Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Sáva,
zítra Leopold.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Pamìtníci, vzpomínejte!
Vzpomínky, které nosíme v hlavì mají jednu nevýhodu, dokud je nenapíšeme na papír nebo nevyprávíme, nemù¾e do nich nikdo nahlédnout. Je velká škoda odcházejí-li do nekoneèna s námi, ani¾ by pouèení èi radost odevzdaly jiným. V této rubrice se sna¾íme zabránit jejich ztrátì. Spolu s vámi budeme popisovat dìjiny všedního dne obyèejných lidí od dìtství, pøes poznávání svìta a¾ po pøeká¾ky, které pøípadnì museli pøekonávat. Tìšíme se na pøíspìvky, které posílejte na info@seniortip.cz Nemáte-li autorské vlohy, nevadí, vaše pøíspìvky redakènì upravíme tak, aby byly ètivé.


Do jedné vzpomínky se teï s námi pøeneste.


Boty z toulavého telete


Ty boty z toulavého telete jsem opatrovala mnoho let. Byly pro mne motivací k mnoha nádherným cestám, poznáním nových scenerií a zákoutí, které hladily duši a uklidòovaly rozbrnkané nervy, a» napìtím v práci, nebo dohadováním se s mými nezdárnými dìtmi. Po témìø ètyøiceti letech jsem jim je pøedala, ale jejich poslání (ani jedno z nich) neocenily. Dcera v dobì volna nejradìji brouzdá po obchodních komplexech a syn po internetu. Oba svornì tvrdí, ¾e v dobách svého mládí si se mnou u¾ily všeho do sytosti.


Magickou moc na mne mìlo první teplé zavanutí vìtru, nebe bez mráèku a sluneèní svit, slibující den provonìný prvními jarními kvìty, pøíslibem dobrodru¾ství a bezstarostného toulání se nedalekým lesem. V patnácti letech jsem získala øidièský prùkaz k øízení malého motocyklu, a tatínek mnì koupil jednosedadlový motocykl zn. Pionýr. Od té doby jsem se vydávala na mnoho výprav do blízkého i vzdálenìjšího okolí. Dost èasto sama, nìkdy se svým dlouholetým kamarádem z jízdárny.


V létì jsme se nejradìji jezdili koupat se do kaolinového jezírka, le¾ícím mezi La¾ánkami a Maršovem, v blízkosti Veverské Bítýšky. Fascinovali nás ty záøivì bílé stìny, místy bohatì porostlé modrou lupinou, ve které se odrá¾elo samo nebe. Voda v jezírku mìla spíš nazelenalou barvu a prùzraènost dávala tušit její hloubku. Kaolinové jezírko vzniklo po tì¾bì kaolínu, který byl objeven v roce 1908, v hloubce okolo 8 metrù pod povrchem. Tì¾ilo se zde a¾ do roku 1930 a vytì¾ený materiál obohatil nejednu sklárnu kvalitním materiálem. Pùvodní hloubka jezírka byla ètyøicet metrù, ta souèasná je nìco kolem deseti metrù. Na této lokalitì bylo pùvabné to, ¾e pokud èlovìk nestál na jeho kraji, nebylo v terénu vùbec vidìt. Dalším pøíjemným zjištìním byl fakt, ¾e nebyla navštìvována davy koupání chtivých lidí a celková atmosféra pùsobila na èlovìka osvì¾ujícím a uklidòujícím dojmem.


