy do sebe, èasopis strkaly do obálek, na nì¾ jsme psaly adresy tìch dobrákù, kteøí si jej u¾ pøedplatili. Oni nám odpustili, ¾e ten èasopis vypadal hroznì a ¾e mìl i ubohý obsah vèetnì tiskových pøeklepù (co¾ má bohu¾el sem tam i dodnes). Aèkoliv nulté èíslo, odmyslím-li si jeho tiskovou vizá¾ mìlo na titulu krásnou báseò Fráni Šrámka Oslátko a vedle obrázek zabijaèky Mikoláše Alše, na další stranì rozhovor s premiérem èeské vlády Petrem Pithartem, úvahu o 17. listopadu, dvì vánoèní koledy,  èeské vánoèní recepty, povídku Jaromíra Seiferta Trh na Staromìstském námìstí a pak kopu zajímavostí, nebylo to zase tak nejhorší. A vedle toho!, co¾ je dùle¾ité pro podnikání – i reklamy. Na Èeskoslovenské aerolinie, na Magazín co nás zajímá a na Radio Praha – to sice za reklamu neplatilo, ale nabídlo, ¾e èasopisy rozešle na patøièné adresy. Bylo jich tehdy jeden tisíc a pocházely èásteènì ze seznamu èlenù Spoleènosti pro vìdy a umìní a èásteènì ze seznamu švýcarských odbìratelù èasopisu, který nedávno zanikl.
 
Nulté èíslo Èeského dialogu vyšlo 13. prosince 1990 a bylo posláno z poštovního oddìlení rozhlasu jako èíslo ukázkové pro event. objednání. Reakce na sebe nenechala dlouho èekat, pøihlásilo se 37 ètenáøù. Nedìlala jsem si z toho vrásky, nebo» jsem vùbec netušila kolik lidí se má „správnì“ na takovou nabídku pøihlásit. A tak jsem vesele pøipravila èíslo 1, které vyšlo 13. února 1991. Na titulu byla Marta Kubišová, uvnitø pìkné duchovní rozjímání nad veršem devatenáctým z kapitoly 22. evangelia sv. Lukáše od Petra Rady. Omlouvám se, minule jsem Petrovi køivdila. Toto zamyšlení nad hnusným konzumem se ète s radostí na duši. A i další èlánky svìdèí o mírném vzestupu úrovnì...
 
Èíslo 2 mìlo na titulu hlavu ze zboøené sochy Stalina na Letné, jak je odvá¾ena starým náklaïákem kamsi... a uvnitø malinkatý rozhovor s prezidentem ÈSFR Václavem Havlem s pøíslibem, ¾e pøíštì bude vìtší. Tehdy se toti¾ ka¾dé pondìlí od 11 hodin na Hradì konala tiskovka, kam PP (pan prezident) obèas zašel, jinak za nìj mluvil Michael ®antovský. A taky je zde rozhovor s Milošem Zemanem. Škoda, ¾e èasopis nemá více místa, bylo by to pro srovnání s dneškem velmi zajímavé pøetisknout... A taky tady máme první èlánek ze Švýcarska od Jaroslava Andìla – doufám, ¾e nemusím pøedstavovat toho ú¾asnou energií nabitého právníka, který a¾ do konce svého ¾ivota ve sto letech bojoval za práva emigrantù (a nejen). A ještì dvojstrana s Jaromírem Škutinou, trochu rozporuplným èlovìkem (je prý v seznamech StB), co¾ se „profláklo“ a¾ pozdìji.
 
Trojka byla ilustrována krásnými kresbami Jiøího Vanìèka a èlánky zase o fous zajímavìjšími, napø.: Kolik je zájemcù ze zahranièí o podnikání v Èeskoslovensku (odpovídá dr. J. Drábek z Ministerstva hospodáøství), Praha bezbariérová (odpovídá primátor Prahy Jaroslav Koøán), Pouta amerických krajanù v Èeskoslovensku (od Juliet Broceové), právní poradna, zaèátek seriálu Praho moje! A co je dnes pikantní, Malé podniky jsou páteøí ekonomiky, píše Jiøí Kotas, prezident Banky Bohemia. Podporoval ho tehdy ministr financí Václav Klaus, který ale asi nevìdìl, ¾e jde o podvodníka. Banka brzy zkrachovala, lidé pøišli o peníze a já jsem se dokonce od krajanù dozvìdìla, ¾e Jirka Kotas nechal kdesi v Kanadì svoji maminku se svými dluhy.
 
