Voòavé Vánoce v Troji
A¾ do 24. prosince 2007 se mù¾eme tropickou pøírodou projít od 9 do 13 hodin zdarma!
VOÒAVÉ VÁNOCE
do 28.12. 2007, dennì 9 – 16 hodin, 24. prosince jen 9 – 13 hodin
Botanická zahrada hl. mìsta Prahy - výstavní sál.
Výstava velmi volnì navazuje na voòavou výstavu O perníku a koøení.
Vánoce moderní s vùní tradice.
Trochu z historie Vánoc v Èechách, ukázka starých vánoèních ozdob
Vánoèní ozdoby ze sbírky továrny na výrobu vánoèních ozdob Zdobín (poblí¾ Dvora Králové n/Labem)
Prodej vánoèní dekorace, adventních vìncù, vánoèního koøení, vánoèních èajù a kávy, cukroví a svaøeného vína.
Co urèitì víte (nebo tušíte):
Vánoce byly pùvodnì pohanskými svátky. V duchu kultovního a magického myšlení smìøovaly k zabezpeèení a zdaru v hospodáøství a rodinném ¾ivotì. Svátek vánoèní se pùvodnì nazýval Nativitas Nostru Jesu Christi – tj. narození Pána našeho Je¾íše Krista.
První jeslièky mohli lidé spatøit roku 1223 v lesní jeskyni v italské Umbrii. Postavil je František z Assisi. K jeho jeslièkám dal pøivést osla a vola a o pùlnoci slou¾il mši, aby vìøícím navodil atmosféru narození Pánì.
Vánoèní stromek a jeho zdobení
V Èechách se objevuje poprvé v roce 1812. Jeho historie je starší, z roku 1570, kdy v Brémách ozdobili jedli jablíèky, oøechy a datlemi pro dìti.
Další zmínka je ze 17. a 18. století. Z Alsaska se zdobení stromku rozšíøilo do Nìmecka, Francie, Švýcarska a Rakouska a¾ do Èech.
Nejprve se stromek zdobil v bohatých domácnostech a visel zavìšen u stropu. Od 19.století se strojil vánoèní stromek i v chudších rodinách.. Ozdoby byly z jablíèek, papíru, oøechù, datlí, slámy a zdobenými perníèky a figurkami. Svíèky se upevòovali na svazky vìtévek.
Foukané sklenìné ozdoby se objevovaly po roce 1860, a to pøevá¾nì v bohatých domácnostech.
Barvy Vánoc
zelená = nadìje a oèekávání, fialová = pokání, èervená = bolest a utrpení, Zlatá = láska, rù¾ová = radost, bílá = èistota, ¾lutá je barva pape¾ská. Tyto barvy se støídají v období adventu a øídí se podle barev církevních rouch v kostelech.
Nìco z historie výroby vánoèních ozdob
V roce 1862 se z Vídnì do rodné obce Zdobín vrátil Josef Kynèl, který se právì ve Vídni vyuèil perlaøem a výrobu sklenìných perel zavedl i ve Zdobínì. Rozkvìt perlaøství nastal v letech 1900-1904, kdy se témìø veškerá produkce vyvá¾ela do zahranièí, pøedevším do Nìmecka a Francie. V roce 1912 zde zavedl Josef Zahradník i výrobu fyzikálních, laboratorních a lékaøských potøeb a pøístrojù z foukaného skla. V roce 1931 bylo zalo¾eno dru¾stvo podkrkonošských skláøù. Vánoèní ozdoby vyrábìné v domácnostech zdobily barvíøky v barvírnì dru¾stva. Ozdoby se vyvá¾ely do zahranièí, znaèné mno¾ství se jich vyvezlo nejen do evropských zemí, ale i do Ameriky.
V souèasné dobì se vánoèní ozdoby vyrábí ve Zdobínì hlavnì na zakázku a celá produkce se vyvá¾í do Ameriky a na blízký východ.
Marcela Uhlíková
FOTO: Voòavé Vánoce ve výstavním sále
Ještì trvá:
Od 30. listopadu do 2. ledna 2008 (dennì 10 a¾ 17 h): TAJEMNÉ POSTAVY ADVENTU, která se koná ve výstavním skleníku Botanické zahrady Pøírodovìdecké fakulty UK v Praze 2, Na Slupi 16. 24. 12. a 31. 12. bude otevøeno jen do 16 hodin, 24. 12. probìhne Podkovièkový den - tzn., kdo pøinese jakoukoliv podkovu, bude mít vstup na výstavu volný!
A pøipravujeme:
24. prosince – Fata Morgana otevøena 9 – 13 hodin. VSTUP PRO VŠECHNY ZDARMA
31. prosince – Fata Morgana zavøena
5. - 31.1.: Afrika. Výstava fotografií Miluše Schmalzové, dennì 9 - 16 hodin.
8. - 27.1.: Palmové dny. Skleník Fata Morgana dennì 9 - 16 hodin, o víkendech s prùvodcem...
10.1. - 27.3.: Svìtem slovem i obrazem. Cyklus pøednášek ve výstavním sále BZ
26.1.: II. Kvìtinový ples. Na ®ofínì se bude tanèit všude!