Kdy¾ mì synek vyzval, abych s ním šel do Národního musea na výstavu Stopy lidí, nadšení u mne nevzbudil. Radìji bych šel na výstavu Valdštejna èi Alše, o této výstavì jsem nic nevìdìl. Nakonec jsem však byl rád, ¾e jsem se podvolil a øeknu vám proè.
Výstava toti¾ pøedstavuje nevídanou procházku lidskými dìjinami. Noha, symbol dynamiky a pokroku, se stává prostøedníkem poznávání, jak lidé osídlovali a mìnili planetu Zemi a¾ po okam¾ik, kdy jejich noha spoèinula na Mìsíci. Tolik druhù bot jsem vidìl naposledy pøed mnoha lety v podnikovém museu Bati ve Zlínì a nepochybuji, ¾e nìkteré exponáty odtamtud pocházejí. Uvidíte tu obutí Ötziho, boty šlechticù, stejnì jako miniboty zdeformovaných noh Èíòanek, boty Egyp»anù i návlek na botu z výbavy Apolla 11. Dá se øíct, ¾e se projdete dìjinami z pravìku a¾ na Mìsíc, budete se pohybovat po podlaze jeskyò èi po plá¾i, místnostmi s podlahou døevìnou, dlá¾dìnou, èi spoèinete na èerveném koberci svìtoznámých hvìzd. Výstava pøi tom ukazuje vývoj èlovìka v umìleckých projevech, zdobícího svou nohu ozdobami z kovu i peøí, tetováním èi chránící ji nejen obuví, ale i onucemi, punèochami apod.
Hned po vstupu branou ve tvaru nohy je na stìnì okolo 300 rùzných rèení, v nich¾ noha hraje urèující roli. Co mám na mysli? Napø. dr¾et krok, stát si na svém, postavit se na zadní, ¾ít na vysoké noze, jednou nohou v hrobì atd., atd. A ka¾dý návštìvník hned mù¾e svou stopu zanechat na zdi v podobì nápisu. Deset z tìchto rèení je také motivem jednotlivých úsekù expozice, která neváhá vyu¾ít nejmodernìjších sdìlovacích prostøedkù, jakými jsou napø. velkoplošné ploché obrazovky.
Co mne nejvíc zaujalo?
Operaèní stùl, na nìm¾ se zblízka promítal celý prùbìh výmìny kyèelního kloubu za umìlý. To na mne zanechalo nejvìtší dojem a pøiznávám, ¾e jsem to nedokoukal…Nemám na to ¾aludek.
Výstavou vás provede katalog, ale kdy¾ si ho nekoupíte, nezabloudíte. Celou cestou vás provází pan Stopka, otisk chodidla, který vám na rozcestí øekne kudy ne, a kudy ano. Dìti zase provedou dvì komiksové postavièky Miguu (svahilsky noha) a Tibia (latinsky holenní kost), které jim v komiksu vysvìtlí, oè v konkrétním souboru exponátù jde. Dìti mohou své poznatky osvìdèit v kvízech, dospìlí odhalením zámìrných nesrovnalostí.
Výstava je dalším potvrzením správnosti volby mladého PhDr. Michala Lukeše za øeditele Národního musea. Ten svá univerzitní studia dokonèil teprve pøed 9 lety a ve funkci se mu ji¾ nìkolik let daøí.
Zásluhu na této konkrétní výstavì má autorka scénáøe Milena Secká a scénograf Daniel Dvoøák, nìkdejší øeditel Národního divadla, jemu¾ pøíprava trvala za pomoci nìkolika desítek odborných pracovníkù okolo sedmi mìsícù.
Výstava Stopy lidí potrvá v Národním museu v Praze do konce èervna 2008.Urèitì ji pøi návštìvì Prahy nezapomeòte shlédnout!
Pro ty, kdo mají do Prahy daleko, nebo cestovat nemohou, pøipravilo Národní museum jinou lahùdku. K právì probíhající úspìšné výstavì Stopy lidí nachystalo další atraktivní zpùsob, jak se seznámit s vystavenými exponáty. Na internetové adrese www.stopylidi.cz naleznete volnì pøístupnou virtuální prohlídku výstavy. Zde máte mo¾nost podívat se prostøednictvím poèítaèové animace do prostøedí výstavy a projít si ji do nejmenších podrobností.
Cílem autorù je umo¾nit zájemci podívat se v klidu domova do výstavních prostor, eventuálnì dávají mo¾nost si o¾ivit vzpomínku na návštìvu a vyvolat si v pamìti to, co na výstavì bylo. Virtuální prohlídka poskytuje dokonce øadu doplòujících informací, které na výstavì nenajdete.