Barevné vidìní
Pokusme se vidìt svìt a spoleènost více barevnì. Ne èernobíle. Vidìt svìt a spoleènost èernobíle je nedostateèné, neúplné. Pokud podle tohoto vidìní vyslovujeme soudy a názory je a bývá to i škodlivé a nebezpeèné. Vede k rozdìlování spoleènosti, k neshodám a k nepøátelství.
Svìt má pøece více barev ne¾ jen èernou a bílou, které jsou navíc smìsicí tøí základních barev. Má desítky odstínù barevných, proto je tak krásný,ovšem netoliko díky barvám. K základním barvám patøí èervená, zelená a modrá. Z tìchto lze namíchat tolik barev, kolik jich lidské oko rozezná. Barevné spektrum je lidským okem viditelná èást spektra elektromagnetického záøení v rozsahu od 380 do 750 nanometru. Tento rozsah vlnových délek je viditelným svìtlem.
Oko je nejcitlivìjší na zelenou barvu. Je nejvíce rozšíøená a je symbolem pøírody. Vìtšina rostlin má zelenou barvu, co¾ je zpùsobeno obsahem chlorofylu. Tu si daly jako symbol rùzné strany s ekologickým programem a nìkteré pøímo jako název. Stalo se to tak i v kotlinì èeské. Jejich ideologii se øíká zelená politika. Není to myšlenka špatná. V roce 1987 v polském Krakovì jsem se s tímto hnutím ji¾ setkal. Myšlenka a program mi byly známy. Lidé, s nimi¾ jsem se bavil, byli vìtšinou mladí, studenti, ale nejen. Byli velmi pøátelští. Dostal jsem jejich odznak. V Polsku tehdy ji¾ byli zelení-Greenpeace tolerováni na rozdíl od tehdejšího „totáèe“ u nás. Tehdy i jen odznak byl brán naším re¾imem nepøátelsky. Znám mnoho aktivistù strany zelených a souhlasím s jejich úsilím dbát o trvale udr¾itelný rozvoj v mnoha oblastech.
Kdo by s takovou logikou nesouhlasil, ¾e?
Pozitivní vztah k menšinám nábo¾enským, národnostním, respekt k odlišnostem, zapojení co nejvìtšího poètu obèanù do øízení státu, krajù, mìst a obcí, decentralizace moci, co nejvíce pøímé demokracie napø. ve volbách nejen prezidenta, ale i poslancù, zastupitelù všech stupòù, hejtmanù, starostù, senátorù, pokud vùbec senát potøebujeme. V tom programu musí ještì být skromnost, absence násilí a trvalá snaha o mírové sou¾ití. Jak se lze pøesvìdèit témìø na ka¾dém kroku, program je jedna vìc a jeho naplòování vìc druhá. Naši zelení, nikoli všichni, však zklamali. Nutno øíci, ¾e ideologickou fanglí zelené politiky mávají mnozí takøka ve všech stranách, vládních i opozièních. Kdo by nemával, nedostane od volièù hlasy. V¾dy» samotný základ zeleného programu je správný. Ale to co provedli za souèinnosti spøíznìných podnikavcù, poslancù, vlády a senátorù je nehorázné a zhùvìøilé - fotovoltaika. Dotace této elektøiny tehdy prosadili Zelení, v èele s Bursíkem. Bude stát všechny obèany pøes bilion korun, které budeme splácet desítky let z našich daní. U jejich zrodu byli mimo jiné i dva poslanci ÈSSD.
Problém s vìtrníky je podobný.
Proè se tak, nejen u nás stalo? Zakopaný pes je v dotacích, které jdou tak jako tak ze státního rozpoètu, tedy z daní obèanù. Tyto pak dostanou investoøi do tìchto zaøízení. Fotovoltaické panely jsou výteèná vìc - ale na støechy rodinných domù, èin¾ákù, fabrik kde pøemìní sluneèní svit v elektøinu. Tuto èást pak nemusí vyrábìt uhelné, plynové ani jaderné elektrárny. Avšak tito „zelení podnikavci“ ve své nezadr¾itelné ¾ravosti po bezpracných ziscích zaèali stavìt na úrodné pùdì zemì èeské celé lány tìchto zaøízení. Dnes víme, jaký je to tunel. A oni ještì vyhro¾ují státu, který se pokouší trochu napravit a zmírnit tyto poplatky, arbitrá¾emi.
Ji¾ tak zdecimované a deformované èeské zemìdìlství po roce 1989, kdy jsme byli do té doby sobìstaèní v mléce, másle, mase, obilí, cukru, ovoci, zeleninì, bramborách a ještì jsme nìkteré produkty vyvá¾eli. Zelení zaèali škodit našemu zemìdìlství a nejen jemu, ale i všem obèanùm ideologií bionafty, bioolejù a dalšími bio, které nemají s obsahem tohoto slova vùbec nic spoleèného. Toto slovo je u¾ tak zneu¾ito, ¾e pøekroèilo hranici mo¾ného. Máme nejen biopotraviny, ale i bioboty, biopostel, biotelefony, biokosmetiku, zkrátka vše bio. Ze zaèátku krásná vize, pak zneu¾itá marketingem a šejdíøi. Jeden litr bionafty napø. potøebuje k jeho výrobì 1,2 l minerální nafty z ropy. Monokultura øepky olejné, za ní¾ se pøièinila i naše vláda, naše ministerstvo zemìdìlství ve spolupráci s chybami EU, hyzdí èeský venkov a škodí v tomto rozsahu zemi a jejím obyvatelùm. Pøíkladù falešného a škodlivého vidìní nejen èernobílého, ale i barevného je mnoho.
Je tøeba dávat pozor na politiky, zastupitele a mnohé „elity“, kdy¾ pou¾ívají slova – „je to ve vyšším zájmu“, „je to v zájmu pokroku“. Velmi èasto je to tak, ¾e to je v jejich vlastním zájmu. Lidské úsilí odhalovat pravdu a klestit cestu skuteènému pokroku je podobné úsilí Sysifovu. Ale my nechceme otevírat bránu z pekla nýbr¾ otevøít brány k lepšímu ¾ivotu. A to není vùbec snadné a ani bez námahy. A» si mnozí tvrdí, ¾e bílé je èerné a èerné bílé, nenechávejme se pøesvìdèit. Mo¾ná, ¾e se napili rumu nebo jiného destilátu s metanolem.
Milan Dubský
* * *
Zobrazit všechny èlánky autora