Pes aristokrat
inspiroval mne èlánek paní Dagmar Tiché s názvem „Ne¾ se rozhodneme.“ Mìli jsme v¾dycky doma plno všelijaké havìti,v nuzných dobách i hospodáøská zvíøata,aby bylo co do hrnce. Koèky nosily dìti domù odevšad, kanáry, andulky, ¾elvy u nás lezly pod nohama a pes jezevèík byl samozøejmostí. S postupujícím vìkem jsem stále hùøe nesla odchod ka¾dého tvora a louèení s ním. Obzvláštì louèení se psem je smutné, proto¾e je to tvor komunikativní. Tak jsme mìli v posledních letech jen to, co nám dala vnouèata na doèasné hlídání a pak to tu zùstalo. Osmáky, køeèky, morèata. Poslední morèe zemøelo nedávno ve vìku 6 let a zaøekli jsme se, ¾e u¾ nic ¾ivého nechceme.
Jen¾e. Byl krásný podzimní den a my se vydali do nedaleké obce Praskaèka na výlet a tam byly dostihy chrtù. Znali jsme ten areál z pohledu z jedoucího vlaku, pøi cestách do Prahy. Bylo to takové obyèejné oválné závodištì, nìjaká bouda,tribunka a nic. Tentokrát nám to vzalo dech.
Konalo se zde Czech international Derby 2005, tedy dostihy chrtù, whipetù, greyhoundù. Ta nádhera celého areálu a ta elegance psù nás udivila. Tak jsme zjistili, ¾e se tento areál i sport stal špièkou, a to nejen v ÈR. Obdivovali jsme nejen psy, ale i páníèky. Všichni v klubovém obleèení, všude logo greyhoundù. Takový dostihový pes je nìco extra. A dobøe o tom ví.
Jsou odta¾ití, zdr¾enliví, štíhlí, jen ta stehýnka jsou pìknì naducaná. A proto¾e jsme zvìdaví, dali jsme se do øeèi s nejedním majitelem a hned nám byly èinìny nabídky. Pejskové jsou to velice inteligentní, ale vy¾adují denní péèi. Chtìlo by se vám dennì dìlat s pejskem a¾ 20 km? Ale to se musí, aby byl ve formì. A krmení jen výbìrové. A péèe o nohy a srst. A veterinární péèe. Ale je prý to radost, kdy¾ závodí. A udìlali by nám cenu! Takové dobré štìòátko od 20 000,- Kè výš. A po úspìšných rodièích? Trojnásobek. Co se divím, moje známá si koupila štìnì faraonského chrta se slevou za chybìjící varlátko, za pouhých 50 000,- Kè
Pejskové tìchto ras pøíliš neštìkají, umí se ovládat. Byla to nádhera, celé závody , atmosféra, pejskové a tak jsme museli radìji odjet, aby nás nìkdo opravdu nepøemluvil...
Pár vìt o té akci se pøeètìte
Špièka Kontinentální Evropy?i. Kdo mìl mo¾nost vidìt tento areál naposledy roku 2004 a nyní, o rok pozdìji - ¾asne.
Dostihové závodištì Praskaèka prošlo tolika opravami a úpravami, ¾e je k neuvìøení, kolik toho nadšenci tohoto dostihového sportu z Èeské greyhound dostihové federace bìhem neskuteènì krátkého období dokázalBìhem pouhého mìsíce minulého roku byla provedena generální oprava tìlesa dostihové dráhy Praskaèka. Bìhem dvou mìsícù tohoto roku byl zrekonstruován areál dostihového závodištì, všech jeho budov, komunikací a oplocení, zhotoveno mno¾ství pozemních pochozích ploch, vybaveno nìkolik místností a kanceláøí.
Tìleso pískové dostihové dráhy prošlo úplnou generální opravou.
Dráha se v zatáèkách naklopila o 6 – 8 stupòù co¾ minimalizuje mo¾nost zranìní nohou chrtù pøi pøekonávání odstøedivé síly pøi jejich bìhu v zatáèce.
