Vánoce, vánoce odcházejí…
Tak, u¾ to máme za sebou. Co? No, pøece ty Vánoce!
Zamyšlením proti depresi...
Ta parafráze v nadpisu mì napadla, kdy¾ slyším v autobusu: „Eštì, ¾e u¾ máme ty pitomý vánoce za sebou …,“ jinde: „Nejlepší, kdy¾ ty vánoce sou pryè …,“ známí: „Já si v¾dycky tak voddychnu, kdy¾ je po vánocích …,“ pøítel píše: „Èím dál víc jsem nejradìji, kdy¾ jsou ty konzumní vánoce za námi!“
No, teda Waldemare (já si nìkdy øíkám Waldemare, ale menuju se Ferda Ajnfach), jak je to mo¾ný? Hulákají do nás z televize, z rádia, z novin, a vodevšad mo¾nì vo tìch nejkrásnìjších svátcích v roce, jak je plno lásky, jak se všichni tìší, rozzáøený voèi a tak podobnì, a najednou tohle! Opravdu se všichni tak tìší? A tìch, co takhle hudrají není zrovna málo! Ferdo, tohle stojí za zamyšlení, pokud mo¾no pøímo hlavou!
A tak mì napadlo, jestli vono to není tím, jak je u nás teï zavedeným zvykem, ¾e se nìco jiného myslí, nìco jiného øíká a ještì nìco jiného dìlá. Co takhle udìlat si takový slovníèek, tøeba jenom minislovníèek tìch do omrzení opakovaných výrazù z období vánoc a pokusit se zjistit, co za nimi vlastnì je. Tak jsem to zkusil a v dalším pøedkládám výsledek – je-li ctìná libost. Já si na to uvádìní vìcí na pravou míru nedìlám ¾ádný autorský nárok, u¾ spisovatel Zdenìk Jirotka v Saturninovi ustavil dvouèlennou komisi za stejným úèelem.
Tak teda:
Advent
Tak to je prej oèekávání narození. No, to musí bejt v porodnicích pìknej šrumec, aby poznali toho pravýho, co se kvùli nìmu ty vánoce dìlají. A navíc – je to to samý ka¾dej rok! Ale s jistotou vám mù¾u prozradit, co oèekávám já – kbelík, koštì, hadr, leštìnku a všechny ty další propriety, a umejt vokna, rámy, podlahu, nábytek, utøít prach, vyleštit, napulírovat… Teda, ne ¾e bych mìl zásadnì nìco proti vobèasnýmu, umírnìnýmu, rozumnýmu úklidu, ale dycky jsem mìl zato, ¾e se má uklízet, kdy¾ je to potøeba a né kvùli tomu, ¾e sou nebo budou vánoce. Tak místo adventního vìnce – šùrování a piglování. Jestli mimo to eštì nìkdo nìco oèekává, a to hodnì nedoèkavì, tak to jsou obchodníci, aby se kšefty hejbaly, a hlavnì obchodní domy a jejich mana¾éøi! Dyk se prodá za plnou cenu i to, co je po vánocích za polovièku!
Vánoèní stromek
To asi patøí k vìci, to musí bejt. Stávalo se ka¾dej rok, ¾e nìkdo pøišel do lesa a tam si uøíznul stromek – vlastnì ho ukradl, ale co se dìje teï! Celá zvorganizovaná banda vtrhne do lesa, vyøe¾e celej porost, a pak to nìkde prodává naèerno. To je taky vánoèní poezie? Spíš vánoèní plundrování. Eštì, ¾e u¾ vìtšina lidí má ten stromek plastickej, a kdyby jich bylo ještì víc, tak ty zlodìji pøíjdou zkrátka. Moc si vá¾ím jednoho známýho, von øíká: „Já si vánoce dycky posunu tak do Tøí králù. Obejdu kontejnery, tam se u¾ vyhazujou tak nádherný stromeèky, taky jedlièky a borovièky, vyberu si ten nejhezèí, doma ozdobím a teprve mám vánoce. A vo co de, Temelín se pošupuje s dokonèením o spoustu let, tak tìch pár dní mejch vánoc ¾ádnou roli nehraje!
