Vá¾ení ètenáøi Seniortipu, zaèali jste zvesela rok 2006? Já ano. Došel mi také " Dopis obèana státu." Je to dost syrové, ale právì proto stojí za pøeètení, abychom vìdìli, jak mnozí obèané smýšlejí. Tak vesele do toho a nedejte se ovlivnit. Zdraví Vás Eva Marková
Vá¾ený státe,
rád bych vìdìl, kam mám zajít, abych se mohl úplnì odhlásit ze státního penzijního systému. Mám na mysli podepsání nìjakého prohlášení (reversu), ¾e a¾ budu starý, nebudu od státu po¾adovat ¾ádný dùchod a na oplátku teï nebudu na tento systém muset platit. Rozhodl jsem se toti¾, ¾e bude jistìjší, kdy¾ si sám budu spoøit ve fondech, zalo¾ím si akciové portfolio a koupím si na hypotéku nìjakou nemovitost, kterou pak v dùchodu buï prodám, nebo pronajmu. Mám toti¾ obavu, ¾e jinak teï budu platit vysoké danì a a¾ mi bude 65, stát øekne "sorry, nejsou peníze na dùchody - mù¾ou za to pøedchozí vlády, to my ne. Jo a vy jste si vedle toho spoøil do státem podporovaných penzijních fondù? Sorry, ale inflace produkovaná minulým vedením banky tyto úspory znehodnotila, nehledì k tomu, ¾e vám ty úspory zdaníme sedmdesáti procenty, aby bylo na dùchody pro ty, kteøí si nespoøili. Jak by k tomu ti chudáci pøišli, ¾e..."
Zároveò bych chtìl úplnì pøestat platit sociální pojištìní, proto¾e si myslím, ¾e v mém oboru je riziko nezamìstnanosti relativnì malé. Platit si toto pojištìní má smysl pøeci pouze pro ty, kteøí mají reálný dùvod se nezamìstnanosti obávat, ne? Kdyby mi patøila Petøínská rozhledna, asi bych si ji také nepojiš»oval proti povodni... A nebo bych se mo¾ná i proti nezamìstnanosti pojistil, ale rád bych si sjednal individuální podmínky v nìjaké komerèní pojiš»ovnì, proto¾e mám pocit, ¾e rozumnìjší (pro obì strany) je odvíjet výši pojistného od míry rizika a ne od výše pøíjmù.
Také bych se rád zdravotnì pojistil u nìjaké komerèní pojiš»ovny, opìt podle míry mé zdravotní rizikovosti (sportuji, nekouøím, nepiji, nedýchám uhelný prach v dole, nebrousím sklo, nepracuji s trhavinami) a ne podle výše mého pøíjmu.
Také bych nìkde rád podepsal papír, ¾e na smrt mé matky pøísahám, ¾e v ¾ivotì nepou¾iji slu¾eb Èeských drah, aby mi mohla být refundována èást daní, která do ÈD teèe. Také si myslím, ¾e u¾ stát za mé základní a støední vzdìlání dostal ode mne daní dost. Zas tak dobré ty školy nebyly! Vysokou školu si platím sám, tak¾e na školství bych ji¾ platit rád pøestal… Nepøijde mi zrovna moc rozumné ani spravedlivé platit si školu sám a ještì ji platit nìkomu jinému jenom proto, ¾e se u nás stát neobtì¾oval zøídit studijní obor, který zrovna potøebuji studovat.
Také by mne zajímalo, jak se vyreklamovat z pravomoci Ministerstva pro místní rozvoj. Pøijde mi toti¾ ponìkud nespravedlivé, ¾e sousední státní èin¾ák, kde ¾ijí vyvolení za polovièní náklady, ne¾ jaké platíme my pøes ulici v dru¾stevním domì, je nákladnì rekonstruován také z mých daní. Kdy¾ si budeme chtít opravit náš dru¾stevní dùm, budeme si to muset zaplatit ze svého, ale ty danì, které platíme i na rekonstrukci sousedního státního domu, nám u¾ nikdo nevrátí. Pøitom v tom státním domì zcela jistì nebydlí sociálnì potøební obèané, nejhorší auto, co pøed ním parkuje je Octavia.