Dalším pozoruhodným objektem bylo zaøízení n. p. KRAS, které se pozdìji stalo majetkem OP Prostìjov. Mluvím o loveckém zámeèku Karlštejn, který je nìkterými zdroji uvádìn jako støecha Evropy. Pøi dešti prý z jedné støechy teèe voda do Èerného moøe a s druhé støechy do Severního moøe. Objekt se nachází nad Svratouchem v lesích Èeskomoravské vysoèiny. Zámeèek byl postaven v letech 1767 – 1776 a jeho majitelem byl Filip Kinský z rychmburského panství. Stavba byla provedena v rokokovém stylu. K objektu patøila i velká jelení obora. Do areálu je vsazena kaple sv. Jiljí. V roce 1823 koupil zámek rod Thurn – Taxisù a byla v nìm zøízena myslivna. V roce 1945 byl zámeèek znárodnìn a v šedesátých letech jej získal OP Prostìjov. Zde jsem strávila s rodinou nejednu dovolenou. Jedinou nevýhodou byl fakt, ¾e po výstupu z autobusu nás èekala asi hodinová túra do kopce s vybavením pro celou rodinu. Neslo se nejen obleèení, ale i povleèení a jídlo na celý týden. Bìhem pobytu jsme v¾dy 1x za týden sešli dolù do Svratouchu, kde jsme dokoupili nejnutnìjší potraviny a opìt je na zádech vynesly nahoru. Cesta vedla rozkvetlými loukami a za doprovodu ptaèích trylkù, zpìvu skøivanù, bzukotu všeho mo¾ného a nepøetr¾itého tlachání dìtí, jsme šlapali se zatvrzelou zarputilostí vstøíc ke svému cíli. Ještì ¾e se bylo na co koukat a všemu mo¾nému se podivovat, a» u¾ to bylo pøepychového golfové høištì, v dobì totality celkem neznámý fenomén, nebo krásnì upravené døevìné chalupy, s perfektnì zastøi¾eným trávníkem a mno¾stvím kvetoucích kvìtin. Okolí kolem Karlštejna lákalo k dlouhým a zajímavým procházkám a Zkamenìly zámek, Perníèky, Devìt skal, nebo ®ákova hora byla pro dìti místem cest za dobrodru¾stvím. Domù jsme jezdili obtì¾káni spoustou nasušených høibù a kyblíky plných sladkých borùvek. Nìkdy jich bývalo tolik, ¾e staèilo vybrat si místo, usadit se a pak u¾ je sbírat v dosahu svých pa¾í. Jindy jsme nenašli témìø nic a bylo otázkou naší cti, dovést domu aspoò sklenièku, na ochutnání dìdeèkovi a babièce. Dìti ovšem takové dilema neøešily. Sbíraly hlavnì do své pusy, a» jich bylo málo, èi hodnì.

 

 


Další námi hojnì navštìvovanou lokalitou bylo Sklené, které se opìt nalézalo v kraji Èeskomoravské vysoèiny. Objekt byl majetkem Výzkumného ústavu geologického a jezdili jsme tam vlakem, obyèejnì v pátek odpoledne a v nedìli veèer jsme se vraceli domù. Osada byla zalo¾ena v roce 1407 a obyvateli byli pøevá¾nì skláøi. V okolí vesnice se urèitou dobu tì¾ila ¾elezná ruda. Chata, kterou jsme navštìvovali, byla vlastnì døevìná bouda se ètyømi palandami a propanbutanovým vaøièem slou¾ícím k pøípravì jídla. Souèástí bylo základní vybavení, nádobí, talíøe, pár hrncù, deky a polštáø. Opìt jsme si museli s sebou nosit povleèení, jídlo a obleèení. Hodinová cesta v¾dy ubìhla v radostném oèekávání dobrodru¾ství, které na nás následující dva dny èekalo. K chatì patøila i pramice a nafukovací kajak, kterého dìcka nále¾itì vyu¾ívala. V¾dy k veèeru, kdy byla voda nejteplejší, jsme vyjí¾dìli na hladinu rybníka a vìnovali se nám nejoblíbenìjší èinnosti, koupání. Nìkdy jsme jen tak le¾eli na nafukovacích matracích a sledovali cvrkot kolem sebe. Zlatavého záblesky sluneèního dne na vodní hladinì, kvetoucí lekníny, houštiny orobince, vodních kosatcù a puškvorce, bìh neúnavných vá¾ek a mlaskání kaprù, chytajících na hladinì zbloudilé mušky. Jediným nešvarem této lokality byli komáøi, kteøí nám ztrpèovali ¾ivot, zvláš» kdy¾ jsme si doma zapomnìli lahvièku s repelentem. Pak jsme se mazávali bahnem, nebo jsme nechávali hoøet u chaty malý èoudící ohýnek, abychom se alespoò na chvíli zbavili tìch malých neøádù. Pro pitnou vodu jsme chodili do lesa, k nedalekému prameni a pøi té pøíle¾itosti obešli naše známá místa a sebrali høíbky, které na nás trpìlivì èekali.


Mohla bych pokraèovat ještì dlouho, ale o tom zase nìkdy pøíštì. Jedno je však jisté. A» si øíká kdo chce, co chce, díky n. p. KRAS jsem mohla navštívit mnoho krásných míst. Pøíspìvky a zanícení lidí, kteøí organizovali rùzné zájezdy, mi umo¾nili èasto své boty z toulavého telete navlékat na nohy.


Irena Atzlerová

 

***

Zobrazit všechny èlánky autorky





Komentáøe
Poslední komentáø: 16.07.2013  19:43
 Datum
Jméno
Téma
 16.07.  19:43 Irèa
 13.07.  06:30 Bobo :-)))
 12.07.  11:20 Vesuvanka díky
 12.07.  10:31 janina
 12.07.  07:32 Blanka B.
 12.07.  07:25 LenkaP
 12.07.  07:19 venca