Poezie vánoc
Propuká v adventu tím, ¾e se lidi štvou a pøipadají si jako psanci. Nákupní hysterie se stupòuje úmìrnì tomu, jak se vánoce blí¾í. Ruch a shon je eštì popohánìnej rykem sezónních hitù, a to jsou …
Vánoèní koledy
Šel sem si tak vobhlídnout obchodní domy, abych pozoroval cvrkot, na nìjaký nákupy sem moc nemìl. V OD Tesco, kdysi Máj, hned v pøízemí slyším: Je¾íšku panáèku a dudlaj, dudlaj, pak du do prvního patra a zase dudlaj a dudlaj. Dudlalo se i patøe tøetím, ètvrtým, ne¾ se koneènì doví jeden v patøe druhým, ¾e máme jít do Betléma. No, vida! Moudrý èeský pøísloví øíká, ¾e èeho¾ je halt moc, toho je pøíliš. Byl sem tady pøed 14 dny a nestaèil sem valit voèi, hráli tady Podmoskovskije vìèerá! No, teda, zejtra to bude Vychodila na bìreg Ka»uša, a dorazí to Kááálin, kakalin, kakali, kakala nebo co to ta Kálinka dìlala. Nenastartoval u¾ antiplyšák? Ale teï sem se uklidnil, je to v suchu, je to dudlajdáá, dudlajdááá…
Rozzáøený voèi dìtí
Vidìl jsem Moniku vod vedle, moc rozzáøený voèi nemìla. Je to dorùstající sleèna, chce se líbit, honí kluky a chtìla by paøí¾skou kosmetiku, prej, aby byla krásná. Dostala nìco jinýho. Taky kluk Rudla u¾ asi tøi roky škemrá u táty vo poèítaè, a zas ho nedostal – no, co dìlat, není na to. Kdy¾ u¾ sou ty dìti tak naèuchlý tou komercionalitou, tak moc tìch rozzáøenejch voèí èekat nemù¾em. A kdo za to mù¾e? No, nejen ta deformující doba, ale pøedevším rodièové sami. A tak se zdá, ¾e nejvíc byly rozzáøený voèi kapesních zlodìjù. To byla špièková sezóna. Z tašek a kabelek èouhaly šrajtofle naditý i Destinovejma a Masarykama! K tomu nepozornost a roztr¾itost kupujících, staèí sehraná parta a voèi mù¾ou záøit a¾ do aleluja, kam se policie hrabe!
Narození spasitele
Spasitele sem vidìl doovopravdy jen jednou. Bylo to v Bulharsku na moøským pobøe¾í. Sedìl v loïce, urostlej, svalnatej, mladej chlapík, holky se vokolo toèily jak jepice vokolo lustru. A na tý loïce mìl velkejma písmenama napsáno SPASITEL. Pak se ukázalo, ¾e je to vlastnì záchranáø, co tahá z vody ty, co se topí. Já sem se eštì netopil, ale jedna paní, nìjaká Blanka z Brna psala, ¾e se topí pravidelnì ka¾dej rok, nevim proè, mo¾ná ze záliby. Asi to vodbejvá, kdy¾ se jí to eštì nepovedlo. Jinak ale, proto¾e vánoce sou ka¾dej rok, musí bejt spasitelù zrovna tolik, kolik je a bylo vánoc, kdy¾ se ka¾dej rok narodí. Nìkdo mi zazvonil u dveøí, byli dva a ¾e prej se mnou chtìjí mluvit, ¾e je posílá nejvyšší! Tak sem se zeptal, jestli voni sou ty spasitelé, a voni, ¾e jo, ale pak se ukázalo, ¾e sou to òáký svìdkové jistýho Jehovy, a tak sem je poslal k soudu, tam svìdkové patøí.
Ale vono se to pravý narození stejnì neví, bylo to prej stanovený spíš administrativnì, taky s ohledem na slunovrat. A ten je dùle¾itej!
Neposkvrnìný poèetí
Tak to je na mì moc slo¾itý, vo tom nic nevim. Ale zeptej se vodborníkù! Tak sem chytil jednoho známýho gynekologa, von je takovej vod huby a ptám se ho, jestli je to jako mo¾ný, co von na to? „Hele, ty vozembouchu, èetl si Starý povìsti èeský? Èetl? Tak víš, ¾e tam sou kní¾ata jako Nezamysl, Mnata, Vojen, Vnislav, Neklan, Hostivít, který taky nikdy nebyli a nikomu to nevadí, tak kráèej pìknì v lajnì a nemudruj, mù¾eš si pøipálit prsty!“ No, tak to sem koukal, ¾e bysme byli zase o 20 let nazad? Ale co, mám ouøední lejstro, ¾e jako to v mý hlavì, no, nìco chybí – no, ¾e sem zkrátka blbej. Tak co!
Vánoèní kapr
Tak tomu øíkám úplnej rybí holocaust! Jak k tomu ta rybièka pøíde, aby ji mlátili po hlavièce, vypichovali voèi, píchali do ocasu jenom proto, ¾e lidi maj nìjaký vánoce? Já vim, ¾e ryba je zdravá, ale snad by se to mìlo rozvrhnout nìjak umírnìnì na celej rok, ale ty vánoèní masakry, to je teda poezie jako bejk! Co kdyby si takhle ryby usmyslely, ¾e si udìlaj oldomáš a pochutnaj si na lidech. Vtrhly by do mìsta, ka¾dej by dostal palièkou po hlavì, mu¾ský by píchly do ocasu, a pak by následovalo to samý, co jim dìláme. Ale, kdy¾ u¾ sme u tý vánoèní vý¾ivy, tak obvykle po rybách eštì pøídou øízky, pøed tím rybí polívka, nakonec cukroví a nejrùznìjší dobroty, a koneènì ¾luèníková kolika, vysokej tlak, rozházená cukrovka, zapíchnutý kosti, zka¾enej ¾aludek, obèas i od chlastu, a poezie vánoc se dovrší. Ještì ¾e si mù¾eme pøeèíst rozvernej fejeton v novinách, jak tatínek zabíjel rybu, ta mu vyletìla po ránì oknem a omráèila metaøe. Kde se tam vzal, bùhví.
