Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Alice,
zítra Ctirad.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Hromnice jsou svátkem světla
 
Únor jako poslední měsíc „paní Zimy“ při svém panování prochází několika obdobími různého počasí. Začíná zpravidla „hromniční“ zimou, která si po lednových dnech naplánuje oteplení. Po Hromnicích už obvykle přichází zima s mrazy.
 
 
 
Hromnice zaznamenávají v lidové pranostice o počasí významnou roli:
Je-li o Hromnicích studeno, přijde brzy jaro.
Na Hromnice jasná noc, bude mrazů ještě moc.
Na Hromnice o hodinu více.
Na Hromnice musí skřivánek vrznout, i kdyby měl zamrznout.
 
Hromnice i když se to nezdá jsou vlastně už předzvěstí jara.
 
Posvěcené svíce – tzv. Hromničky
Hromnice byly svátkem Očišťování Panny Marie. Slaví se čtyřicátý den po Narození Páně v upomínku toho, že Matka boží splnila biblický Mojžíšův zákon o očišťování šestinedělky. Na památku toho se konal průvod kolem kostela s požehnanými hořícími svícemi. Svícím posvěceným o Hromnicích přikládala lidová pověrčivost velký význam. „Hromničky“ si lidé rozsvěcovali při bouřkách a při modlení se k nim věřili, že je uchrání před krupobitím a bleskem. Zaručovaly ochranu před zlými duchy a umírajícím se dávaly do rukou, aby měli lehkou smrt.
 
Používali je ale i myslivci při střílení anebo mlynáři: „Vezmi vosk, který na oltáři kape z Hromnice, zadlabej ho do hřídele a hned dost obilí mlíti budeš...“  říkalo se. „Hromnička“ měla zajistit i úrodu. Když bylo připraveno obilí k setí, zasunula se rozsvícená svíce do hromady obilí a na špejchaře se při ní konaly modlitby. Předtím bylo obilí postříkáno vápennou vodou a promíseno svěceným obilím. Celý magický obřad „strojení obilí“ k setí měl kořeny sahající až do starověku ke kultu božstva světla a obrody přírody.
 
Také další dny po Hromnicích měly v životě dřívějších dob významnou úlohu, zejména v lidovém léčitelství. Svatý Blažej (3. únor) náležel ke čtrnácti pomocníkům, k nimž se věřící obraceli při krčních bolestech. Až do poloviny minulého století bylo rozšířeno tzv. svatoblažejské požehnání, které se v tento den udílelo v kostele za pomoci svěcených svíček přiložených křížem okolo krku, aby věřící byli uchráněni od krčních neduhů.
Blažej byl patronem soukeníků, a proto se v tento den nepředlo, aby se neposkvrnila jeho památka. Háta, svatá Agáta, které byl zasvěcen 5. únor, byla patronkou proti bolení nohou.
Jan Kareta


Komentáře
Poslední komentář: 02.02.2024  17:42
 Datum
Jméno
Téma
 02.02.  17:42 Von
 02.02.  13:29 Přemek
 02.02.  09:19 Vesuviana
 01.02.  18:50 Von
 01.02.  10:14 olga janíčková