Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Sáva,
zítra Leopold.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Historky obrozenecké - Zapomenutý vlastenec


Pokud se nìkdy zatouláte procházkou na Olšanské høbitovy, hned v prvním oddíle narazíte na nevelký, ale dùstojný pomník neprávem zapomínaného èeského vlastence, který za svou víru sice nezaplatil ¾ivotem, ale zdravím.


Karel Sladkovský (1823 – 1880) je pro mne skoro ukázkovým pøíkladem tìch vlastencù, kteøí vzešli z èeské chudiny, ale svým nadáním a pílí se vypracovali k vrcholu, i kdy¾ to jeho stoupání obèas trochu pøipomínalo Køí¾ovou cestu. Aè z chudé rodiny a sirotek, mohl studovat na církevní, maltézské škole i gymnáziu. Na studia práv odešel do Vídnì, úspìšnì je ukonèil a dostal titul JUDr. Slo¾il i potøebné soudcovské a další zkoušky a èekala ho patrnì dráha státního úøedníka.


Tì¾ko soudit, zda hlavním dùvodem jeho návratu do Prahy byly problémy v rodinì nebo revoluèní rok. Na jaøe se vrátil a hned se velmi aktivnì zapojil do revoluèního kvasu roku 1848. Byl skvìlý a vzdìlaný øeèník, co¾ prokázal na konci kvìtna 1848 tøíhodinovým projevem na známém shromá¾dìní ve Svatováclavských lázních. Tam se asi rodila i jeho politická orientace, byl vlastnì celý ¾ivot radikální demokrat, obèas se sklonem k socialistickému chápání spoleènosti.


Pøi následném èervnovém povstání v Praze patøil k tìm nejradikálnìjším, byl na nìj dokonce vydán zatykaè. Tohle stíhání pro nìj skonèilo dobøe, ale zapletl se ošklivì do Májového spiknutí, a tam u¾ monarchie nezaváhala. Mladý doktor práv byl odsouzen k trestu smrti.


Pøišla amnestie, ale osm let strávil v olomouckém pevnostním vìzení, èasto prý v nemocnici, proto¾e od mládí byl náchylný k souchotinám a pobyt v pevnostním ¾aláøi jeho zdraví urèitì neprospìl. Na konci padesátých let byl propuštìn, pomáhal v obchodì bratrovi a do aktivní politiky se vrátil a¾ na zaèátku let šedesátých.


Vynikl i jako skvìlý novináø, na tuhle stránku jeho osobnosti se trochu zapomíná. V politice zpoèátku zastával stanoviska Palackého a Riegera, ale postupnì se s nimi názorovì rozcházel. Pøedevším nepova¾oval za rozumnou politiku pasivní rezistence. Rozkol mezi staroèechy nastal v roce 1873, ale povšimnìme si jedné malièkosti. Kdy¾ Sladkovského skupina svùj boj ve stranì prohrála, její èlenové ze strany vystoupili, ale okam¾itì vrátili své poslanecké mandáty volièùm. Definitivní rozkol nastal a¾ za rok a Sladkovský se stal pøedsedou
Národní strany svobodomyslné (mladoèeské).


Spory mezi staroèechy a mladoèechy byly nìkdy velmi vášnivé. Traduje se historka o herci Mošnovi, kterému jednou mladoèeši hodili pøi premiérové dìkovaèce na jevištì slamìný vìnec. A herec prý bystøe a vtipnì zareagoval: chudáci, vod huby si to utrhli a mnì to dali.


Pod vedením Sladkovského se ale mladoèeská strana nijak ostøe proti staroèechùm nevymezovala, chovala se jako jeden z proudù èeského vlastenectví. Nebylo u¾ mu dopøáno mnoho let ¾ivota, ale ještì vidìl, jak jeho politický smìr vítìzí, jak se prosazuje rozumnìjší spolupráce se zástupci mocnáøství a parlamentem.


Trochu zapomínaný vlastenec Karel Sladkovský byl podle všech pamìtníkù mu¾ mimoøádnì vzdìlaný, èestný a charakterní. I jeho politický oponent Rieger o nìm napsal:
Jediný mu¾ mezi mladoèechy, který jedná dle zásad a jemu¾ osobní prospìch není pøedním úèelem.


Josef Hejna

***

Zobrazit všechny èlánky autora

 



Komentáøe
Poslední komentáø: 31.08.2013  14:53
 Datum
Jméno
Téma
 31.08.  14:53 ferbl
 31.08.  12:28 autor
 31.08.  08:30 Jarek
 31.08.  07:58 LenkaP
 31.08.  07:32 venca
 31.08.  07:16 KarlaA