O èistotì, poøádku a dobrých mravech
Venku bylo od samého rána vedro. Horký vzduch se tetelil nad silnicí, klokani a ovce línì le¾eli ve stínu blahovièníkù. Kdy¾ je den, kdy se psi perou o místo ve stínku a vrabci padají vedrem ze stromù, je nejlépe jít do klimatizované hospody a v ní si s kamarády trpce postì¾ovat na zatracené horko, na politiku a na ¾enský. Proto jsem s radostí pøed nechutným paøákem utekl k pípì a šumu klimatizace, která pøivedla èlovìka zpátky k ¾ivotu.
V mé hospodì „U Rudého Klokana“ u¾ nìjakou chvíli sedìl kamarád Pepa. Znudìnì upíjel z pùllitøíku pøechlazené pivo, odhánìl dotìrné mouchy a byl oèividnì rád, kdy¾ mì vidìl vejít. Alespoò bude mít mo¾nost nudu nahradit konverzací. S Pepèou si v¾dycky dobøe pokecáme a jen málokdy spolu nesouhlasíme. Je to kamarád na ¾ivot a na smrt.
“Tak co je, dìdku?” optal jsem se kámoše a dodal, ¾e vypadá nìjak zasmušile.
“Ale to je tím dìsným paøichvostem. U¾ to trvá moc dlouho a starý chcípa zahrádka. No a tím pádem je celá nakrknutá, má špatnou náladu a vylejvá si jí na mnì,” øekl Pepa.
“No a teï mnì øekni, kdy ty naše ¾enský nemají špatnou náladu. Ta moje jí má furt a nemusej jí ani chøadnout kopretiny,” øekl jsem, Pepa pøikývnul a objednal nám novou rundu.
“Èoveèe, já a» dìlám co dìlám, tak to nikdy ta moje nevocení. Jako kdy¾ mì tøeba popadne chu» udìlat dobrej skutek, vezmu koštì a zametu pøed barákem, vostøíhám trávu nebo sám vod sebe umeju koupelnu. To jako udìlám, kdy¾ není doma, aby kdy¾ se vrátí vidìla, ¾e jsem hodnej chlap, kterej jí chtìl udìlat radost a pøekvapení. No a víš co vona na to? Jaká je její reakce?” otázal se Pepa a zapálil si cigaretu.
“Kouøení zakázáno,” zaštìkl od baru výèepní a mlèky ukázal prstem smìrem ven z lokálu.
“No jo, no jo, jen se nezblázni, zabruèel Pepèa, típnul cigáro a pokraèoval.
“Tak vona ta moje je tak pitomá, ¾e to jde po mnì kontrolovat a místo aby byla ráda, ¾e jsem pøidal pomocnou ruku v domácnosti, tak mì ještì sprdne, ¾e jsem to neudìlal podle jejích pøedstav!”
“No a èemu se divíš?” øekl jsem. “Tak je tomu snad v ka¾dý domácnosti. To mnì Máòa dìlá pøesnì to samý. Já, kdy¾ tøeba vyšuruju byt tak první co udìlá, kdy¾ se vrátí vod kadeøníka je, ¾e místo aby mì pochválila jak jsem hodnej, tak jako generál pøejí¾dí prstem po nábytku aby zjistila, jestli jsem tam èirou náhodou nenechal smítko prachu. No a pak prohlásí, ¾e všechno dìlám jen tak na pùl, hala-bala, ¾e všechno vodfláknu a ¾e to stejnì není ¾ádná pomoc.”
“No jo, kamaráde, vím vo èem je øeè. To mì Eva nedávno vytoèila, kdy¾ mì naøkla, ¾e to stejnì dìlám jenom z pøízemních a zištných dùvodù motivovaných chtíèem, proto¾e doufám, ¾e mi veèer dá. A prej “tùdle.” Za trest mám prej utrum a¾ do tý doby ne¾ se nauèím nepou¾ívat její kolínskou jako spreje na hajzlu,” øekl roztrpèenì Pepèa a pak jsme se shodli, ¾e to nemáme lehké, ¾e zkrátka a dobøe nad ¾enskými nelze vyhrát, proto¾e mají v¾dycky pravdu. A su¾ují nás.
