Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Saskie,
zítra Bohumír.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Route 66
 
Èlánky o automobilismu a øidièích, které se obèas na Seniortipu objevují, ve mnì vyvolaly vzpomínky na rùzné zá¾itky z mého pohnutého ¾ivota. V šedesátých letech  se mi, díky kamarádovi v knihkupectví zamìstnanému, dostala do rukou kniha Jacka Kerouaca  „Na cestì“ a pozdìji také od stejného autora „Øíjen v ¾eleznièní zemi“. Vùbec jsem tehdy netušil, ¾e se mi o mnoho let pozdìji splní mé nejvroucnìjší pøání, vidìt tu slavnou, legendární americkou Route 66, o které autor píše. A dokonce po ní  jet . Psal o ní  také John Steinbeck v „Hroznech hnìvu“. Ale to jistì znáte, kniha z roku 1939 o zchudlých farmáøích,  byla v ÈSR stále snadno k dostání. Také podle ní natoèený film, s Henry Fondou v hlavní roli, jeden z prvních Road Movies, bì¾el u nás kdysi v kinech. Prý se mìl pùvodnì jmenovat „Highway 66“. Byl vyznamenán dvìma Oskary, u¾ v roce 1941.
Všechno o této silnici jsem tehdy èetl a moc jsem si pøál ji jednou aspoò vidìt. V onìch dávných letech, kdy se zrodilo ve svìtì beatnické hnutí a do Prahy pøijel Allen Ginsberg - který byl po nìkolika dnech zase rychle z Èeskoslovenska vykázán -  se mi mohlo o této legendární silnici opravdu jenom zdát.
Díky srpnu 1968, kdy jsme se rozhodli s man¾elkou opustit spøátelenými armádami obsazenou republiku, jsem odvá¾nì  zaèal v pomìrnì zralém vìku nový ¾ivot.
Zase uplynulo nìkolik let,  a vida, nezdá se mi to, sen se  splnil, sedím na motocyklu mých snù, na Harley-Davidson a opravdu jedu po Route 66.  Neuvìøitelné stalo se skutkem.
Jedu docela sám, ¾ena odmítla. Prý nebudeme jako èert a Káèa. Ale já vím, ¾e mi chtìla dát mo¾nost vychutnat tu krásu sólovì. Však já se pro ní vrátím, kousek spolu pojedeme na Harleyi a pak to vezmeme automobilem a¾ do Kalifornie. A tak jsme to také udìlali. Byla to velká nádhera.
Proè vlastnì je ta silnice tak legendární? Ve dvacátých letech minulého století bylo potøeba koneènì spojit východní pobøe¾í USA se západním, udìlat spojení mezi Chicagem a Los Angeles, co¾ pøedstavovalo skoro 4.000 kilometrù. Pøesnì 3940.  Všechny tehdy u¾ existující silnice byly propojeny, chybìjící kusy vybudovány. Tehdy se zaèal nejen rozmáhat automobilismus, ale mnoho lidí šlo ze suchých, proslulým Dust Bowl posti¾ených oblastí,  z Oklahomy a z Texasu na západ, do Kalifornie, zaèít znovu.  „Go West!“
Pozdìji se jednalo také o to, umo¾nit odlehlejším osadám spojení s vìtšími, mìsty, aby farmáøi mohli prodávat zemìdìlské produkty. Nebyl to zpoèátku ¾ádný luxus. V roce 1926 bylo asfaltováno jenom 1000 km silnice. Teprve v roce 1933 poslala vláda tisíce nezamìstnaných, aby vyasfaltovali „zbývajících“  tøi tisíce kilometrù.
 
