aneb lidí, kteøí na vlastní kù¾i za¾ili výbuch a pøe¾ili jej, není mnoho…
Pecka jak z dìla, ohnivý záblesk a nad beskydskými Malenovicemi se vznáší atomový høib ze sladkého kouøe... Moment, to je ponìkud pøehnané. Jednalo se spíš o atomový høíbeèek a kouø sladký nebyl, pøesto¾e jako výchozí surovina byl pro výbuch pou¾it asi pìtikilový balík cukru.
Praktické ukázky toho, co a jak mù¾e bouchat, zde v nádherném jarním dopoledni pøedvádìli odborníci VVUÚ z Ostravy Radvanic.
Pùvodnì se na mezinárodní konferenci Rizika výbuchù, po¾árù a prevence oèekávala úèast zhruba sto padesáti hostù. Pøijelo jich 190.
„Vùbec se nedivím,“ øíká ing. Karel Koøínek, vedoucí zkušeben z poøádající firmy. „U¾ zbývají jen tøi mìsíce do zahájení platnosti nové smìrnice Evropského spoleèenství. Ta
naøizuje dùkladnì zmapovat a ošetøit všechny prostory, v nich¾ hrozí nebezpeèí výbuchu.Týká se to jak firem z oboru chemie a skládek odpadù, tak i zpracování døeva, kovoobrábìní, potravináøství a dalších. Obavy o splnìní termínu tedy sehrály pøi tak velké úèasti nepochybnì svoji roli.“
Výbuchy prachù jsou známy u¾ dlouhá staletí. Jsou spojeny napøíklad s mletím obilí pøímo v mlecích stolicích, ovšem i v rafineriích cukru a v zaøízeních na výrobu hliníku, papíru, gumy, nebo koøení. Øada výbušných prachù je témìø neomezená. Nejspíš by èlovìka ani nenapadlo, co všechno mù¾e bouchat: senný a obilní prach, kakao, èaj, tabák, kávoviny, sušené mléko, døevìný a korkový prach, mýdlové prášky, barviva, prachy vláknitých látek atd.
“K takovému výbuchu musejí být splnìny tøi podmínky,“ upøesòuje ing. Koøínek. „Musí být k dispozici pøíslušná koncentrace látky, kyslík a zdroj jako roznìtka. Kdy¾ jednu slo¾ku eliminujete, k výbuchu nemù¾e dojít. Napøíklad na veøejném prostranství nelze koncentraci tak snadno dosáhnout, tak¾e tam se není èeho obávat. Ale toté¾ u¾ se nedá øíci tøeba o malých truhlárnách, kde na zaøízeních stojí letitý prach, jen¾ by pøi zvíøení pøedstavoval skuteèné nebezpeèí výbuchu.“.
Mylný dojem, ¾e zaøízení zpracovávající prach není nebezpeèné, pokud mnoho let nedošlo k výbuchu, bylo u¾ mnohokrát vyvráceno. Asi jedna tøetina výbuchù prachù je spojena s lehková¾ností, nedbalostí,lhostejností, s lidským selháním. Odborníci tedy mají poøád co vysvìtlovat.
"Lidé by nemìli bezpeènost ve firmách podceòovat. Tìch, kteøí na vlastní kù¾i za¾ili výbuch a pøe¾ili ho, je velmi málo," znìla varovná slova Libora Štrocha, øeditele ostravské firmy VVUÚ, která konferenci poøádala u¾ po páté.
Vedoucí oblastní inspektor práce v Ostravì Ladislav Baron k tomu dodal: "Roènì zkontrolujeme na Ostravsku, a vùbec v celém kraji, stovky firem, u nich¾ hrozí nebezpeèí výbuchù. Taková firma, která by mìla úplnì všechno v poøádku, v podstatì není. Zhruba v polovinì pøípadù nacházíme nedostatky záva¾nìjšího charakteru, naštìstí nikoli takové, ¾e bychom museli naøídit zastavit provoz.“