Teï bych ještì ráda pøipsala praktickou zkušenost ze zaèátku vydávání èasopisu. Jaksi vedle se zmíním o tom, ¾e Jiøí Loewy, který léta vydával v Nìmecku Právo lidu, mìl snahu jej také vydávat po sametu tady. Nechal vytisknout (resp. zaplatil) za velké mno¾ství výtiskù, které ale rotaèka v bývalém Rudém právu (tehdy nejvìtší a mo¾ná jediná rotaèní tiskárna v Praze) vùbec nehodlala pojmout do svých útrob. Zkrátka ten papír (bílý) pro ten èasopis Právo lidu byl prý rovnou poslán kamsi jinam a Jiøího zámìr zkrachoval. Právo lidu tady prostì nevyšlo a nebylo distribuováno Poštovní novinovou slu¾bou, jak asi stálo ve smlouvì. Já nevím podrobnosti, ale vím, jaké zkušenosti mám s tou druhou zloèineckou organizací hned po KSÈ já:
Uzavøela jsem s ní smlouvu na distribuci Èeského dialogu do všech trafik, kam PNS sahá. Chtìli na mnì 10 000 (slovy deset tisíc výtiskù, ale to nic není proti Jiøímu L., na kterém prý chtìli 120 000 výtiskù).
 
Toho dne, kdy vyšlo to první èíslo, jsem vezla deset tisíc výtiskù do distribuèní firmy PNS do Malešic na okraji Prahy naší škodovkou. Byla plná balíkù od zemì a¾ do stropu. Kdy¾ jsem dojela k rampì, kde stály rùzné tiráky a náklaïáky, bylo mi øeèeno, a» poèkám. Poèkala jsem. Pak mi bylo milostivì dovoleno vytahat ty balíky z auta a naskládat je na plošinu na rampì. Znamenalo to šplhat se s balíky na vysokou rampu atd., ale byla jsem mnohem mladší a plná elánu. Podaøilo se. Deset tisíc výtiskù mého èasopisu bylo pøipraveno k distribuci do trafik. Ale ouha! To jsem si jen naivnì myslela!
„Kde máte papír“, øval na mnì silný a velký èlovìk v montérkách a myslel tím smlouvu. –„Ano, tady,“ pøeøvávala jsem já ten hluk kolem a podávala jsem mu jej. – „Jo, dobøe, jdìte si támhle na konec haly do kanceláøe, a» vám to potvrdí,“ øekl docela laskavì. Ale nic takového u¾ nepokraèovalo v té kanceláøi. – „Co¾e? 13.? Ale vy máte termín a¾ 14.“, øvala na mì nìjaká odpudivá osoba a dodala velmi pøísnì, a» si to zase nalo¾ím a pøijedu a¾ zítra... Samozøejmì, ¾e jsem se sna¾ila ze všech sil, které mi zbývaly po vykládání deseti tisíc èasopisù, ji umluvit... ale marnì. Vrátila jsem se do haly, postupnì jsem deset tisíc èasopisù naskládala zpátky do škodovky (pánové v montérkách na mnì sice koukali mo¾ná trochu se soucitem, ale nepomohli ani „ò“). Pak jsem nastartovala a pøemýšlela zcela vá¾nì, jestli to mám odvézt domù, nebo hodit do Vltavy...
 
Eva Støí¾ovská
***
Anotaèní fotografie ZLATE-MINCE.CZ
Zobrazit všechny èlánky autorky


Komentáøe
Poslední komentáø: 15.11.2021  10:50
 Datum
Jméno
Téma
 15.11.  10:50 Eva Støí¾ovská Dìkuji moc ètenáøùm...
 14.11.  12:02 Vesuviana díky
 14.11.  11:59 Ivan
 14.11.  10:16 Von