Já jsem Pepovi vyklopil mojí ïábelskou strategii, díky které jsem se nadobro zbavil všech úkolù v domácnosti tím, ¾e jsem opravdu vìci zaèal dìlat nepoøádnì, jen tak napolovic. ®ena Máòa rezolutnì prohlásila, ¾e o takovou pomoc tedy nestojí, a ¾e ne¾ aby se na mì dívala, jak to flákám, ¾e si to radìj udìlá sama. “No, a tím pádem mám svatej pokoj od domácích prací a mám fùru èasu si zvelebovat moje království.”
“Jaký království, zeptal se Pepèa.”
“Já mám toti¾ nìco, co potøebuje ka¾dej chlap. Kumbál, který jsem si vytvoøil z gará¾e pod barákem a kam mù¾u utéct, kdy¾ si navzájem lezem na nervy. Tam mám svùj útulek s televizí, gauèem, lednièkou narvanou pivem, stolem a knihovnou plnou èasopisù a kní¾ek,” vysvìtlil jsem Pepèovi. “No a tam taky trénuju na válcích na kole, pak upocenej piju pivo a obdivuju svoje kolo,” dodal jsem. Pak jsem kamarádovi vysvìtlil, ¾e tam mám takový poøádek, ¾e dokonce Máòa prohlásila, ¾e nepochopí, ¾e jsem takový lempl, kdy¾ jde o úklid nahoøe a v gará¾i mi to oèividnì nedìlá potí¾e.
Pepa zadumanì pil pivo a pak zasnìnì a se špetkou závisti øekl, co by dal za podobné království. A slíbil, ¾e na tom bude pracovat. Nejprve však ¾e musí obalamutit jeho Evièku tím, ¾e zaène hroznì nepoøádnì doma uklízet.
“ Hele, já jsem sice dìdku nad Máòou zvítìzil, ale mezi námi to bylo tak trochu Pyrhovo vítìzství, proto¾e sice doma teï dìlám starou belu, ale zato nadosmrti vostrouhám mrkvièku ohlednì milování, proto¾e voni nás tím ¾enský vydíraj a trestaj, kdy¾ nám odepøou sex.”
Pepa vehementnì souhlasil a prohlásil, ¾e jsem mu dal senzaèní nápad jak na to a ¾e to hned bude doma taky praktikovat, proto¾e mytí záchodu se mu pøíèí zrovna tak jako mytí nádobí. Vá¾nì øekl, ¾e hned první vìc co udìlá bude, ¾e v záchodové míse schválnì nechá nìco strašného plavat, a pøitom se bude Evièce dušovat, ¾e záchod nádhernì umyl.
“Ta, kdy¾ to uvidí tak vomdlí a u¾ mnì nikdy nenechá sáhnout na záchodovou štìtku a na nic jinýho. Jasný, ¾e mì potrestá jako Máòa potrestala tebe, ale mnì je to šuma fuk. Stejnak to poslední dobou za nic nestálo a kdy¾ na mì pøíjde touha, tak to pùjdu rozchodit procházkou do hospody.”
“Jé, rozchodit to, no to je dobrej nápad, Pepo. U¾ vidím jak spolu budeme ka¾dej veèer chodit ruku v ruce na procházky,” za¾ertoval jsem. “A víš, co?” dodal. “Tøeba to bez toho ty naše nevydr¾í a ještì nakonec dolezou. Jen¾e pak je zase my potrestáme tím, ¾e pùjdeme spolu na procházku,” øekl se smíchem Pepèa.
Lokál se naplòoval upocenými chlapy, za okny výèepu ¾hnulo slunce a nám pivo chutnalo ještì více. Pepa si zaèal stì¾ovat na to jak nám vláda pøistøíhává køidélka, jak máme stále ménì obèanských svobod, ¾e zde za pár let budou vládnout muslimani a ¾e i kvalita piva se podstatnì zhoršila. Naše diskuze se stoèila na Èesko a pomìry v naší rodné zemi. Jak Pepa tak já do Èeska zavítáme jednou za uherský rok, ale shodou okolností, jsme tam oba byli pøed nedávnem na návštìvì. Nemohli jsme to tam poznat. Pepa s vá¾nou tváøí øekl, ¾e tam ještì tak nezblbli jako my v Austrálii, proto¾e se mù¾e v hospodách hulit a ¾e hospoda není hospodou, kdy¾ není zaèouzená. Navíc si mù¾ete i do dobré restaurace vzít èokla, co¾ je tady nemo¾né. Pivo, zavináèe, utopenci, sulc a knedlíky Pepovi dìsnì imponovaly, zatímco já se podivoval nad tím jak se poøád nìco nìkde na kulturním poli dìje.
