Valentýnská inspirace ze zoo: èichavec líbající
Jste zamilovaní a hledáte pro svou drahou polovièku netradièní dárek? Pak Vás zveme tuto sobotu do ostravské zoologické zahrady. Vyu¾ít mù¾ete výhodnìjší vstupné a tìšit se mù¾ete i na speciální prohlídku.
Ka¾dý zamilovaný pár, který tento den, tedy 14. února, do zoo zavítá, zaplatí vstup pouze za jednu osobu. Navíc se mohou návštìvníci tìšit na speciální komentovanou prohlídku zamìøenou na partnerské sou¾ití zvíøat, namlouvací praktiky a sexuální chování. Prohlídka zaène v 11 hod. a potrvá 1,5 a¾ 2 hod. Sraz zájemcù je u amfiteátru nedaleko náhradního vstupu do zoo.
Èichavec líbající
Který ¾ivoèich nese toto podivné jméno? Jedná se o rybu z èeledi èichavcovití (Helostomatidae).
Anglický název je Kissing Gourami. Èeský i anglický název odrá¾ejí zpùsob, jakým tato ryba pou¾ívá širokou tlamku, a» u¾ pøi sbìru potravy, nebo pøi vzájemných rituálních soubojích. Pohyb tlamky vytváøí dojem líbání a vzbuzuje zvláštì u dìtí velký zájem (viz video). Èichavec se ¾iví fytoplanktonem a zooplanktonem, které filtruje tlamkou jakoby lapal po dechu. Ve skuteènosti takto nabírá vodu s planktonem. Tlamkou také neustále obírá (oškrabává) kameny a rostliny od povlakù øas a sinic. Dorùstá velikosti a¾ 30 cm. Pùvodní pøírodnì zbarvení jedinci jsou k vidìní jen zøídka. Mezi akvaristy je naopak rozšíøená xantorická barevná forma. V Zoo Ostrava jsou chováni èichavci v pøirozené barvì a návštìvníci je najdou ve velkém akváriu u restaurace Saola, které obývají s hejnem pangasù vláknoploutvých a dalšími druhy ryb.
Podaøí se nìkterému z návštìvníkù zachytit dva „líbající se“ èichavce? Pokud ano, pošlete nám své „úlovky“…
Èichavec líbající (Helostoma temminkii) se vyskytuje v jihovýchodní Asii (Kambod¾a, Thajsko, Malajsie, Vietnam, Laos, Indonésie – Sumatra a Borneo).
Obývá jezera a pomalu tekoucí øeky s vodním rostlinstvem, èasto také moèálovité vody s nízkým obsahem rozpuštìného kyslíku. Takovému prostøedí je pøizpùsoben díky specializovanému nad¾abernímu orgánu (tzv. dýchacímu labyrintu), kterým doká¾e dýchat atmosférický kyslík. Odtud pochází èeský název èichavec.
Vzhledem ke své velikosti je ve své domovinì konzumní rybou. Zatím nepatøí k ohro¾eným druhù, proto¾e v centru zájmu rybáøù jsou pøedevším vìtší ryby, napø. právì pangasi dorùstající mnohem vìtších rozmìrù. A ti u¾ ohro¾eni jsou a v dùsledku nadmìrného rybolovu hrozí tìmto rybám úplné vyhubení.
Text: Šárka Kalousková, Zoo Ostrava
Foto: Enrico Gombala