Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Matěj,
zítra Liliana.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Chvála uhlíku a křemíku

I dnes budu s dovolením pokračovat ve chvále chemie a sděluji, že ta úvodní koláž by měla být jakýmsi logo této velké vědy.

A hned se pustím do chvály dalších dvou velmi zajímavých a velmi chvályhodných chemických prvků, které mají navíc opět hezké české názvy končící milou příponou –ík.

Uhlík a křemík nejsou chemické prvky jen tak ledajaké, neboť také patří na zeměkouli a v přírodě mezi setsakra rozšířené. Uhlíku je v našem lidském těle objemových 20% a křemíku v zemské kůře dokonce 26%, a co do procent je zde poráží pouze kyslík.

Na uhlíku je toho chvály hodného tolik, že nevím co vybrat a čím začít. Je jistě sympatické, že má opět jednopísmennou chemickou značku „C“, a že jeho český název je opět hezčí než latinské Carboneum. Je to typický nekov, který taje při nepředstavitelné teplotě přes 3500°C! Má tolik výjimečných vlastností, až to zaráží. Už třeba to, že se v přírodě vyskytuje jako jedna z nejměkčích látek – tuha, a také jako vůbec nejtvrdší - diamant. Chvály hodnost tuhy, kterou potřebujeme do tužek i v elektronice, a diamantů, bez kterých si možná některé marnotratnice nedovedou svůj život vůbec představit, snad netřeba více zdůrazňovat.

 
 

Uhlík se také s dalšími chemickými prvky slučuje velmi rád a navíc velmi složitě. Tvoří snad ty nejsložitější řetězce a také základní „cihlu“ všech organických sloučenin a tím i všech živých organizmů. A těch sloučenin je prý snad až 18000! Přitom tyto sloučeniny, ať už přírodní nebo syntetické, jsou základem světové energetiky, což je doufám všeobecně známo. Ze školy si snad mnozí také pamatujeme, že bez kysličníku uhličitého, který rostliny čerpají z našeho ovzduší, by nevyrostl ani jediný lísteček či kvítek. Skleníkový efekt však zde pro jistotu probírat nebudeme…

Povězme si raději něco, co možná ještě nevešlo v obecnou povědomost. Nejprve v přírodě a pak i v laboratoři byly totiž objeveny další modifikace uhlíku, které mají díky své krystalové struktuře přímo neuvěřitelné vlastnosti. Na příklad grafen se chová zcela jinak než běžné materiály. Je více než 200x pevnější než železo, má výbornou vodivost, navíc je tvrdší, lehčí a snadno recyklovatelný! A ještě jedna ohromující informace. Během necelých dvou let se cena jednoho čtverečního centimetru tohoto nepředstavitelně tenounkého materiálu snížila asi milionkrát a nyní se ještě stále pohybuje kolem stovky dolarů za centimetr čtvereční, ale dále klesá! Grafen způsobí revoluci i v oblasti tolik sledované a problematické fotovoltaiky, a není divu, že se to na tomto poli fyziky a chemie nositeli Nobelových cen přímo hemží.

 
 

A teď si vychválíme krátce a už bez jakýchkoliv čísel další důležitý chemický prvek – křemík. Je to poměrně tvrdý polokov, který se vyskytuje zejména v zemské kůře. Sice pouze ve sloučeninách, zato ale ne lecjakých. Také s rád se kamarádí zejména s kyslíkem a jako křemen s ním vytváří nádherné krystalické polodrahokamy. Čirý křišťál, fialový ametyst, barvy dalších jsou pak v názvech růženín, citrín a záhněda, a opál může mít barvy nejrůznější. No – nechvalte to!
 
 
Křemík se vyskytuje ve všech horninách vyvřelých, ale i v pískovcích a jílech. Slouží tedy jako základní surovina pro výrobu skla, porcelánu i různých stavebních materiálů. Ale hlavně – podobně jako uhlík se uplatňuje v elektrotechnice. „Křemíkový“ výzkum dovedený až do nejperfektnějších elektrotechnických a optických produktů má své největší sídlo v jižní části San Franciska a tak zde má tento úžasný prvek dokonce své „Křemíkové údolí.“
 
 
O chvály hodnosti uhlíku a křemíku by se dalo popsat ještě mnoho, a možná ještě více stran, ale ani s osvětou se to nesmí přehánět. Proto je nejvyšší čas s chemickými chválami přestat, což tímto činím.
 
Ilustrace: internet

 
Vladimír Vondráček
* * *
Zobrazit všechny články autora


Komentáře
Poslední komentář: 09.02.2022  09:02
 Datum
Jméno
Téma
 09.02.  09:02 Von
 08.02.  10:31 Vesuviana díky
 08.02.  09:47 JAROSLAV
 08.02.  09:43 olga janíčková
 08.02.  09:29 Přemek