“Jsme pøece jenom kulturní národ”, konstatoval jsem, naèe¾ Pepa obrovským douškem nasál pivo, høbetem ruky si utøel pìnu u pusy a rozvá¾nì øekl: “Tak si nejsem tak zase úplnì v tomto pøípadì jistej. Vono zále¾í na tom, co si èlovìk pod kulturou pøedstavuje.”
“No pøece všechno,” odvìtil jsem. “To je celo¾ivotní proces, vod narození do hrobu. Všechno co dìláme je podmínìný kulturou. Jak ¾ereme, jak se vyjadøujeme, jak se oblíkáme, kam chodíme, s kým se stýkáme, jak se k sobì chováme, to všechno spadá pod kulturu.”
“No jasný!” souhlasil Pepa. “A to je právì to, co mì ¾ere,” øekl a pokraèoval. “Tak já ti dám pøíklad. Já osobnì, jako vùl, okam¾itì odepíšu na email, proto¾e vím, ¾e se to sluší a patøí. Myslím si toti¾, ¾e kdy¾ mi nìkdo napíše, ¾e je na místì tomu èlovìku odpovìdìt. A to dìlám.”
“Já taky, a vím pøesnì, co chceš øíct. ®e aèkoliv ty jako vùl hned odepíšeš, v Èesku si dají s odpovìdí pìknì na èas.”
“Ty bláho, na pìknej èas! Kolikrát ti na mail ani neodpovìdìj! Prostì jim za to buïto nestojíš nebo na tebe nemaj èas a kálej na tebe.”
“Máš stoprocentní recht, ale nemyslím si, ¾e by to mìlo co spoleènýho s kálením. Je to spíš nìjaká národní vlastnost. Je to jakási laxnost. I kdy¾ jsou výjimky, proto¾e mnì tøeba kámoš básník Bøé»a odpoví okam¾itì.”
“Jo, podle mýho je to nekulturní jednání, proto¾e kdy¾ si píšu s našincema co ¾ijou v zahranièí tak odpovìdí hbitì. Tak jako my,” øekl Pepa a já se nechtìl pøít a vést nekoneènou debatu o tom co je toho pøíèinou. Místo toho jsem mu øekl, ¾e vím jak na to, aby èlovìk nìjakým zpùsobem nechal druhému vìdìt, ¾e by se na odpovìï nemìlo pøespøíliš dlouho èekat.
“To musíš slušnì napsat, ¾e jsi pøed èasem napsal email, ale ¾e se asi musel ztratit, proto¾e jsi dodnes nedostal odpovìï, co¾ je netypický, proto¾e normálnì dostáváš odpovìï obratem. I kdy¾ to tøeba není pravda. To toho èlovìka trkne a vsadím se, ¾e od nìj email dostaneš v cuku-letu.”
Pepa øekl, ¾e to vyzkouší a ¾e mnì pøíštì nechá vìdìt zdali to funguje.
Ještì chvilku jsme si povídali, èas ubìhnul jako voda a bylo tøeba se rozlouèit. Já se pomalu procházkou šoural domù, do svého království, dobøe si vìdom, ¾e chùze potlaèí veliký cit, zatímco Pepa se lehkým vrávorem vydal na stanovištì taxíkù, aby se vrátil ke své milované, leè ukrutné Evièce a kul plány jak na ní vyzrát…
Ubìhnul ani ne týden a Pepa mnì zavolal. “Hele, tak tomu nebudeš vìøit, ale ta tvoje metoda ohlednì emailù z Èeska prvotøídnì funguje. Napsal jsem pøesnì ty samý maily asi ètyøem kámošùm a pøíští den jsem dostal odpovìï,” øekl a radostnì dodal: “A k tomu ještì s vomluvou!”
Od té doby bylo uplakané poèasí a tudí¾ jsem postrádal nutkání zajít na jedno do mojí hospùdky. Tìším se však, ¾e a¾ zase bude takový paøák, ¾e vrabci budou padat vedrem ze stromù, ¾e se v lokále opìt sejdu s Pepèou a dohromady probereme svìtovou situaci a vymyslíme strategie jak vyzrát na naše ¾eny, které oproti všem tìm øeèièkám, které u piva vedeme, máme stále rádi.
Vèera veèer mne chytil telefon právì, kdy¾ jsem se chystal vyrazit si na procházku. Byl to Pepa. “Sorry, dìdku, dneska se mnou s procházkou nepoèítej, dneska nic rozcházet nemusím,” øekl, a já usoudil, ¾e je to š»astný èlovìk…