Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Ingrid,
zítra Otýlie.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Příběhy zemské atmosféry –
aneb
Za vše může klima nebo počasí (3)

 
POTOPA SVĚTA

Naše probírání příběhů zemské atmosféry dnes začneme známým prastarým biblickým příběhem. Na něm je zvláštní už to, že se můžeme hádat, zda se udál koncem geologických období Země, nebo v době historické! Jisté je však jedno – je to příběh o známé události, která zamotává moudré hlavy nejvýznamnějším badatelům církevním i nejproslulejším vědcům po řadu staletí až dodnes! Příběh o Noemovi, kterého si vybral Bůh mezi hříšnými, aby zachránil lidstvo a veškerou faunu i flóru před potopou, kterou naplánoval. Ta hraje významnou roli v nejen v Bibli, ale je v různých obměnách i součástí legend, které se tradují po celém světě už tisíce let! Někomu se to nebude zamlouvat, ale zdá se, že biblický příběh s až příliš podobá staršímu mezopotamskému Eposu o Gilgamešovi. V něm hlavní hrdina Utnapištim prožíval vše téměř shodně jako Noe a dokonce obdržel od svých tehdejších bohů nesmrtelnost!
 
Legend na téma potopa světa je údajně téměř 300! Je tedy velmi pravděpodobné, že musí mít nějaký reálný podklad a asi není možné, že by tyto pověsti pocházely z jednoho jediného zdroje.  Podívejme se na několik těchto teorií a hypotéz, které zkoumají a vykládají tuto neobyčejně zajímavou událost. Většinou se v nich prolíná snášení dokladů jak pro verzi biblickou, tak pro objektivní verze vědecké. Ve všech těchto verzích hraje neopomenutelnou a někdy dokonce hlavní roli naše zemská atmosféra.
 
  
 
V příběhu o Noemově arše, ve které se svou rodinou a s četnými zástupci zvířeny přečkal čtyřiceti denní lijáky i následnou asi roční plavbu zatopenou krajinou, hraje atmosféra roli klíčovou. Při biblickém stvoření světa totiž byly od sebe odděleny „vody nad oblohou“ od „vod pod oblohou“ a při potopě se protrhla nebesa (obloha) a „horní voda “ se vylila na Zem. A zde si dovolím trochu zaspekulovat. Připomíná to totiž fakt, že první atmosféra, kterou si naše Země už udržela, byla tvořena ze ¾ vodní párou a tak se mohla shůry vylít právě tato „horní voda“! Vadou na kráse této „teorie“ je ale skutečnost, že takováto atmosféra se vyskytovala před několika miliardami let …
 
S datováním potopy světa jsou ale ve všech teoriích největší problémy. Dokonce i ve starých sumerských a židovských textech jsou značné nesrovnalosti. Podobné to je pak i v pokusech o vědecké vysvětlení. I ty nejserióznější výsledky docházejí často k velmi rozdílným číslům, i když většina výzkumů se shoduje na tom, že po potopě se výrazně změnilo zemské klima.
 
Někteří vědci spojují potopu světa s poslední dobou ledovou, která se „odehrávala“ asi před 14 ti až 8 mi tisíci lety. Že tehdy nastala klimatická změna jako hrom je jasné, ale … Někteří se domnívají, že potopa byla jednou z příčin poslední doby ledové, ale jiní předpokládají, že naopak byla jejím následkem!. Je to paradoxní a žádá to vysvětlení. A tak na řadu opět přicházejí další různé hypotézy.
 
Příčinou poslední velké klimatické změny pravděpodobně bylo několik vesmírných katastrof. Dopad menších asteroidů, doprovázený zemětřesením, zvýšená vulkanická činnost, globální požáry, přívalové deště, zátopové vlny, úbytek ozónu i slunečního záření. K dalšímu ochlazení došlo, protože se naklonila zemská osa do dnešní polohy. Na zemských pólech se začaly tvořit ledovce, které se rozšiřovaly směrem k rovníku, a nastala doba ledová. K vlastní potopě světa tedy mohlo dojít jak těsně před velkým ochlazením, tak i těsně po něm. Je v tom prostě zmatek! Navíc pak došlo k dalším převratným událostem na naší Zemi. Rozpadl se původní prakontinent Pangea a kromě toho, že se oba Americké kontinenty začaly vzdalovat od Afriky, zalily se také nové prolákliny v Evropě, a vzniklo Středozemní i Černé moře. A tím se dostáváme k další teorii o potopě světa, v níž ale hrají hlavní roli síly tektonické.
 
Přibližně v roce 5600 př.nl. došlo k prolomení pevninské šíje v oblasti Dardanel a Bosporu. Geofyzikální výzkumy prokázaly, že do té doby bylo Černé moře menším sladkovodním jezerem, jehož hladina byla hluboko pod hladinou světových oceánů i sousedního Středozemního moře. Jeho slaná voda začala přetékat nejprve do Marmarského a posléze i do Černého moře. Když se k tomu přidalo zemětřesení, nastala vlastně jakási mořská povodeň, chcete-li - jakési supersunami! Odhaduje se, že pobřežní krajina tehdy v těchto oblastech mizela rychlostí až 2 km za den!
 
Do některých hypotéz o potopě světa se samozřejmě zapojují i mimozemšťané, kteří na příklad podle slavného Dänikena prý dirigovali na naší Zemi kdeco! Takovéto bludy bych ale nerad dále šířil.
 
Text: Vladimír Vondráček
Obrázky: FrK Kratochvíl
* * *
Zobrazit všechny články autora
 


Komentáře
Poslední komentář: 06.04.2024  12:25
 Datum
Jméno
Téma
 06.04.  12:25 Von
 05.04.  20:21 Jaroslava
 05.04.  10:10 Vesuviana
 05.04.  10:05 olga janíčková