... a zase kvìtiny
Voda a zálivka pro pokojové kvìtiny
Správné zalévání je dùle¾itou a zároveò velmi obtí¾nou kapitolou péèe o rostliny. Jeliko¾ ka¾dá rostlina má jiné nároky na zálivku a ovlivòují ji jiné okolnosti, pøesné a v¹eobecnì platné návody jak zalévat neexistují. Kdy¾ kvìtinu pozorujeme, velmi brzy zjistíme jakou má potøebu zálivky. Pøesto by ka¾dý pìstitel mìl znát nìkolik základních zásad a pravidel, a ty pak podle situace uplatòovat.
Termín zálivky
Pokud nepoznáme na rostlinì okem, ¾e u¾, u¾ potøebuje zalít, musíme zkontrolovat vlhkost pùdy. Nejjednodu¹¹í je zaboøit do hlíny prst asi jeden centimetr hluboko a pokud je cítit vlhko, zálivku je¹tì odlo¾íme. Jestli¾e pìstujeme rostlinu v hlinìném kvìtináèi, mù¾eme vyzkou¹et metodu profesionálù a lehce na kvìtník zaklepat. Zazní-li jasný tón je na èase rostlinu zalít, tupý tón oznamuje, ¾e je pùda stále vlhká. Pokud stále nemáme jasno, mù¾eme ve specializovaných prodejnách zapátrat po vlhkomìrech, které po zapíchnutí do pùdy nám uká¾ou, jak situace vypadá.
Vhodnost vody
Tvrdost vody se stále je¹tì vìt¹inou udává v nìmeckých stupních tvrdosti, kdy jeden odH pøedstavuje 1 miligram uhlièitanu vápenatého v jednom litru vody, a doptáme se na ní ve vodárnì, ze které vodu odebíráme. Mìkkou nazýváme vodu do 7 °dH, støednì tvrdou od 7 do 12 °dH a tvrdou nad 12 °dH. Tvrdou vodu poznáme podle vápenitých usazenin ve varných nádobách nebo na bateriích v koupelnì. Máme-li k dispozici pouze tvrdou vodu, mìli bychom udìlat v¹echno proto, abychom ji zmìkèili, proto¾e pøíli¹ vápenitou vodu nesná¹í ¾ádná rostlina. Støednì tvrdou vodu do 9 °dH rostliny obvykle sná¹ejí dobøe, je ov¹em lep¹í necháme-li ji pøed zalitím nìkolik hodin odstát, a u stupòù tvrdosti 10 a¾ 12 °dH postaèí vodu pøevaøit, vápník se z ní vylouèí jako vodní kámen. Tvrdá voda by se nemìla pou¾ívat pøedev¹ím k rosení rostlin, jinak zùstanou na listech nepìkné vápenné skvrny. Zmìkèit mù¾eme tvrdou vodu napøíklad pomocí konvice s filtrem v podobì ionizaèního výmìníku nebo chemickým zmìkèovaèem ve formì kapaliny nebo prá¹ku. Známé je i zavì¹ení sáèku s ra¹elinou do nádoby s tvrdou vodou.
De¹»ová voda bývala èasto doporuèována k zalévání. Ale dnes je to jinak. Zvá¾íme, zda nedo¹lo k jejímu znehodnocení v dùsledku zneèi¹tìní vzduchu. Jsou oblasti, ve kterých padá takový dé¹», ¾e není pro zálivku vhodný. Pokud se rozhodneme i pøesto k jejímu pou¾ití, mìli bychom ji zaèít chytat a¾ za pùl hodiny nebo hodinu po té, co zaèalo pr¹et. Prach a ¹kodlivé èástice se èasem ze vzduchu vyplaví.
Destilovanou a pøevaøenou vodou nezaléváme vùbec. Chybí jim minerály a rostlinám spí¹e ¹kodí ne¾ prospívá.
Zpùsob zálivky
Nejvìt¹í èást vody rostlina pøijímá koøeny ve spodní tøetinì kvìtináèe. Rozhodnì nezaléváme ledovou vodou. Mù¾e nìkterým rostlinám zpùsobit takový ¹ok, ¾e jim uvadnou listy. Ideální je voda pokojové teploty, odpovídající pøibli¾nì i teplotì pùdy. Vodu k zalévání si proto pøipravíme dopøedu, pak se její teplota pøizpùsobí okolí a navíc z ní vyprchá pøebyteèný chlór. Zálivku provádíme obvykle ráno, po veèerním zalití zùstane rostlina dlouho mokrá, co¾ mù¾e zpùsobit houbové choroby. Vìt¹inu rostlin zaléváme dùkladnì, a to tak, dokud neproteèe voda odtokovým otvorem do misky. Vodu v misce nenechávejte, po hodinì pøebyteènou vodu z misky vylijte.
Výhodnìj¹í zalévání do misky je tehdy, jestli¾e nemají být listy rostliny mokré, rostlina je citlivá na studenou vodu nebo pøerùstá pøes okraj kvìtináèe. Plusem je, ¾e spolu s vodou jsou nahoru ke koøenùm rostlin nasávána i hnojiva a neshroma¾ïují se jen ve svrchní vrstvì pùdy. Pøi zalévání shora, pøímo na pùdu, se zase zemina lépe provlhèí. Vodu musíme v¹ak rovnomìrnì rozlít po celém povrchu, jinak se vytvoøí odtokový ¾lábek, kterým voda steèe do misky, ani¾ by celý koøenový bal dostateènì provlhèila. U vodovodní vápenité vody je vhodnìj¹í zálivka shora, proto¾e se vápenité slouèeniny zachytí na povrchu pùdy a nedostanou se a¾ ke koøenùm.
Stejná pravidla jako pro zálivku platí i pro rosení rostlin.
S dotazy na mno¾ství zálivkové vody, nemoci, zasychání nebo pøemokøení rostlin se obra»te na poradnu.
Alena Jasníková