Dravci pod ochranou zákona Nebuïte, lidi, hluší
a nastavte uši
chceme vás na mou duši
upøímnì varovat
V+W
®ijí mezi námi, víme o nich a mo¾ná je i potkáváme na ulici. Jsou nenápadní, od ostatních lidí se pøíliš neliší a kdy¾, tak spíše lepším odìvem a luxusními vozidly, ale modlíme se, abychom s nimi nemuseli pøijít do styku, nechceme-li pøijít o peníze i sebeúctu.
Kdo ¾e to je? Podvodníci, zlodìji a loupe¾níci? Ne, ti nás sice pøipravují o majetek také, ale o nì mi teï nejde. Jednak jich není tolik a jednak se obvykle dost nadøou, riskují svobodu a nìkdy i ¾ivot a nejsou pod ochranou paragrafù. Naopak ti o nich¾ mluvím, nejsou ¾ádní zloèinci, ale uhlazení a dùstojní obèané, konající pøísnì podle zákonù a vyhlášek, které si sami vytvoøili a ustrašený parlament schválil.
Nevím, je-li to vùbec pøípustné. Kdy¾ se napøíklad skupina nìjakých firem dohodne na stejných prodejních cenách, je to nezákonné kartelové spolèení a Úøad pro ochranu hospodáøské soutì¾e povinen zasáhnout. A tohle snad není takové spolèení, nota bene povýšené na zákon tìmi, kdo se ho dopouštìjí, aby tak byli beztrestní?
Ano, jsou to právníci. Tedy ne snad všichni, ale zejména advokáti, právní poradci, exekutoøi a notáøi. A ty, co tì¾í ze smrti lidí a bolesti pozùstalých snad ani nelze nazvat dravci, ale spíše slovem, které zní v èeštinì tak odpornì, ¾e se je neodvá¾ím napsat a radìji je nahradím anglickým scavengers.
Sice se i mezi nimi najdou tací, kteøí pøekroèí meze zákona a jsou za to dokonce nìkdy i pokáráni, ale to je jiná, mnohem menší mno¾ina chamtivcù, jim¾ nestaèily legální statisíce a chtìli víc a hned. Chci ale teï poukázat na pøehnané, ba pøímo nemravné èástky, které si ti opatrnìjší, tím zkrouceným paragrafem chránìní dravci, nárokují zcela legálnì.
Èeská televize informovala o nehorázných èástkách, na které si pøijdou pøi exekucích advokáti, jejich¾ odmìna je odvozena od hodnoty dluhu. Aèkoliv práce, èi výkon jejich slu¾by je stejný, a» se jedná o pøípad za dva miliony nebo pár stovek, dostane se jim èasto za pùl hodiny práce i desetitisícù.
Pøipadá mi to právì tak nepochopitelné, jako kdyby napøíklad honoráø za reportá¾ z výlovu tøeboòských rybníkù odvisel ne od jejího rozsahu a kvality, ale od poètu centnýøù ulovených šupináèù.
Nejde ale jen o exekuce a dìdická øízení. Stejnì neurvale vám mù¾e být naúètováno i 1 700 Kè za pouhou hodinu právní porady, jak se stalo mé sousedce. A opìt v souladu se zákonným sazebníkem právních slu¾eb!
Uvá¾ím-li, jakou práci musí za takové peníze vykonat lékaø, uèitel, in¾enýr, èi dokonce øemeslník, zpìní se mi krev. Také u¾ chápu, proè se prùmìrná mzda v Èesku dostala na úroveò v celé øadì profesí tì¾ko dosa¾itelnou a proè pøed ka¾dou právnickou fakultou v naší zemi stojí ka¾doroènì dlouhé fronty (pøed tou plzeòskou donedávna snad kilometrové).
Dobrý úmysl té výše zmínìné veøejnì prospìšné spoleènosti a její projekt má po mém soudu jen mizivé vyhlídky na úspìch. Stojí proti nìmu jednotná, jednolitá a nerozborná zeï právníkù všeho druhu a soudcù i s jejich nejvyšším orgánem.
Vím, o èem mluvím, proto¾e jsme se synem právì absolvovali dìdické øízení po mé zesnulé man¾elce. Notáø si vyúètoval za tøi krátká jednání a pøíslušný koneèný dokument osmnáct tisíc. Byl to pro mne šok – zrudnul jsem ve tváøi a nebýt syna, málem jsem spadl ze ¾idle, zatímco moderním strništìm porostlou tváø pana notáøe pokøivil jen malý pohyb rtù, co¾ snad mìl být náznak úsmìvu.
Kdy¾ jsem se napil vody ze sklenky, kterou mi pohotovì podal jeho henchman a trochu se uklidnil, polo¾il pøed nás otevøený šanon se zákonem è. 358/1992 Sb. o notáøích a jejich èinnosti a s vyhláškou è. 196/2001 Sb. o odmìnách a náhradách notáøù a správcù dìdictví. Ovšem¾e zase stejný trik – procentní sazba z tzv. základu dìdictví, tedy celkové ceny bytu, pozemku a èástky na man¾elèinì bankovním úètu, nikoliv jen z èásti dìdìné (aè i to by bylo stejnì nestoudné).
Na mou otázku po logice takového ustanovení se mi dostalo jen dalšího úsmìvu a lehkého pokrèení širokých mu¾ných ramen. Pøedal jsem tomu vousatému hadovi vyplnìný a podepsaný šek, syn sebral výsledek jeho práce a opustili jsme kanceláø. Kdy¾ se za námi zavøely dveøe, zaslechli jsme ještì pár tlumených slov k jeho koncipientovi a krátký smích. Pøedstavil jsem si, jak si pøitom po zpùsobu starých lichváøù spokojenì mne své pìstìné silné ruce, opálené tropickým sluncem kdesi na Havaji. Hroznýš královský, pohledný, s tìlem zeštíhleným ve fit centru, ale jeho¾ konto zato teï, po pozøení nebohé koøisti, nabude znaènì na objemu.
Tak¾e jediná rada je, vyvarovat se jakéhokoliv styku s tìmito dravci a nepadnout jim do spárù a vyhnout se dìdickým øízením. Radìji vèas darujte své majetky potomkùm a nedopus»te, aby je oškubal notáø. Z darù potomkùm v první skupinì, t.j v pøímé linii, je daò nulová, vzor darovací smlouvy si stáhnete zdarma z internetu a na matrice vašeho mìsta nebo obecního úøadu zaplatíte jen poplatek za ovìøení podpisù.
Kdyby mi byl nìkdo tohle vèas poradil, mohl jsem si teï za ty peníze dovolit vyléèení kyèle moderní neinvazivní metodou. Klasický zpùsob u mne toti¾, v dùsledku vìku, nepøichází v úvahu. Tak¾e se holt ke své smrti dobelhám o francouzských holích, zatímco si pan notáø mù¾e do nové sezóny poøídit novìjší typ bavoráka, nebo dokonce mercedes.
Inu, „homo homini lupus“, jak øíkají Maïaøi.