S šašky na Královské cestì
Po ètyøech letech se do Prahy vrátil Eurokarneval a XVII. Festival Guggemusik souborù. V nich se scházejí skupiny lidí pøevá¾nì ve Švýcarsku, SRN, Rakousku, Francii a Itálii, aby nacvièili svá hudební karnevalová vystoupení, vyšperkovali své kostýmy a masky. Do Prahy takových hudebníkù, taneèníkù, bláznù a šaškù dorazilo na 1200. Své umìní pøedvedli na podiích na Staromìstském a Václavském námìstí . Zlatým høebem byl karnevalový prùvod z Hradèan po Královské cestì a¾ na Staromìstské námìstí. S juniorem a fotoaparáty jsme šli s nimi a pokusili se prùvod trochu zdokumentovat.
Pøedevším je tøeba øíci, ¾e jsme nebyli jedinými fotografy. Díky digitální technice dr¾el v rukou aparát skoro ka¾dý pøihlí¾ející na chodníku, a ti, co ho nemìli, tak alespoò vyu¾ívali svùj mobil. A bylo na co koukat.
Autobusy dovezly krojované skupiny a¾ na Prašný most, odkud se odebraly na Hradèanské námìstí. Tam aktéøi spustili své nástroje a budili obdiv nejen Pra¾anù, ale i zahranièních hostù, pro nì¾ byl prùvod vítaným zpestøením pra¾ského pobytu. Co tomu øíkali napø. poèetní japonští turisté nevím, nìjak jsem se opomnìl zeptat.
Pak se prùvod vydal Nerudovou dolù, stíhán nevra¾ivými pohledy ¾ebravého houslisty, jemu¾ nekynul pøi takové konkurenci ¾ádný kšeft, ale také zástupy nadšených divákù, jich¾ cestou dolù stále pøibývalo, zatímco šíøka ulice se zu¾ovala.
Hlavním nástrojem v prùvodu byly bubny, mnohdy vezené na dùmyslných podstavcích s koleèky, aby se jich tam vešlo co nejvíc. Byli to právì bubeníci, kteøí tloukli do svých nástrojù o pøekot, obèas doplòováni bøesknými tóny trubek všemo¾ných druhù. Harmonie obèas pokulhávala, ale to prý k tomuto druhu muziky patøí. Pøiznávám, ¾e jsem obèas musel vypnout naslouchadlo, proto¾e èeho je moc, toho je pøíliš.
Karnevaloví hosté vyluzovali na tváøích pøihlí¾ející domorodcù, obvykle vesmìs zachmuøených, široké úsmìvy, a místy i potlesk nad zdaøilými krokovými variacemi. Vystupující zas odmìòovali pøihlí¾ející dìti èi personál vybìhnuvší z prodejen suvenýrù sladkostmi. Nálada byla výborná, tak¾e i já, jemu¾ prodejny pøedra¾ených suvenýrù ponìkud zalézají pod kù¾i, jsem je v tu chvíli pojal jako pøimìøenou souèást mìsta.
Velký úspìch mìla poèetná skupina, v ní¾ byl i syn skladatele Vejvody, která na nìkolika místech spustila polku Škoda lásky. A ¾e to bøinkalo!
Na dvou místech, na Malostranském námìstí a U Køí¾ovníkù prùvod kolidoval s MHD. Tam byly hlídky Policie ÈR a dokázaly se se situací dobøe vyrovnat. Chvíli stála auta a tramvaje, chvíli prùvod. Fotografové mìli pøíle¾itost k pohodovému focení.
Snímky dokazují, ¾e úèastníky karnevalového veselí nebyli jen lidé mladí èi støedního vìku, ale také mnoho seniorù a seniorek. Ty nejstarší nejen duly do trumpet èi tloukly do bicích, ale také se umìly pøevléknout za mimina. Popravdì øeèeno, hodnì starý nemocný senior se potøebami od mimina zas a¾ tak moc neliší. Nìco o tom vím.
Obtí¾nìjší byl prùchod ulicí Karlovou na Malé námìstí. Je úzká, a tak se hudebníci tì¾ko mohli rozmáchnout, ani¾ by nestrèili do nìkterého z pøihlí¾ejících. Nikomu to však nevadilo, pohled na nápadité masky vytváøel náladu veselosti a pohody.
Ve ètyøi hodiny dorazil prùvod k cíli na Staromìstské námìstí a na úèastnících bylo vidìt, ¾e je to pøece jen trochu zmohlo. Pøesto se našly skupinky, které návštìvníkùm zahrály a dokonce s nimi i tancovaly.
Lidé si u¾ili mrazivého sobotního odpoledne. Zatímco my spìchali domù pøenést snímky do poèítaèe a editovat je, vystupující kvaèili do hotelu si alespoò trochu odpoèinout pøed nároèným veèerem na rozlouèenou.
Na další foto se podívejte zde
video:http://www.youtube.com/watch?v=5-lsSrenwGk
Ivo Krieshofer