Je pochopitelné, ¾e dnes u¾ není pùvodní Route 66 celá sjízdná. Rozvoj automobilismu zpùsobil, ¾e  nevyhovovala, na nìkterých místech byla široká jenom dva a pùl metru, co¾ byl znaèný problém pro protijezdce.
Jedeme-li po nové Highway, vidíme na mnoha místech smìrovky upozoròující na starou Route 66. Pùvodní silnice má v sobì stále nìco nostalgického. V jejích poèátcích  byl problém s tankováním, nebylo kde pøespat, nemenší problém pøinášely rùzné nutné opravy motorových vozidel, èi nákup základních potravin. Teprve postupnì vznikaly benzinové stanice, a docela nový zpùsob ubytování, nová mo¾nost jednoduchého pøespání, motel. U toho rùzné obchùdky a opravny. Speciální „roadside architektura“. Spousta tìchto „památníkù“ stále ještì existuje a pøi pohledu na nì èlovìku pøipadá, ¾e se zastavil  èas. Je tu mo¾no také potkat rùzné typy lidí, nìkteøí vypadají jako kdy¾ je tu nìkdo zapomnìl, jiní jako hrdinové ze starých filmù. Nebo desperados.
Stává se ledacos. Nám se stalo, ¾e jsme zastavili u jednoho malinkého, útulnì vypadajícího motelu, kde jsme hodlali pøenocovat. Zlákala nás toti¾ reklama, která hlásala, ¾e mají „kingsize“ postele. Velice pøátelská majitelka nám šla ochotnì ukázat pokoj a co jsme nevidìli: na té  monarchistické posteli se rozvaloval vlèák, rozmìrù stejnì královských. Kdy¾ nás uvidìl, vstal a pøátelsky se k nám pøibli¾oval. Cestou se nìkolikrát zastavil, aby se podrbal - a nás zaèalo okam¾itì také všechno svìdìt. Podìkovali jsme a rozlouèili se znaènì rychle s milou majitelkou, mumlajíce nìjakou nejapnou výmluvu. Ještì dlouho potom jsme se drbali a øíkali si, ¾e si ty blechy jenom namlouváme, co¾ byla naštìstí pravda.
Kdy¾ se dnes dívám na mapu, (celou Route 66 vlastnì u¾ na ¾ádné mapì nenajdete), vidím všechno znovu pøed sebou. Jedu: z Oklahoma City pøes Amarillo v Texasu, Albuquerkue a Gallup v Novém Mexiku do Arizony. V Arizonì existuje, mezi Seligman, Kingman, Oatman a bøehem Colorada u Topocku nejmalebnìjší kus cesty, oznaèený jako „ Historic Route 66“. Vede daleko od nové dálnice a šplhá èásteènì po strmých horských silnièkách. Pak od Needles Mojavskou pouští, kolem legendárního café Bagdad do Barstow - a odtud jihozápadním smìrem do San Bernardina…všechno konèí v Los Angeles na pobøe¾í u Santa Monica.
Dodnes slou¾í zbytky Route 66 jako symbol svobody, volnosti a „dobrých starých èasù“. Na mnoha místech najdete nejen obchùdky se suvenýry, ale i malá musea, vìnovaná této legendì, legendì dlouhé cesty. Cesty napøíè celou Amerikou, pøes osm státù: Illinois, Missouri, Kansas, Oklahoma, Texas, New Mexico, Arizona, Kalifornie. Dodnes pro mne všechna ta jména znìjí jako zaklínadlo. Kdy¾ si na vzpomenu tuhle krásnou dovolenou, poprvé v ¾ivotì v Americe, vím, ¾e jsem pro¾il dny a týdny štìstí. Mùj dávný sen se uskuteènil.
V roce 1946 jel po té silnici jistý Bobby Troup, do Los Angeles, s nadìjí udìlat tam kariéru jako muzikant.  Vìøil ve svùj úspìch.  Mìl dobrý pocit  a náladu, kterou mu dala tato cesta, vlo¾il do songu, ke kterému napsal hudbu i slova: Get your kiks on route sixty six.
Song se stal opravdu proslulým a byl a je dodnes interpretován mnoha hudebníky, od Nat King Cole, pøes Chuck Berryho a¾ k Rolling Stones. Popisuje cestu i náladu celkem  pøesnì. A tu kariéru Bobby také udìlal. Byl muzikant a herec, mìl dokonce i malou rolièku v proslulém filmu M.A.S.H. Zemøel osmdesátiletý, roku 1999 v Los Angeles.
 
Mohu tedy  doporuèit všem snílkùm :
If you ever plan to motor west ,
Travel my way, take the Hihghway that is best 
Get your kicks on route Sixty-Six
 
Karel A. Pokorny
 


Komentáøe
Poslední komentáø: 09.09.2006  07:34
 Datum
Jméno
Téma
 09.09.  07:34 Tom Vodicka Route
 07.09.  22:11 Karel route 66
 07.09.  21:54 Vlasta Pi¹te
 07.09.  07:35 janina
 06.09.  23:53 Vìra èlánky
 06.09.  20:54 Karel poznámka na okraj
 06.09.  19:45 Slávka
 06.09.  19:25 Franta fajn
 06.09.  14:40 Marcela jsem ráda
 06.09.  10:48 emach
 06.09.  06:56 hera