Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Justýna,
zítra Vìra.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

 

Ve dlani svìt

 
 

O Internetu se mluví, e-mailuje a internetuje jako o sociální, telekomunikaèní, informaèní a kdo ví jaké je¹tì revoluci. Termín revoluce ale zdaleka nevystihuje to, èím sí» sítí skuteènì prochází a co zpùsobuje. Kdy¾ jednou Hemingway popisoval okam¾ik závratného vytr¾ení, pomohl si metaforou "pohnula se pode mnou zemì." Nechci zmìlèovat vrcholný erotický pro¾itek jeho hrdiny, kterému navíc zvonila hrana, ale cosi pøíbuzného mì potkalo dvakrát. Jako sotva ochmýøený pubescent jsem si obstaral váleènou radiostanici R3 a zapnul ji uprostøed noci. V chaosu interferenèních hvizdù a ¹umù se zaèaly vynoøovat a utápìt mnohojazyèné smìsice hlasù a morseových sekvencí. Do rána jsem tehdy "lítal po bandu," øeèeno radioamatérskou hantýrkou, a svìtil svùj první rádiový sabat. Fascinoval mì souèasnou pøítomností neurèitelného poètu anonymních lidí, kteøí sdíleli výsek elektromagnetického prostoru omezený jen rozsahem stupnic na jejich vysílaèích. O nìjaké virtualitì tehdy nebylo ani øeèi. Pøesto se ti radioamatéøi scházeli v neskuteèném odhmotnìlém svìtì, ve kterém je lokalizovaly jen vysílací kmitoèty a volací znaky. Podruhé se pode mnou zemì pohnula skoro o ètvrt století pozdìji. To u¾ jsem propadal mylné pøedstavì, ¾e mám nìjaké povìdomí o Internetu, proto¾e jsem o nìm cosi obecného i sepsal. Pak jsem se poprvé skuteènì zaèal propadat do sítì sítí. Objevoval jsem dal¹í odhmotnìlý svìt, tentokrát lokalizovatelný ne volacími znaky, ale doménami úèastníkù. Také on o¾íval souèasnou anonymní pøítomností mno¾ství lidí. Zkoprnìl jsem vìdomím, ¾e ve dlani mám kus plastu zvaný my¹, a tím i svìt, pøesnìji globální informaèní zdroje. Trochu to pøipomínalo skok na lanì ze Zvíkovského mostu. Tam je v¹ak pád postupnì br¾dìn, tak¾e odhadnete, kdy a ve kterém místì se zastaví a zmìní v pohyb vzhùru. Propadání se do Internetu nejen¾e nebere konce, proto¾e globální sí» má tolik koncù, co koule, a navíc sotva jen tu¹íte, do kterého sklepení kyberprostoru vás informatiètí èerti právì zavlekli. Vùbec u¾ nevíte a nemù¾ete zjistit, pøes které kabely, dru¾ice, radioreléové spoje nebo kdo ví jaké jiné telekomunikaèní fígle jste se dostali tam, kde si myslíte, ¾e jste. Ona neurèitost sítì, ve které nemù¾ete pøedem tvrdit, kdy a zda vùbec naleznete to, co tam nejspí¹ kdesi bude, patøí k dobrodru¾stvím internetovských výprav. Z vlastní zku¹enosti jsem popsal to, co by psycholog oznaèil za poèáteèní afekt konfabulaèní - doèasný stav vzru¹eného flirtování a seznamování se s novým protìj¹kem. Z této fáze, zdá se mi, vedou dvì reálné a jedna nejspí¹ teoretická cesta: je mo¾né propadnout Internetu jako vzru¹ujícímu koníèku, který èlovìku pøinese kromobyèejná setkání, leckdy se skuteènými, jindy s virtuálními lidmi. Svìtovou velesí» mù¾ete také pou¾ívat jen jako informaèní a komerènì vyu¾itelný zdroj. Tøetí varianta je pro ignoranty, ve kterých neplápolá u¾ ani jiskøièka zvìdavosti: odpojit modem a nikdy se u¾ nepøihla¹ovat.