Pod jemným pískem na povrchu dráhy je další vrstva z hrubšího písku a další vrstva štìrkového podlo¾í, a celý tento dùmyslný systém slou¾í k zajištìní maximální rychlosti odvodnìní tìlesa dráhy pøi dešti.
Výslednicí této kombinace je opìt zmenšení mo¾nosti uklouznutí a zranìní chrta pøi bìhu.
Parametry tìlesa dráhy:
tvar - ovál,
pískový povrch,
rádius 42 a 43 m,
délka okruhu - 440 m,
obì zatáèky naklopené pod úhlem 6 – 8 stupòù,
šíøka rovinek 6 m, šíøka zatáèek a¾ 8 m.
Distance 300 m a 525 m.
Vnitøní umìlá návnada – zajíc.
Bílý dekorovací stan - prostøedí pro pøedvedení závodících chrtù. Takovou kulturu pøi dekorování vítìzù hned tak neuvidíte a neuslyšíte.
Nejprve jsou závodící chrti divákùm pøedvedeni na místì pøed dekorovacími stany, na tzv. parádemarši.
Diváci odhadují budoucí výkon závodníkù a tipují jejich poøadí a dosa¾ený èas v tipovací soutì¾i „Sranda Tip“. Tipují u „bookmakera“ závodištì zdarma a v pøípadì dobrých tipù vyhrávají vìcné ceny.
Po výkonu jsou vítìzové dekorováni na stupních vítìzù vìcnými cenami pro vítìze – poháry, medaile, deèky, apod. a také obdr¾í certifikáty na finanèní výhry, které si vyzvednou pozdìji. Bílý dekorovací stan, nové bílé stupnì vítìzù, èerveno-èerné logo federace a partnerù, majitelé chrtù nyní povìtšinou ladí s prostøedím. Je vidìt, ¾e provozovatelé dostihù jsou nespornì estéti a je patrné pøedevším to, ¾e svou práci mají rádi a chrti jsou zde nadevše milováni a hýèkáni.
Ka¾dý potencionální majitel si musí dùkladnì ujasnit, jakým zpùsobem se hodlá svému psovi vìnovat. Chcete-li chrta jen jako spoleèníka, pak je v podstatì jedno, kterou rasu si poøídíte. Rovnì¾ pak pøíliš nezále¾í na tom, kde psa poøídíte.
Máte-li však pøedstavu o tom, ¾e se zároveò budete vìnovat výstavnictví, pak u¾ dùkladnìji prozkoumejte pùvod psa. Zde však vìtšinou platí to, ¾e pro toho, èi onoho majitele ,je právì ten jeho pes ten nejhezèí, i kdy¾ se pak stává, ¾e posuzovatel na výstavì, který má rozhodnout o kráse Vašeho psa, je zcela jiného názoru.
Chcete-li však psovi nabídnout to co je mu nejmilejší, èili pohyb, štvaní koøisti, pak jsou dostihy právì to pravé. Zde u¾ však zva¾ujte velmi dùkladnì jakou rasu a z jakého chovu poøídit. Hlavnì však mìjte na pamìti, ¾e pro dostihový sport se hodí (a byli pro to také vyšlechtìni) pouze greyhound a whippet. Dostihový sport má obrovskou výhodu v tom, ¾e vítìze urèí v¾dy nos prvního psa, který protne cílovou èáru a ne subjektivní názor èlovìka, jako je tomu napø. u výstav. Na druhé stranì je zcela bì¾né, ¾e nejrychlejší pes nemusí vyhrát, proto¾e je to sport a v nìm, jak se øíká, je mo¾né vše.
Jedno však bývá pravdou, ten, kdo dostihùm propadne, jen tak se tohoto "adrenalinového" sportu nevzdá. Celý závod doprovázela veselá hymna „Kdo je to greyhound“, kterou zpívá Heidi Jankù. Psa jsme si nepoøídili, ale zùstáváme obdivovateli.
Posílám Vám foto, i své.
Vaše Eva Marková