Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Nový rok,
zítra Karina.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Mu¾, který se zapsal do evropských dìjin - 1
 
Karel IV.  -  oslavy 700. výroèí
 

V kvìtnu uplyne 700 let od narození mu¾e, který se výraznì zapsal do evropských dìjin.
 
Narození Karla IV. bylo prohlášeno za svìtové výroèí UNESCO
 


 
V pátek dne 14. 5. 1316 ještì pøed rozbøeskem nastal v pokojích královny Elišky v Praze neobyèejný shon. Ètyøiadvacetiletá man¾elka krále Jana se chystala k porodu. Zbraslavský kronikáø zanechal zprávu, ¾e o první hodinì se narodil v pra¾ském mìstì Václav (pozdìji Karel), prvorozený syn krále Jana a paní Elišky, královny èeské a polské. Karel IV. se narodil v dobì jedné z hádek královských rodièù, kterou pøijeli urovnávat arcibiskupové mohuèský a trevírský. Ti také malého kralevice pokøtili v kostele sv. Víta dne 30. 5. 1316 za pøítomnosti celého královského dvora a èeského lidu. Pøi køtu mu bylo dáno jméno èeského patrona - Václav.
 
Král Jan u¾ v srpnu 1316 opustil Èechy a královna Eliška se znovu pustila do bojù s domácí šlechtou. Královna Eliška se s svými dìtmi odstìhovala na hrad Loket, kdy¾ pøed tím prohlásila, ¾e by mohla vládnout se synem Václavem jako dìdicem zemì sama.
 
 
Eliška prchá v pøestrojení pøed Janem Lucemburským
 
Králi se vše doneslo jako spiknutí proti nìmu, proto vtrhl i s vojskem na hrad Loket.
 
Man¾elku s dcerami a nejmladším Pøemyslem Otakarem vykázal na Mìlník a prvorozeného Václava dal na Lokti hlídat. Od této chvíle malý Václav svou matku u¾ nevidìl.

 
 
Jan Lucemburský poslal syna Václava na vychování do Francie
 
V roce 1323 pro nìho otec posílá a nechává Václava pøivézt do Francie, kde se mu dostává vynikajícího vzdìlání. Umí nejen èíst a psát, ale také se skvìle vyjadøovat francouzsky, italsky, nìmecky a latinsky. Ve své dobì je nejvzdìlanìjší vladaø. V kvìtnu tého¾ roku pøi biømování pøijímá jméno Karel a ¾ení se s stejnì starou Markétou Blankou z Valois.
 
 
Karel IV. a Blanka z Valois
 
Po 7 letech na fr. královském dvoøe ho otec posílá do severní Itálie hájit zájmy Lucemburského rodu. V r. 1330 se Karel IV. stává generálním místodr¾itelem v sveroitalské lucemburské signorii.
 

NÁVRAT DOMÙ
 
Po svém pøíchodu do Èech se Karel setkal se zubo¾eným královstvím. Pra¾ský hrad se nedal obývat. Tìšil se na setkání s matkou, kterou od dìtství nevidìl. Ta však zemøela pøed Karlovým návratem do Èech. Zemøela roku 1330, tøi roky pøedtím, ne¾ se Karel smìl vrátit do Èech. Proto¾e na její pohøeb nejel otec Jan Lucemburský, nemohl pøijet ani on.
 
 
Do Prahy pøijel budoucí král Karel IV. roku 1333. Ne¾ do ní vstoupil, navštívil hrob své maminky Elišky Pøemyslovny na Zbraslavi, aby uctil její památku.
 
A¾ v roce 1333 pøekraèuje hranice èeského království a také se znovu zaèíná uèit èesky, i kdy¾ se skoro ve všech mìstech království mluví nìmecky. Karel se cítil potomkem Pøemyslovcù a Èechy mu pøirostly k srdci. Království bylo velmi upadlé, proto¾e jeho otec a král sem pøijí¾dìl pouze pro peníze. Královské hrady a majetky byly šlechtì zastaveny a panovala všeobecná chudoba. Karel postupnì vykupoval otcovy zástavy a sna¾il se povznést úroveò království. Král Jan se cítil svým synem ohro¾ovaný. Nìkolikrát se postavil proti jeho rozhodnutí a nakonec ho vykázal na Moravu a odebral mu titul moravského markrabího a veškeré pravomoci, které mu pøed tím udìlil. K udobøení mezi otcem a synem dochází po roce 1339, kdy Jan Lucemburský pøišel úplnì o zrak. Od této chvíle spolu rozhodují nejenom o evropské politice. Karel postupnì dosáhl císaøského titulu a stal se nejmocnìjší hlavou svìtské Evropy.
 
Svùj diplomatický talent rozehrává pøi sòatkové politice své i svých dìtí a urovnávání sporù v øíši.
 
Prahu uèinil hlavním mìstem øíše, co¾ se nesetkalo s pøíznivým ohlasem v Nìmecku. Zatím co u nás ho nazývají otcem vlasti,
Nìmci ho moc nemusí.

 
  
  
Jako první støedovìký vládce sepsal svùj ¾ivotopis – Vita Caroli. Napsal ho pro své potomky v domnìní, ¾e si z nìho vezmou mravní pouèení pro svùj ¾ivot.

Pokraèování pøíští sobotu:
Karel IV. a ¾eny - 2
Karel IV. stavitel - 3
 
Pro Senior Tip  vypracovala Janina Svobodová,  knihovnice Jiráskovy knihovny Kluèov
 
* * *
Zobrazit všechny èlánky autorky


Komentáøe
Poslední komentáø: 21.02.2016  18:10
 Datum
Jméno
Téma
 21.02.  18:10 JaninaS
 21.02.  10:56 Dubský
 21.02.  08:35 Von
 20.02.  17:28 Blanka K.
 20.02.  10:32 kusan
 20.02.  05:16 Pavla