Krásná Atalanta Josefína Dušková a Bertramka
Josefína Dušková se narodila 7. bøezna 1753 v domì u Èerného slunce v Celetné ulici è. 556 v Praze. Otec, pra¾ský mìš»an byl majitelem lékárny u Bílého jednoro¾ce, matka Josefy byla dcerou bohatého salcburského kupce a purkmistra, povýšeného pozdìji do šlechtického stavu. Køest dítìte Josefy se konal pøímo v Týnském chrámu.
Dìvèátku øíkali Finetta, ji¾ jako malé dìcko zpívala po veèírcích, byly to koloraturní árie, je¾ odposlouchala. Mezi ctiteli byla nazývána ATALANTA, hrdá, krásná, bylo to obdivné. Josefína byla okouzlující bytost, èasto obklopená dru¾inou ctitelù, mladíkù. Mezi nápadníky byl i hrabì Kristián z Clam - Gallasù, majetný mu¾, který dle tehdejších zvyklostí si nemù¾e vzít za ¾enu obèanskou dívku.
Josefa byla ¾aèkou Františka Xavera Duška, narozeného roku 1736 v Chotìborkách u Jaromìøe. Mladého Františka Duška podporoval hrabì Karel Jan Špork, pán na Kuksu - chtìl mít z Františka vokalistu, a mo¾ná i knìze. Chlapec však spadl ze schodù, zlomil si nohu, následkem èeho¾ celý ¾ivot kulhal. Noha byla kratší, postava nesoumìrná. Hrabì Špork nechává mladého Duška vystudovat hru na klavír, nejprve v Praze, pozdìji i ve Vídni. V Praze se Dušek stává velmi známým, je v èele pra¾ského hudebního ¾ivota, není však skladatelem ani virtuózem z povolání, je uèitelem. Vyuèuje v pøedních mìš»anských a šlechtitelských rodinách, je uèitelem i krásné Josefiny se kterou se sbli¾uje.
21. øíjna 1776 si hudebník František Dušek vede k oltáøi v Týnském chrámu o 18 let mladší Josefínu. Svou man¾elku neustále vyuèuje zpìvu dle italské školy, její soprán je nádherný. Dušková zatou¾í po cestì do ciziny, hodí se k tomu Salzburg, výraznì hudební mìsto, kde se støetává vliv italské hudby s hudbou nìmeckou. Zde se v roce 1777 seznamuje u pøíbuzných s Wolfgangem Amadeem Mozartem. Je mu 21 let a právì se vrátil z koncertní cesty do Paøí¾e. Vrací se smutný, jednak mu zemøela matka, pak jeho úspìch nebyl a¾ tak oslnivý jako jinde. Krása Josefiny na nìj velmi zapùsobí a skládá pro ni pøekrásný recitativ s cituplnou árií.
Po svém zemøelém rakouském dìdovi panu Antonínu Weiserovi, jen¾ je oznaèován za nejzámo¾nìjšího mu¾e Salzburgu získává Josefina majetek. V roce 1784 se Duškovi stávají majiteli vinièní, romantické usedlosti - v té dobì za Prahou. Pøedstavme si úpatí dvou vrškù – Èerného a Malvazinského – zde stála Bertramka, byl odtud výhled na masiv královského hradu, na katedrálu. Pro zajímavost: ke dvoru patøily i u¾itkové zahrady, stodola, sýpka, kravín, koòské stáje. Josefína promìnila Bertramku v honosné sídlo, je¾ za¾ilo mnohé š»astné chvíle, uvnitø bylo bohatì vybaveno cenným nábytkem i umìleckými sbírkami.
V roce 1784 zpívá Josefina v Drá¾ïanech a sklízí obrovský úspìch. Praze je vytýkáno, ¾e si nevá¾í umìlkynì, píší, ¾e její hlas je pevný, ohebný a hbitý jaké málokteré operní divy. Stává se neoficiální dvorní pìvkyní, kterou zatou¾í slyšet i vídeòský dvùr. Zpìvaèka si vymíní, ¾e jí bude doprovázet W. A. Mozart. Koncert se vydaøí a je pøítomen i císaø Josef II.
Dne 11. ledna 1787 pøijí¾dí Mozart do Prahy. S Josefínou se míjí, proto¾e ta právì vystupuje v Berlínì. Mozart je Prahou okouzlen, všude mu Pra¾ané projevují lásku, úctu a nadšení. Jeho opera Figarova svatba se ve Stavovském divadle hraje neustále zatímco ve Vídni naopak propadá. Zároveò Mozart uzavírá smlouvu na novou operu - tou má být Don Giovanni, opera všech oper.
Mozart i s man¾elkou Konstanc v záøí 1787 je opìt v Praze. Bydlí na Bertramce, kde pokraèuje v psaní a dokonèení Dona Giovanniho. Roku 1791 Mozart navštìvuje Prahu pøi pøíle¾itosti korunovace císaøe Leopolda II. Jeho korunovaèní opera Titus propadá, Josefina Dušková zpívá na slavném plese, pro který bylo rozšíøeno i Stavovské divadlo. Nezpívá však nic z Mozarta. Mozart se cítí nemocen, tìlesnì i duševnì, odjí¾dí z Prahy, ví, ¾e se louèí nav¾dy - 5. prosince1791 ve Vídni umírá.
Praha se s Mozartem rozlouèila velmi dùstojnì. 17. prosince 1791 bylo provedeno Reqiem od R. Rosettiho v chrámu Svatého Mikuláše. V èele zpìvákù stanula Josefina Dušková.
A jako to bylo dále?
Vdova Konstanc zanechala v Praze syna Karla, Josefína ho mìla jako vlastního, podporovala ho, dokonce i znaèný finanèní obnos vìnovala jeho matce.
12. února 1799 umírá František Dušek. Man¾elce nastává tì¾ké období, kdysi velkorysá pohostinnost je pryè, Bertramka chátrá a je Josefinou ještì v tomto roce prodána. Majitelkou Bertramky byla patnáct let a usedlost za¾ila mnohé velké slavnosti - její jméno bylo známo v umìleckém svìtì.
Josefina Dušková dále bydlí v Nerudovì ulici v domì U èerného orla a v roce 1804 se definitivnì stahuje z veøejného ¾ivota. Podìkuje posluchaèùm a na Bo¾í hod velikonoèní zpívá v Händlovì Mesiáši. Zcela se uzavírá, a¾ do své smrti ¾ije v Paláci La¾anských (dnes Snìmovní ulice), obývá pouze dvì místnosti - spíše jde o ¾ivoøení. Umírá chudá v lednu 1824. Pohøbena je spolu se svým mu¾em na Malostranském høbitovì.
Další osud Bertramky byl hodnì podobný osudu majitelù. Za¾ila honosné dýchánky pro návštìvníky, mnoho letních slavností, na které pøicházeli vybraní hosté. Mozartova obec získává Bertramku v roce 1929, v roce 1986 Bertramku pøevzal èeskoslovenský stát. Mozartova obec usilovala od roku 1991 o navrácení, toto se právnì stalo v roce 2009, expozice byla však na léta uzavøená.
Betramku - Muzeum W. A. Mozarta a man¾elù Duškových mù¾ete navštívit od jarních mìsícù, informace naleznete na internetu. Kouzlo místa jistì zapùsobí na ka¾dého kdo pøijde.
Text a foto: Kvìta Roznìtínská
* * *
Zobrazit všechny èlánky autorky