Takový titul nesl almanach, který spatøil svìtlo svìta pøed deseti lety, kdy slavilo urèitì nejznámìjší ostravské gymnázium stoleté narozeniny. A oslavovalo se náramnì. V budovì Konzervatoøe se sešlo více ne¾ dva tisíce absolventù, kteøí dorazili ze všech koutù naší vlasti, a proto¾e bylo po „sametové revoluci“, pøijeli kamarádi i z celého svìta.
Byla jsem tam, a bylo to skvìlé! V¾dy» my ze „svých“ tøíd se umíme scházet ka¾dých deset, èi pìt let tøeba i ka¾doroènì. Znám pøípady, kdy spolu¾áci chodí ka¾dý mìsíc na „slezinu“. Jen¾e setkání všech absolventù, to je nìco jiného. Uvidíme tøeba ty, kteøí jsme nevidìli dlouhá léta, pøesto¾e nikdo z nás nevytáhl paty z Ostravy.
A tak jsme èekali. Bude se letos slavit stodesítka existence školy nebo nebude? Pozvánky nepøicházely, tøídní výbory èekaly, aby zaèaly koordinovat a nedoèkaly se. Na internetu se nìkdy pøed prázdninami nabízely „otevøené dveøe školy“ a výzva, aby se zájemci hlásili.
Pro zasvìcenou informací, proè jsme se letos kolektivnì neradovali jako pøed deseti lety na Konzervatoøi, èi v té pøedešlé dekádì v Domì kultury a ještì hodnì døíve (v roce 1967) v Nové radnici, jsem zašla za souèasnou paní øeditelkou školy Mgr. Alenou Baèovou. A zde jsou fakta.
K ostravskému Matiènímu gymnáziu se v minulosti pøipojovala a zase nìkdy odpojovala jiná gymnázia, pøibylo studium veèerní i externí. My domýšliví bývalí studenti øíkáme, ¾e ka¾dý poøádný Ostravák musel tento ústav absolvovat, s tím Mgr. Baèová zrovna nesouhlasila, asi maturovala jinde. Pøesto¾e je paní øeditelka profesorkou matematiky, nedokázala „spoèítat“ pøesný poèet absolventù. Její „odhad“ pøesáhl deset tisíc ¾ákù i ¾aèek, a právì toto obrovské mno¾ství zájemcù o jubileum (silné roèníky, kdy bývalo ve škole i pìt paralelních tøíd), bylo vlastnì tím hlavním dùvodem, proè se letos neslavilo jako døíve. V našem krajském mìstì prý neexistuje jen trochu dùstojný a dostateènì velký prostor, kde bychom se všichni vešli, s Bazaly èi ÈEZ Arénou se urèitì nemohlo poèítat. U¾ pøed deseti lety slavily nejmladší roèníky jinde. Díky vstøícnosti vedení Konzervatoøe, které poskytlo všechny sály i nìkteré kanceláøe se tehdejší setkání konalo a dokonce se tancovalo!
Ale výroèí je i letos pøipomenuto, otevøením ústavu absolventùm, spoustou drobných akcí a hlavnì dne 16. listopadu v 19 hodin v kinì Vesmíre bude konat akademie, která nabídne obrázek ¾ivota gymnazistù v prùbìhu 20.století z pohledu dnešních studentù. Vystupovat budou umìlecká tìlesa školy, napøíklad divadelní soubor Tajfun, pìvecké sbory i orchestry. Paní øeditelka dokonce zmínila i školní filmaøe, kteøí se prosazují svými výsledky na mezinárodních soutì¾ích Komenius.
Co ale Mgr. Baèová odmítla témìø striktnì, bylo jmenování nejúspìšnìjších, nejznámìjších bývalých ¾ákù. A tak to trochu zkusím sama: spisovatel Vilém Závada, Vojtìch Martínek (byl profesorem školy), dramatik Oldøich Danìk, skladatelé a hudebníci Ilja Hurník i Otmar Mácha, operní pìvec Ivo ®ídek i zpìvaèka Hana Zagorová, znalec bontonu Ladislav Špaèek, muzikolog Ivo Stolaøík, ale i souèasní rektoøi ostravských vysokých škol Èermák a Moèkoø. Vynikající lékaøe, právníky, finanèníky, in¾enýry radìji nezmiòuji, Seniortip by nestaèil, ale jedno jméno absolventa „Matièáku“ vyslovím, zná ho celý sportovní svìt, Ivan Lendl.
A ještì nìco:bývalé studenty Matièního gymnázia v Ostravì najdete v celém svìtì, byli a jsou vìtšinou dost úspìšní. Ti souèasní mají dnes takové mo¾nosti, o jakých se nám v minulém re¾imu ani nesnilo. A vyu¾ívají je jak se patøí, i o tom jsem si povídala s paní øeditelkou Baèovou, které tímto srdeènì dìkuji za to, ¾e se mnou ztrácela drahocenný èas.