Chci se spolupodílet na znovuobnovení nejryzejší èeštiny. Pokusím se vygenerovat nejhlavnìjší slova, která vyjadøují nejoptimálnìji její krásu. Ani nejzlejší mu¾ planety mi nemù¾e vyèítat, ¾e na nedílnou jednotu slov a èinù kladu daleko více pøísnìjší podmínky. Vyjadøování se je èím dál slo¾itìjší, komplikovanìjší, a nechci se podílet sám na jeho vylepšování, co¾ by byla krajnìjší varianta. Daleko více spokojenìjší budu, kdy¾ se zapojíte i vy. Nejzákladnìjší je znát svou mateøštinu.
Výrazy vybrané z tisku a televize
Snad i vy se pozastavíte nad touto snùškou nesmyslù. Pro ty, kteøí nemají tak vytøíbený jazykový cit, vysvìtlení, proè je to tak špatné.
Mnohé pou¾ité výrazy samy o sobì obsahují koneèný význam.
Napø. podílet - souèinnost, obnovení – návrat k pùvodnímu stavu.
Ještì výraznìjší (více výrazné) je to u pøídavných jmen. Je-li nìco ryzí, nic dalšího to nemù¾e zahrnovat, je-li to optimální, jde o superlativ, krajní mez, kterou nelze posunout ¾ádnou pøedponou.
Je-li nìco základní, je to úplná podstata, pod ní¾ u¾ nic není. Slova pøísnìjší a spokojenìjší jsou tzv. komparativ, druhý stupeò pøídavných jmen a slovem více jej nelze povýšit.
Nedílná jednota je otøelý obrat: dojde-li k rozdìlení, ji¾ to jednota není.
Znát dobøe èeský jazyk a umìt jej správnì pou¾ívat by mìlo být základem práce ka¾dého pracovníka medií. Škoda, ¾e tomu tak není.