 
 

K  revolucím

 
 

Parní stroj mìl alespoò konkrétního autora, Internet nikoli. Wattùv vynález oznaèovaný za revoluèní potøeboval skoro pùl století evoluce, ne¾ se dal rozumnì pou¾ít. Internet na tom nebude jinak. S revolucemi má spoleèné tak to, ¾e jeho zárodek vznikl pøed ètvrtstoletím pro potøeby vojenského výzkumu Pentagonu, který nìjakou tu revoluci obèas zprefabrikuje. Sí» sítí vdìèí vojákùm za schopnost pøe¾ívat. Její provoz není ohro¾en, ani kdy¾ zkolabuje kterákoli èást. Kdy¾ se v srpnu 1996 zhroutil jeden z nejrozsáhlej¹ích segmentù sítì provozovaný spoleèností America On Line, lidé, kteøí pracují na poèítaèích doma, zùstali bez elektronické po¹ty, bez databází a internetovských archivù a pøi¹li o tisíce dolarù. Ani¾ by to u¾ivatelé v ostatních èástech velesítì pocítili. Internet se dostal do role pìtadvacetiletého kmeta, na nìho¾ pøi¹la druhá. To u¾ jeho provoz pøestala platit americká vláda a stal se veskrze veøejným nástrojem. Tehdy mìl nìco pøes milión u¾ivatelù. V souèasné dobì jich má být pøes deset milionù. Internetoví vizionáøi, z nich¾ èas zpravidla dìlá pesimisty, míní, ¾e kolem roku 2000 bude toto volné sdru¾ení u¾ivatelù poèítaèù èítat miliardu úèastníkù. A pokud by se rozvíjelo dosavadním tempem, o dal¹ích pìt let pozdìji by poèet jeho èlenù pøesáhl poèet obyvatel planety.

 
 

Kdo ¾e je oním u¾ivatelem?

 
 

Statistický u¾ivatel Internetu vychází z nejrùznìj¹ích prùzkumù jako dobøe situovaný 33letý anglicky mluvící mu¾ bílé pleti. Relativnì mladý je zøejmì proto, ¾e oproti star¹í generaci netrpí pøedsudky vùèi poèítaèùm, s nimi¾ se chtì-nechtì musel s¾ít u¾ ve ¹kolním vìku. Je to mu¾, je¾to ¾eny zjevnì dávají pøednost konzervativnìj¹ímu zpùsobu získávání informací. Mezi surfaøi po internetu jich údajnì není ani tøetina. Z devadesáti procent potkáte na síti ty, pro nì¾ je angliètina buïto mateøským, nebo prvním cizím jazykem. Pøirozenì to vyplývá z toho, ¾e angliètina byla a zùstane jazykem výpoèetní techniky, tím spí¹ Internetu. Solidní ekonomické zázemí statistického západního u¾ivatele Internetu vyplývá zjevnì z toho, ¾e movitìj¹í èastìji vstupují na akademickou pùdu, která se stala ¾ivným podhoubím svìtové sítì. Na¹inci se asi je¹tì nìjaký èas budou prùmìrùm západních statistik vymykat. Internet v Èeské republice je pro jedince relativnì drahý. Pøedev¹ím proto, ¾e souèasná necelá desítka pøímých poskytovatelù  pøipojení chce rychle dostat zpìt investice vlo¾ené do vybavení. Pak ten, kdo ne¾ádá víc, ne¾ být up-to-date, poøizuje v Internetu víc luxusní hraèku ne¾ u¾iteèný klíè k informacím získatelným i z obvyklej¹ích zdrojù. Ukazuje se ostatnì i ve svìtì, ¾e souèasní u¾ivatelé Internetu získávají vìt¹inu informací z tradièních zdrojù - dvì tøetiny z nich volí tisk a skoro ¹edesát procent televizi. Stejnì jako si je¹tì nedávno mocní poèítaèoví analfabeti dávali instalovat do kanceláøí okrasné solitéry v podobì znaèkových PC, mnozí dnes opomíjejí náklady na instalaci Internetu a rostoucí telekomunikaèní úèty. Získávají toti¾ nepomìrnì víc ne¾ výsadu brouzdat velesítí - presti¾ní artefakt v podobì zavináèe na vizitkách. Ve spoleèenské mluvì mobilní telefon znaèí podnikatele a zavináè charakterizuje moderního èlovìka v obraze, kterému planetární informaèní cvrkot zní jako mateøská ukolébavka. To v¹ak nebývají u¾ivatelé, které by uchvacovala pru¾nost a univerzálnost velesítì. V nich také otevøená neuspoøádanost Internetu nemusí vzbuzovat nedùvìru. Na druhé stranì - skuteèní u¾ivatelé se sítì èasto bojí a odmítají do ní zaná¹et osobní údaje, i kdy¾ mohou jako protihodnotu získat bezplatný pøístup k nìkterým slu¾bám. Co kdy¾ Velký bratr v kterémsi obskurním zákoutí Internetu shroma¾ïuje data k nekalým úèelùm? Pøitom právì nezávazná anonymita patøí k pùvabùm Internetu stejnì jako mo¾nost zabrousit na místa s informacemi, o které by èlovìk v reálném svìtì ani nezavadil.

 
 

Libor Holub

 
 

 


Komentáøe
 
 Datum
Jméno
Téma