Drobnosti zasluhující pozornost
Naše ¾ivoty neusmìròují jenom velké události, které pøitahují pozornost medií, ale daleko více tisíce a tisíce zdánlivých drobností, které v posloupnosti a celku formují naši ne- èí spokojenost.
Pár slov o vodì
Vadu na kráse trhu je vidìt také na prodeji balené vody. Místo vody z kohoutku nebo ze studny ji mnozí kupují. Nìkteøí si pak naøíkají na vysoké ceny potravin, kam zaøazují i pitnou balenou vodu. Nìco jiného jsou minerálky nebo vody slazené èi s rùznými pøíchutìmi. Ty z vodovodu neteèou. V mimoøádných situacích lze tento druh zásobování pitnou vodou uvítat. Napø. pøi zemìtøeseních èi jiných katastrofách. Voda jako taková je jedineènou tekutinou, chemicky slouèeninou vodíku a kyslíku, na Zemi. Je nejcennìjší látkou a bez ní není ¾ivota. Na planetách, kde je pøítomna voda se mù¾e a jak bylo vìdci ji¾ prokázáno se opravdu nachází, vyskytovat ¾ivot. Proto nejsme sami ve vesmíru. Zacházejme s vodou šetrnì, úspornì jako dobøí hospodáøi.
U¾iteèný trest
Turecký policista, který v roce 1913 pou¾il na demonstrantku neoprávnìnì slzný plyn byl odsouzen na 20 mìsícù vìzení a dodateènému trestu vysázet 600 stromù a peèovat o nì, dokud nevyrostou. Tomu se dá øíkat trest, který nese u¾itek lidem. To u nás jsme velkorysí. Zavíráme vrahy, zloèince a zlodìje do vìzení, kde mají TV, radia, knihovny, èítárny, tìlocvièny i další komfort, který nemají tisíce bezdomovcù a miliony chudých lidí. A to ještì jako obèané platíme za ka¾dý den pobytu vìznì kolem 1500 korun. Vìzòové by si mìli na pobyty ve vìzení vydìlat prací, aby vrátili spoleènosti alespoò zèásti vynalo¾ené náklady. Vìzení nejsou a ani by nemìly být jakási rekreaèní zaøízení, kde je pobyt pøíjemnìjší a humánnìjší ne¾ ve stovkách slamù v øadì zemí a ve stanech v táborech statisícù uteèencù.
Co na nás líèí nadnárodní koncerny
Ji¾ delší dobu je pøipraven text dohody TTIP. Jednání ji¾ pokroèilo do ètvrtého kola. Jde o dohodu mezi USA a EU. Evropská unie a USA jsou nejvìtšími hospodáøskými velmocemi na svìtì. Schválení TTIP zvané Transatlantické partnerství pro obchod a investice má za cíl odstranit cla a regulaci obchodu. To je jistì idea správná. Ale nìkteré z èlánkù této dohody skrývají èertovo kopýtko. Mají omezit suverenitu státù pøi hájení národních a sociálních práv svých obèanù. Podle tìchto pasá¾í by mezinárodní korporace získaly právo ¾alovat státy za ztráty virtuálních a pomyslných „ztracených ziskù“ i „oèekávaných budoucích ziskù“ za své investice. Tato èást musí z dohody zmizet. Multinacionální koncerny by mìly vìtší pravomoc ne¾ suverénní státy. Ji¾ nyní bylo podáno více jak 500 ¾alob na nìkteré státy. Tyto èlánky dohody jsou pokleslým názorem a pohledem na mezinárodní spolupráci a vyjadøují koøistnický zájem na ziscích tìchto korporací. Evropský parlament dal souhlas k jednání. Ale schválení a podpisy teprve èekají. Veøejnost by nyní mìla vyjádøit svou vùli, aby EP schválil tuto dohodu bez tìchto èlánkù. A je to úkol také pro èeské poslance v tomto orgánu.
Milan Dubský
* * *
Zobrazit všechny èlánky autora