Také bych se chtìl zeptat, kde na magistrátu se odhlásit od slu¾eb mìstské policie. Ona toti¾ naši ètvr» navštíví jen obèas a to výhradnì z dùvodu montá¾e botièek na auta, která opìt díky mìstskému rozhodnutí nemají kde jinde parkovat. Bohu¾el ji¾ tato mìstská policie nijak nebrání pravidelnému vykrádáni aut èi sklepù. Kdy¾ jsem na toto mìstské policisty upozornil, doporuèili mi, abychom si zøídili "domobranu" po vzoru nìkterých sídliš», nebo abychom si najali hlídaèe (ta drzost!). To druhé bych velice rád udìlal - spoèetl jsem si, ¾e kdyby se náš blok slo¾il na noèního hlídaèe, vyšlo by to na cca 100Kè na jednu domácnost. Vìøím, ¾e od té doby by kráde¾e ustaly. Jen nevím, jak odhlásit a neplatit slu¾by mìstské policie, kterou bychom pak nepotøebovali.
Proto bych se chtìl zeptat, vzhledem k tomu, ¾e prý ¾ijeme ve svobodném státì, na jaký úøad mám zajít, abych si mohl zaškrtat, které slu¾by od státu chci a které ne. Je pøeci nesmysl platit nìco, co nepoptávám, ne?
Myslím, ¾e bych s chutí odhlásil i slu¾by Statistického úøadu, Výzkumného ústavu pedagogického, Školských úøadù, Ústavu státu a práva, Úøadu pro státní informaèní systém a nìkolika stovek dalších.
Také by bylo dobré, kdyby bylo mo¾né nìjak urèit cenu jednotlivých slu¾eb, které nám stát poskytuje. Proto je ale zapotøebí, aby tyto slu¾by byly nabízeny na tr¾ním principu a v prostøedí konkurence. Kdy¾ si toti¾ jdu koupit housku za 5Kè, jasnì tím demonstruji, ¾e ta houska pro mne má vìtší cenu, ne¾ mých 5Kè, resp. ¾e houska je pro mne to nejlepší, co si za tìch 5Kè mohu koupit.. Také koupí té konkrétní housky demonstruji, ¾e právì tato houska od tohoto konkrétního pekaøe je to, co preferuji. Ka¾dý den tak vlastnì svými penì¾enkami hlasujeme, co je pro nás dùle¾itìjší a vhodnìjší.
Se státními slu¾bami to tak není. Neznáme jejich cenu. Nevíme, zdali by je konkurence nenabídla levnìji a kvalitnìji. A hlavnì nemáme mo¾nost se rozhodnout, zda-li o ty slu¾by za daných podmínek stojíme. Mù¾eme odmítnout státní vzdìlání a zaplatit si soukromou školu, ale povinnosti platit na státní školství nás to nezbaví.
A tak je to se všemi státními slu¾bami - buï si jejich poskytování stát monopolizuje úplnì, tak¾e vùbec nemáme volbu, nebo na výbìr máme, ale pøesto pak musíme platit i tu státní slu¾bu, kterou jsme ale nahradili placenou slu¾bou od konkurence.
Bylo by dobré, kdyby antimonopolní úøad pøinutil stát vzdát se svých monopolù (na sociální pojištìní, na emisi penìz, na rozhodování sporù, na zajiš»ování poøádku, atd...). Také by ten antimonopolní úøad mìl postihnout sám sebe za monopolizaci práva na rozhodování antimonopolních kauz. Problém asi bude v tom, ¾e instituce, které by nás mìly i pøed státem chránit (od Antimonopolního úøadu a¾ po Ústavní soud) jsou vlastnì jeho souèástí.
A tak bych byl rád, kdybyste mi poradili, jak mám zajistit svoji svobodu, jak pøestat být nevolníkem, jak platit pouze za to, co poptávám, jak sám rozhodovat o svém ¾ivotì a majetku.