Dnes má svátek podle obèanského kalendáøe Pavlína, Pavlín. Základem tohoto jména je latinské slovo paulus znamenající malý. Slavný øímský básník Ovidius toto slovo pou¾íval ve svých milostných verších a v nich malièká zní spíše mazlivì.
Svùj svátek také mohou slavit všichni Pavlínové, proto¾e kalendáø dnes vzpomíná na Pavlína Trevírského. Ten se narodil kolem roku 300 v Akvitánii ve vznešené rodinì. Ve svých šestaètyøiceti letech se stal nástupcem trevírského biskupa Maximina, od nìho¾ pøed léty pøijal i knì¾ské svìcení.
Kdy¾ císaø Konstantin ¾ádal na koncilu v Arles, aby byl alexandrijský patriarcha Atanáš odsouzen, byl Pavlín jako jediný z biskupù proti. To se mu však stalo osudným. Musel odejít do vyhnanství a¾ do Frýgie (dnes západní Turecko), kde 31. srpna roku 358 po pìtiletém vyhnanství plném pokoøování a strádání zcela vysílen zemøel. Dnes jsou jeho ostatky ulo¾eny v kostele svatého Pavlína v Trevíru. V rakvi z cedrového døeva prý biskup Felix, jeden z Rajmondových nástupcù, pøenesl jeho ostatky koncem ètvrtého století do Trevíru a pochoval je v kryptì pùvodního kostela.
Církevní kalendáø 31. srpna pøipomíná Rajmunda. Základem jména je starofranské Radin-mund èili ochránce rady. Dnešní svìtec se jmenoval celým jménem Rajmund Nonnatus èili Nenarozený. Toto zvláštní jméno dostal proto, ¾e musel být z tìla své zesnulé matky vyøíznut. Stalo se tak roku 1204 ve španìlském Portellu. Jako mladý mu¾ vstoupil Rajmund v Barcelonì do øádu mercedáøù, jen¾ se zabýval vykupováním køes»anských zajatcù v Africe. Byl natolik šlechetný, ¾e kdy¾ jednou nemìl dostatek penìz, nabídl sám sebe jako rukojmí a strávil v krutém vìzení nìkolik mìsícù. Zemøel 31. srpna 1240 v Kardonì. Rajmund se stal patronem tìhotných, chudých, dìtí a nevinnì ob¾alovaných. Modlí se k nìmu tìhotné ¾eny, aby jim dopomohl ke š»astnému porodu. Rajmund Nonnatus byl zaèlenìn v roce 1567 do Øímského martyrologia a roku 1681 byl povolen jeho kult pro celou církev.
Jan Kareta
Vybráno z knihy Václava Rameše – Encyklopedie køestních jmen, kterou vydalo Nakladatelství Libri. Kniha podává pøehled o vzniku a pùvodu našich jmen jak je nalézáme v kalendáøi, jako¾ i o mnoha významných osobách, které je nosily.