Zvonièka na Soláni
Malíøi pova¾ují Soláò za odrazištì bohù. Ti pravovìrní u¾ pøed sedmdesáti lety snili o tom, ¾e poblí¾ vrcholu vybudují galerii valašských výtvarných umìlcù. Jejich sen se podaøilo uskuteènit na sklonku roku 2006. Stavbu zvonice zaštítilo Sdru¾ení pro rozvoj Solánì, kterému pøedsedá ing. architekt Jiøí Kotásek ze Zlína, autor projektu financovaného Evropskou unií, Èeskou republikou a Sdru¾ením pro rozvoj Solánì. Základní kámen zvonice byl polo¾en 5. kvìtna 2006, slavnostní uvedení do provozu se uskuteènilo 18. listopadu 2006. Realizace projektu pøišla na více ne¾ 6 milionù korun a byla z vìtší èásti hrazena z fondù Evropské unie, zbytek sponzory z regionu. Zvon o váze sto kilogramù vìnovalo zvonaøství v Halenkovì. Dvoupatrový objekt zvonice slou¾í jako informaèní centrum, je v nìm také výtvarná galerie. V létì 2007 zde otevøeli v poøadí u¾ II. valašský salón výtvarných umìlcù. V pøízemí je stálá expozice malíøù vìrných Soláni. Pøipomenuta je spisovatelka Marie Podešvová a øezbáø Jan Knebl. V prvém a druhém patøe jsou umístìna výtvarná díla malíøù a øezbáøské práce sochaøù.
Správkyní zvonice je od jejího uvedení do provozu Petra Blinková. Pochází z Brna, na Soláò se provdala. "U¾ tady ¾iji nìkolik let," prozradila. "Je zde opravdu krásnì, pøímo poeticky, ale je pravda, zima tady trvá pùl roku a prošlapaný chodník zmizí kdy¾ zafouká."
K samotné zvonici øekla: "Od poèátku byl objekt projektován jako prostor pro kulturní a spoleèenské akce, zároveò jako informaèní centrum. To mi vyhovuje. Umìní mám hodnì ráda, zvláštì obrazy. Mým snem bylo mít velký dùm s mnoha obrazy. Nìjaké obrazy mám. Ostatní tady ve zvonici, i kdy¾ nejsou moje, je krásné dívat se na nì. Stálá expozice pøedstavuje pilíøe výtvarné tvorby ze Solánì, malíøe Františka Podešvu, Jana Kobzánì, Aloise Schneiderku, Karla Hofmana. Ka¾dý z nich má osobitý rukopis, obrazy vypovídají o ¾ivotì horalù a zdejší krajinì, prostì jsou nádherné. V patøe vystavuje v rámci druhého Valašského salónu pìtatøicet malíøù Valašska. Tradièní krajové motivy a¾ po modernu. Díla nìkterých jsem vidìla u¾ pøi loòském Salónu a mohu øíct, ¾e bych si od ka¾dého autora nìjaký obraz vybrala.
Zvonice zároveò slou¾í jako informaèní centrum. Návštìvníkùm jsou k dispozici pohlednice, pøíle¾itostné razítko, mapy, informaèní bro¾ury, suvenýry. Poskytujeme také klasické slu¾by s radami: kam na pìší túru, kudy na cyklotrasy, zajímavá místa v okolí, v zimì snìhové podmínky. Slu¾by chceme rozšíøit o internetový terminál a fax. U¾ nyní jsme dostupní na webových stránkách: www.zvonice.eu
Ve zvonici také poøádáme koncerty. A uskuteènilo se tady u¾ nìkolik svateb - prostor provonìný døevem a kvìtinami je jistì pìkným zá¾itkem nejen pro nevìstu a ¾enicha, ale pro všechny svatebèany. Z programù, které tady byly vzpomenu napø. výstavu soch a obrazù Vladimíra Komárka nebo v rámci poøadu Host na Soláni, posezení z hudebníkem Janem Rokytou.
Do budoucna chceme tradièní seèení luk rozšíøit na soláòskou národopisnou slavnost. Na podzim to bude Salón valašských výtvarníkù… Myslím, ¾e mohu øíci, ¾e zvonice dobøe slou¾í úèelu, jakému byla urèena. Návštìvníci (pøes prázdniny i 100 dennì, o víkendech kolem 200 dennì) nešetøí chválou. Tak¾e zvonièka vlastnì jako by tady byla odjak¾iva."
Není bez zajímavosti, ¾e se v prostoru zvonice stýká katastrální území tøí obcí: domovské Karolinky, Hutiska-Solance a Velkých Karlovic. Nedaleko je prastará hospoda Èarták, ve druhé polovinì 19. století strá¾ní stanovištì portášù, kteøí ohnìm a kouøem dávali znamení o blí¾ícím se nebezpeèí uherských nájezdníkù. Nedaleko je ateliér akademického malíøe Karla Hofmana, opodál srub malíøe Františka Podešvy a jeho ¾eny spisovatelky Marie a také døevìnice malíøe a zbojníka Jana Kobzánì.
Text a foto: Richard Sobotka
Foto:
1. Zvonice na Soláni
2. Petra Blinková
3. Výstavka tradièního náøadí a odìvù