Dìlají to obrácenì
Pøedpokládám, ¾e ètenáøi této úvahy vidìli film Zdeòka Trošky Seno jahody a pamatují si i scénku ve které sousedka Škopkové volá na man¾ela: „..táto pojï sem, oni to dìlají obrácenì“. Oni to nedìlali obrácenì, pouze dìlali nìco jiného, ne¾ sousedka myslela, ale pøesto se mì to dìlání obrácenì vybavilo pøi ètení èlánku o pomìrech v èeské vìdì.
Psalo se tam, ¾e 80letý pracovník akademie se soudí, proto¾e mu akademie neprodlou¾ila pracovní pomìr a pøed tím se soudil o náhradu brýlí, naslouchadel a bundy, které si pøi hledání objevu poškodil. Nemíním komentovat uvedené, ale srovnám situaci ve vìdì a politice u nás a v Japonsku, obojí se dìlá obrácenì.
V Japonsku, zejména u prùmyslových spoleèností pracuje velké mno¾ství lidí ve výzkumu, ale všichni konèí ve 40, maximálnì 45 letech vìku. Tedy konèí ve výzkumu, jsou poté pøeøazeni do øídících funkcí ve výrobních závodech, èi do funkcí ve vedení spoleènosti. Je toti¾ dokázáno, ¾e erudice, schopnosti pøijít na nìco nového, nìco objevit, je do uvedeného vìku.
Potvrzují to i nositelé Nobelovy ceny, by» tuto nìkdy pøebírají ji¾ ve vyšším vìku, ale za objevy, které uèinili ve vìku výše uvedeném. I náš nositel Nobelovy ceny prof. Heyrovský uèinil svùj objev ve 32 letech svého vìku.
Z uvedeného vyplývá, ¾e to, co se stalo našemu vìdátorovi, by se v Japonsku stát nemohlo,
Prostì to dìlají opaènì.
Opaènì to ale dìlají i v politice. Tam zase je vzácností, pokud se mezi politiky, poslanci objeví èlovìk mladší 50let.
Vychází z toho, ¾e i ten nejnadanìjší, nejschopnìjší, s kvalitním vzdìláním, tedy vlastnostmi, které má ve 30ti je bude mít i po padesátce a navíc k nim pøidá ¾ivotní zkušenost a dùkaz, èeho tìmi schopnosti dosáhnul. Pùsobí komicky, nebo uboze, ka¾dý a» si vybere, kdy¾ o zákonech a podmínkách o rodinì rozhoduje svobodná, èi svobodný, by» výøeèný neználek. Bohu¾el to není jen u nás. O ¾ivotì budoucí generace v Evropì rozhoduje bezdìtná trojka 3M (Merkerová, Mayová, Makron).
Tak¾e i v té politice to dìláme opaènì.
Kdo to dìlá dobøe ponechám opìt na úvaze ka¾dého, pouze upozorním, ¾e podle výsledkù je to asi jasné. Pro mne pouze zùstává otázka, jak je mo¾né, ¾e v tom japonském parlamentu, slo¾eném ze starších lidí nikdo nespí, zatím co u nás, aè slo¾eném z mladíkù, nìkdo a ka¾dý ví kdo, vše prochrápe. A stejnì tak jak je mo¾né, ¾e Japonci, aè obklopeni moøem nemají piráty a my suchozemci Piráty máme.Všechno je nìjak obrácenì.