Dárky
Patøí k vìci vobdarovat pøíbuzný a známý, ka¾dej musí nìco dostat. A tady je ten zádrhel! Ti, co to berou moc svìdomitì, mají vod toho bolení hlavy u¾ celej rok, ostatní v tom adventu. Ale nìco se koupit musí, a tak tetièka dostane u¾ patnáctou noèní košili, mohla by se v nich prospat a¾ do roku 3000, øíká si v duchu, co se všichni zbláznili, co já s tìma krámama budu dìlat. Vono všechno koumáctví je skoro nanic, vìtšinou ka¾dej dostane to, co vùbec nepotøebuje, a pak to vrazí nìkam do šifonéru do rohu, najde to pøi úklidu za pìt let a pak øekne „Jó, to byly tehdy vánoce,“ a vyhodí to. Ale kdy¾ to dostane zrovna pod stromeèek, tak spustí takovou tu vánoèní rétoriku: „No né, to je teda pøekvapení, nìco takovýho sem si u¾ dávno pøál, no to ste mi teda udìlali velkou radost.“ A tak to chodí ka¾dej rok, furt dokola.
Láska
Tak tohle slovo je frekventovaný a¾ nadmíru po celej rok. Ale o vánocích, jakoby se zbláznila celá matematika, pou¾ívá se na druhou, ne-li na tøetí. V televizi, rozhlasu, novinách, letácích, nástìnkách, ale hlavnì u sekt a církví, a je úplnì jedno jakejch. Všichni jmenovaní, a zejména ti poslední mlátìjí láskou kolem sebe jako cepem nad špatnì vymláceným obilím. Jakoby nevìdìli, ¾e ménì bývá více, jak praví stará moudrost, a ¾e lásce vlastnì dìlají medvìdí slu¾bu. A pøece jde o slovo, jakoby z oparu utkané, citlivé, choulostivé, se kterým by se mìlo zacházet – a teï pou¾iju zastaralého, dnes skoro neznámého výrazu – cudnì. Láskou se ohání køes»ané stejnì jako muslimové, protestanti, pravoslavní i všichni ostatní, a snad právì proto se tluèou po hlavách, jako tøeba v bývalé Jugoslávii, na Blízkém východì i v Asii. Mùj bùh je lepší, ne¾ tvùj, tady máš na pamìtnou! Nebylo by skoro lepší nechat všechny ty ideologie a teologie plavat a øíct si, sme tady jenom jednou, udìlejme si ¾ivot snesitelnìjší, nedá se nic dìlat, musíme tady ¾ít pohromadì, tak si ten ¾ivot upravme tak, aby snesitelný byl?
Pøedsevzetí
V prùbìhu roku se tohle slovo vùbec nevyskytne. Ale jak je po vánocích a okolo Nového roku, není snad novináøe, moderátora a ostatních co mají nìco spoleènýho s publicitou, aby se hned neptali: „Jaký ste si dal pøedsevzetí a myslíte, ¾e ho splníte?“ A pak píšou „nápaditý“ èlánky vo tom, jak si známé osobnosti daly pøedsevzetí a jak ho neplní u¾ na Tøi krále. Jakoby chybìl nápad. Jde ale o slovo úplnì zbyteèný. Kdy¾ chci nìco udìlat a mohu (to sou dvì dùle¾itý podmínky), tak to udìlám hned a nepotøebuju k tomu Nový rok, mù¾u to udìlat tøeba na Mláïátka nebo na Jana Husa.
Deprese
Tak, k tomu u¾ jen málo. Psychologové i psychiatøi se shodují na tom, ¾e právì o vánocích je depresí zvýšenou mìrou. Divíte se? Pøelo¾me si všechny ty, jako v pìnu našlehané vánoèní výrazy do reality, a máme to doma.
Co s tím? Jak by si Ferda pøedstavoval vánoce? Na stromeèek je mo¾no povìsit krabièku s nìjakými semínky pro ptáèky – ale v lese, k veèeøi buøty s cibulí, jako dárky rozdávat pohodu a pro vlastní potìšení trochu hudby. Taková tøetí vìta z Beethovenovy 9. symfonie – to je ten pravý vánoèní balzám. A to je všechno.
Dudlaj, dudlaj, dudlaj dááááá!
Vladimír Kulíèek
* * *
Zobrazit všechny èlánky autora