O pokladu z kluèovského mlýna
Povìsti bývají plné skazek o bájných pokladech, které se ukrývají v nitru zemì, ale které ve skuteènosti nikdy nikdo nenašel. Pøesto však historie zaznamenává i takové pøípady, kdy se vrtkavá Štìstìna usmála i na obyèejné lidi. Bylo léto roku 1698 a u kluèovského mlýna se boural starý ztrouchnivìly chlév. Na fyzicky nepøíliš namáhavou práci poslala kostelecká vrchnost tøi robotníky. Dìveèku slou¾ící u sedláka Tkadlece v Mrzkách u Èeského Brodu, chlapce ze stejné vsi slou¾ícího na jiném statku a syna liblického šenkýøe. Trojice rozebírala starou boudu trám po trámu od èasného rána, a¾ odpoledne koneènì dorazila k základùm.
Kdy¾ do nich ale pánové zaboøili lopaty, ozval se nezvyklý zvuk skøípìní kovu o kov. Robotníci se zarazili, ale pak zaèali rychle hrabat. Vzápìtí se na denním svìtle cosi zalesklo, a kdy¾ dìveèka sáhla do hlíny, vytáhla z ní nìkolik kulatých mincí, mezi nimi¾ se ve sluneèním svitu zalesklo zlato. Trojice zanechala jakékoliv jiné èinnosti a zaèala hledat další. Za krátkou chvíli se v plátìném šátku sešlo celkem dvacet šest zlatých tolarù, které si mezi sebou š»astní zájemci rozdìlili. Dìveèka, jako nejstarší, pobrala patnáct zla»ákù a oba chlapci se podìlili o zbytek. Jen¾e ka¾dý takový nález se mìl podle vrchnostenského naøízení hlásit tomu pánu, na jeho¾ pùdì byl nalezen. To se ale ani jednomu z nich nechtìlo, tak¾e se smluvili, ¾e nikomu nic øíkat nebudou a své nabyté peníze utratí sami. Jen¾e èlovìk míní a lidé mìní…
Dìveèka, která spávala u sedláka ve chlévì, neudr¾ela v noci zvìdavost na uzdì, vytáhla tolary a zaèala je èistit, aby se mohla pokochat jejich marnivým leskem. Jen¾e to zpozoroval èeledín, který s ní chlév sdílel a dosud pøedstíral, ¾e spí. Na druhý den ani èeledín nedr¾el jazyk za zuby a své noèní pozorování zèerstva vycinkal dál. Neubìhl ani týden a zpráva o prapodivném nálezu se pøes mrzeckého rychtáøe dostala a¾ k hejtmanovi v Kostelci nad Èernými lesy. Ten si hned pozval dìveèku na zámek a pøísnì ji vyslýchal. Vydìšená dívka hned pøiznala vše o zpùsobu nálezu, pomocnících, i o tom, ¾e èást penìz ji¾ staèila utratit za teplý ko¾íšek na zimu. A jak se ukázalo, podobnì na tom byli i oba pozdìji vyslýchaní mládenci. Kní¾e Lichtenštejn, kterému celou zále¾itost hejtman pøednesl, nakonec nikoho z nich nepotrestal. Jen museli všichni tøi vrátit vše, co jim z penìz zbylo. A jak se ukázalo, byla to jen necelá polovina pùvodního nálezu. A tak kluèovský poklad nakonec pøeci jen pøinesl trochu radosti do ¾ivotù tøí prostých lidí.
Povìst je pøevzata z knihy Martina Drahovzala "Povìsti a kratochvilné vyprávìní z Kouøimska a Kolínska"
Janina Svobodová
***
Zobrazit všechny èlánky autorky