Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Mahulena,
zítra Romana.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Z historie mìsta Ostravy
 
V Kalendáøi slezském z roku 1899 píše K. J. Bukovanský o slezskoostravském zámku. Vzhledem k tomu, tento zámek patøí k mìstu Ostravì, rozhodli jsme se uvedený èlánek v pùvodním a v  plném znìní otisknout. Ètenáøi mají mo¾nost porovnat stav zámku z roku 1899 se souèasným stavem, kdy je zámek rekonstruován a konají se v nìm kulturní akce.
 
Zámek Polsko-Ostravský,
 
jmenovitì zadní èás» zámku, jest stavba velmi stará. Vystaven jest na mírném návrší a obehnán velmi silnou pøes tøi metry vysokou a dva metry širokou zdí. Mimo to chránìn byl zámek na jihozápadu øekou Luèinou, která zde vtéká do øeky Ostravice. Ze strany severovýchodní vede opevnìná brána do nádvoøí zámku, kde v pozadí stojí starý zmínìný zámek. Nad branou ve zdi zasazena jest deska kamenná se znakem pánù Sedlických z Choltic s nápisem: “J. S. Z. Ch. 1548“ (Jiøí Sedlický z Choltic 1548) a ještì jiná se znakem hrabìte Vlèka. Nad vchodem starého zámku (na nádvoøí) zasazena jest té¾ kamenná deska se znakem a tímto nápisem: “NJ. TU. D(OMI)NE SERVABIS. NOS. FRUSTRA. VIGILANT. OCULI NOSTRI. ANNO. 1560. ARMA. GENEROSI. DD. GEOR. SEDL. N. A. CHOL. HEREDIS. IN SCLAVO. OSRAVIA.“
 
Stavba tohoto starého zámku jest velmi jednoduchá. Uvnitø jest nìkolik malých a nízkých pokojíkù. Na stranì severní byla zámecká kaple a severo-západnì byl rytíøský sál, který ale pøed r. 1848 zboøen byl. V zadu jest malý domek s malými komnatami, jich¾ vchody vroubeny jsou pìknými ornamenty v kameni vytesanými a které nyní za chlévy slou¾í. V rohu pozorovati lze starou zazdìnou bránu a ještì jiný otvor, který vede do zemì, a jak se zdá, byl to tajný východ ze zámku  A¾ dosud vypravují si lidé o podzemních skrýších a východech tajných ze zámku. Nìkteré z nich byly dlouhé, a jeden vedl prý a¾ k Zábøehu, druhý do lesù. Pøi kopání sklepù pøišlo se na tyto tajné východy, které bìhem èasu byly zasypány. Pøi bourání rytíøského sálu pøišlo se na sklepení, kde byl kamenný stùl a kamenné lávky. Pøi kopání pøišlo se na staré ¾elezné šípy, meèe a p. Na stranì jihozápadní zazdìna jest velká koule kamenná, snad na památku nìjakého oblehání tvrze Polsko - Ostravské. Na nádvoøí naproti starého zámku jest stará studnì.
 
Bìhem èasu vystaveny jsou na stranì severní a jihovýchodní (na místì, kde døíve silné zdi stály) nové stavby, byty pro úøedníky. Hrad Polsko-Ostravský byl hradem pohranièním v øíši polské, naproti tomu byl hrad Landek hradem pohranièním v zemi èeské. Podél hradu vedla za starodávna hlavní cesta z Opavy na Hluèín, odtud a¾ pod hrad Landek, kde byl „pøevoz“ pøed øeku Odru. Od „pøevozu“ vedla cesta tato podél hradu Polsko-Ostravského k Tìšínu a pak do Krakova. Na hradì Polsko-Ostravském mívali panovníci své kastelány èili „hradní“, a obyvatelé pohranièních okresù byli zavázáni k slu¾bì vojenské, a kastelán byl jejich vojevodou.
 
Podle Kalendáøe slezského z roku 1899 pøipravil
Vítìzslav Hettenberger


Komentáøe
Poslední komentáø: 27.01.2007  11:46
 Datum
Jméno
Téma
 27.01.  11:46 Karla