Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Pravoslav,
zítra Edita.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

El dorado
 
“Jít a hledat Eldorádo”…pøesnì tak to zpívá Walda Matuška ve stejnojmenné písnièce. A to bylo pøesne to, co hledali španìlští dobyvatelé ve støední a ji¾ní Americe. Kdy¾  Gonzalo Jiménez de Quesada se skupinou svých mu¾ù dorazil na náhorní plošinu, která se nápadnì podobala pøírodì kolem Granady v Andalusii, rozhodl se zùstat a zalo¾it zde “Nové granadské království” (Nuevo reino de Granada) a 6. záøi 1538  jeho hlavní mìsto. Zalo¾il ho na místì, kde se nacházela malá indiánská vesnièka zvaná Bacatá, obydlená indiány kmenu Muisca nebo Chibcha. Jedním z prvních zájmù bylo, kde a jak najít zlato, proto¾e u¾ po cestì z pobøe¾í do And slyšel vyprávìní o “pozlaceném indiánovi”. El dorado chce toti¾ doslovnì øíct pozlacené nebo pozlacený.
 
To byl koneènì zájem všech dobyvatelù - jak pøijít ke zlatu, o kterém tolik slyšeli, a které vidìli na tìlech zdejších indiánù jako ozdobu. A tak Jiménez brzy zaèal pátrat po tom, kde se pozlacený indián nachází, a¾ se dostal k jezeru Guatavita, vzdálenému asi 65 km od Bogoty. A v okolí jezera se dozvìdìl od tamnìjších obyvatel o zajímavém rituálu. V¾dy, kdy¾ obyvatelé chtìli uklidnit bohy, nebo kdy¾ nastupoval nový “Cacique”(vùdce), byl pøipraven velký prám, ozdobený kvìtinami, rùznobarevnými plédy a pochodnìmi a pøipraveny byly zlaté dary a smaragdy. Nìkolik dní pøed tím celá vesnice ¾ila pøípravou na oslavy, které trvaly nìkolik dní. Mu¾i i ¾eny se ovìsili nejrùznìjšími zlatými ozdobami, mu¾i si  vzali èelenky z nejkrásnejšího peøí a na bøehu jezera, za zvuku píštal, fléten a bubínkù a za zpìvu, otoèeni zády k jezeru, oèekávali pøíchod svého vùdce s doprovodem.
Za svìtla mìsíce – Luny (co¾ byla jedna z dùle¾itých bohyò), pøinesli na nosítkách vùdce indiánù, kterého pøed tím namazali vonnými oleji a posypali od hlavy a¾ k patì zlatým prachem, a který, i s celým svým doprovodem dodr¾oval nìkolik dní pøedem pøísný pùst. S ním vstoupili na prám další ètyøi nejdùle¾itejší èlenové doprovodu a dojeli do støedu jezera. Tam, osvìtleni “Lunou” pozdravili bohy. Poté vhodili do jezera všechny dary a sám “cacique” se ponoøil do vody a smyl ze sebe zlatý prach.. Kdy¾ se vùdce  vrátil po oèistné koupeli na prám a zahalil se krásným tkaným pøehozem, všichni se obrátili èelem k jezeru a mohla  zaèít veliká oslava.
 
Samozøejmì ¾e Jimenéz, a po nìm mnoho dalších, zaèali hledat  zlatý poklad. Ale nikdy se nikomu, a¾ dodnes nepodaøilo nìco z jezera vylovit. Dokonce se sna¾ili jezero vypustit, ale ani to se nikdy nepodaøilo a tím vznikla další legenda o posvátném jezeru Guatavita - jezero nemá dno. Ale, podle výzkumu geologù, je jezero buï kráterem vyhaslé sopky nebo obrovská jáma po dopadu meteoritu pøed mnoha milióny let.
 
Dnes, i pøesto, ¾e mnoho zlata, které dobyvatelé našli jinde ne¾ v jezeru (na území dnešní Kolumbie ¾ilo mimo Muiscù, mnoho rùzných skupin - Calima, Sinú, Tairona, Zenú, Nariño a jiní) a odvezli do Španìlska, dnešní Muzeum zlata v Bogotì má na 35 000 exponátù, i kdy¾ ne všechny jsou  permanentnì vystavené.
Jedním z nejvzácnìjších pokladù je “zlatý prám” znázorñující ceremoniál, nalezený v jedné vesnici blízko Bogoty.
 
A u¾ jen tak na okraj - ne všechny šperky a jiné ozdoby jsou ze stoprocentního zlata. Kdy¾ Muiscové potøebovali, aby nìkteré z vìcí byly opravdu pevné, pou¾ívali slitinu tzv. tumbaga co¾ je 70-80% zlata a 30-20% mìdi.
 
Jana de Galindo
K èlánku je rovnì¾ zpracována prezentace v programu  Poower Point. Napsat si o ni mù¾ete zde
 
 
 
Další èlánky autorky:
Cartagena de Indias
Porá¾ka admirála Vernona
Los Mariachis


Komentáøe
Poslední komentáø: 27.03.2007  18:37
 Datum
Jméno
Téma
 27.03.  18:37 vasi.m
 26.03.  00:19 Magdalena
 25.03.  23:38 Mila
 25.03.  22:08 Gabi-florka ...pro Janinku...
 25.03.  20:40 Ludmila T
 25.03.  13:55 Kaòka
 25.03.  09:31 gagiknedlik
 25.03.  01:00 Jana Vesuvanka dìkuji :-)))