Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek ©tefan,Sára,
zítra Marina.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

 

©afrán

 
 

Není snad jiného koøení, kterému by se od dávného starovìku vìnovalo tolik pozornosti jako ¹afránu. U¾ tehdy byl králem rostlin a mìl povìst nejlep¹ího koøení, léèiva, voòavky i barviva. Bylo to tajemné a drahé koøení, i kdy¾ nepocházelo z dalekých tropických krajù.

©afrán pochází pravdìpodobnì z Malé Asie, Iráku. Av¹ak ji¾ pøed nìkolika tisíci léty byl roz¹íøen v celém Orientì, Støedomoøí, Indii a Èínì.

O ¹afránu jako léku je zmínka u¾ v staroegyptském papyru asi z 2. tisíciletí pø. n. l. Je zøejmé, ¾e zájem o nìj tehdy mìli témìø výhradnì jen faraónové. ©afrán se tehdy pìstoval zejména v nilské deltì. Odtud ho Fénièané vozili do starovìkého Øecka.

Øekové nazývali ¹afrán krokos. Podle Homéra i samotný Zeus voníval ¹afránem, kdy¾ sestupoval z Olympu. Od Øekù se ¹afrán dostal k Øímanùm, kteøí mu øíkali crocus. Dá se øíci, ¾e celý øímský starovìk byl ¹afránovým vìkem. V¾dy» i Herkules byl u¾ jako dítì zavinut v ¹afránovì ¾lutých plenkách a rovnì¾ Bakchus èasto nosil ¹aty po ¾lutém ¹afránu. ©afrán byl nepostradatelným koøením, voòavkou a barvivem øímských boháèù. S jeho vùní se v¹ak setkávali i obyèejní Øímané, proto¾e ¹afránová voda byla rozpra¹ována v amfiteátrech, divadlech i lázních.

 
   
   
   
 

Do støední a západní Evropy pøinesli ¹afrán v 11. stol. køi¾áci vracející se do Francie, ©panìlska a Itálie. Ve 14. stol. se ¹afrán dostal do ©výcarska, pozdìji pak do Nìmecka a také do Èech. Z té doby také pochází jeho dne¹ní jméno. Je odvozeno z arabského za fran - "být ¾lutý”. Jeho pìstování v¹ak na mnohých místech Evropy - a i u nás - brzy zaniklo.

V Evropì se nejvíc ¹afránu pìstuje ve ©panìlsku a ve Francii. Jeho pìstování je velmi nákladné. Na získání 1 kg suchého ¹afránu je toti¾ zapotøebí a¾ 100 000 kvìtù. Ty se nejdøíve musí ruènì sklidit, je¹tì tý¾ den se z nich musí - opìt ruènì - vystøihnout oran¾ové blizny a ty pak opatrnì usu¹it.

©panìlsko je nejvýznamnìj¹ím vývozcem tohoto vzácného koøení, ale také jeho nejvìt¹ím spotøebitelem. Prùmìrná cena se tam pohybuje mezi 900 - 950 USD za kilogram. Zvlá¹» hodnocený je druh La Mancha. Jeho nákupní cena se pohybuje kolem 1000 USD za kg. Velkoobchodníci, kteøí rozva¾ují ¹afrán do jednogramových sáèkù, dosahují pøi jeho prodeji ceny a¾ 3000 USD za kilogram. Výbìrové druhy ¹afránu La Mancha, které se pou¾ívají k výrobì znaèkových vín, se prodávají podle zpráv ze ¹panìlského trhu za astronomické ceny.

©afrán byl od nejstar¹ích dob nejvyhledávanìj¹ím a nejdráze placeným koøením. Od poèátku minulého stol. v¹ak jeho spotøeba zaèala v celém svìtì klesat.

Není ov¹em zapotøebí odrazovat od jeho pou¾ívání, ¹afrán se tak jako tak musí pou¾ívat velmi umírnìnì. Staèí jen pár vláken, aby dodala jídlu barvu, aróma i chu». Kromì toho by pøíli¹né pou¾ití ¹afránu znièilo chu» jídla a navíc by ve velkém mno¾ství mohl být. Tato koøení samozøejmì poskytují jídlùm barvu, ale u¾ jim nedodávají ani aróma, ani chu». ©afrán se dostává do obchodu v dvojí podobì: jako vlákna nebo mletý. Pøi jeho nákupu je dobré øídit se pravidlem, ¾e pokud je to mo¾né, obstarejte si ho nemletý: budete si jisti tím, co pou¾íváte. Aby se z ¹afránu získalo to nejlep¹í, je tøeba lehce opra¾it na suché pánvi vlákna, aby se umocnilo aróma. Pak teprve semlít v mo¾díøi s trochou tekutiny - vodou, vínem nebo je¹tì lépe s vývarem, jej¾ pak pou¾ijete pøi pøípravì ¾ádaného pokrmu. Bez ¹afránu si nelze pøedstavit vynikající jídla ze Støedozemí ani ¹panìlskou paellu, rizoto po milánsku èi provensálskou bouillabaissu...

 
   
   
   
   
 

Milada Kopeèková

 
 

 


Komentáøe
 
 Datum
Jméno
Téma