Satelit
Nìkdy se mi stane, ¾e zapochybuji, zda si správnì vykládám význam nìkterých slov.
S pøibývajícím vìkem a vymo¾enostmi doby se mi to stává stále èastìji a nìkdy si pøipadám, ¾e vlastnì nerozumím nejen slovùm, ale celým sdìlením, zejména pokud jde o sdìlení od nìkterých lidí, tøeba vládních èinitelù a poslancù.
Vybavuje se mi vyprávìní mého oblíbeného herce Josefa Hlinomaze. Vyprávìl, jak se zpotil hrùzou, poté co se probudil po snu ve kterém se mu zdálo, ¾e ¾il v Portugalsku. Dùvodem té hrùzy bylo, ¾e si uvìdomil, ¾e neumí portugalsky.
Ale abych se vrátil k tìm jednotlivým slovùm a jejich významu. Zaujalo mì slovo satelit.
Podle slovníku lze výklad zjednodušit na tvrzení, ¾e satelit je nìjaké tìleso obíhající kolem jiného, vìtšího. Asi to platí ve vesmíru, ale na zemi a zejména u nás se mi to nezdá.
U nás je satelit buï shluk domù nìkde v polích okolo velkých mìst, Praha jich má celou øadu, nebo takové plechové mísy na balkonech a støechách.
Ale jak ta mìsteèka kolem Prahy, tak ani ty plechové mísy nikoho neobíhají. Zaradoval jsem se, ¾e jsem na to kápnul, pøišel na chybu ve výkladu slova, ¾e mi to zatím navzdory vìku myslí, ale v zápìtí jsem si musel pøipustit, ¾e toho obíhání, pøímo lítání, by» ne vzduchem, ale pouze rychlou chùzí a rychlou jízdou ve spojitosti s tìmi satelity je tolik, ¾e nìjaká souvislost s tím satelitem je oprávnìná.
Jen je to trochu jinak, ale to je u nás vlastnì se vším.
Ono to tvrzení o satelitech a zejména jejich schopnostech bohu¾el nesedí ani v jiných zemích, vèetnì té nejmocnìjší. To poøád, ¾e má satelity a z nich snímky, které vidí pomalu pohyb ka¾dého Ferdy na zemi a najednou, právì kdy¾ by byly tak u¾iteèné, aby ukázali jak to bylo ze zmizením èi sestøelením takového obra jako je boeing nejsou. Ka¾dému Ferdovi, který myslí je jasné, ¾e jsou, jen se to nehodí po pravdì øíci a snímky ukázat.
Obdobnì to s tìmi našimi satelity kolem Prahy a ostatních mìst bylo jasné tìm Ferdùm-spekulantùm, odbornì, abych se pochválil vím, ¾e se jim èesky øíká developeøi, kdy¾ nalákali lidi a vylákali peníze z tìch budoucích obyvatel satelitù.
Zatajili jim, ¾e v tom domì, v té pøírodì, vlastnì budou jenom spát a ještì k tomu kratší dobu, nebo» musí vstávat a uléhat pozdìji ne¾ ti z mìsta, ¾e budou potøebovat alespoò dvì auta, aby mohli vozit dìti do školy, ze školy, na krou¾ky, vìtšinou zase do té Prahy, dojí¾dìt k doktorovi, zubaøi a o sobotách a nedìlích zase dojí¾dìt za nákupy a slu¾bami, ¾e k polo¾ce výdajù za bydlení jim pøibude vydání u benzínky a autoservisu a další výhody.
A to nepoèítám to lítání dvacet èi více let kolem hypotéky.
Pøi tom, vìtšinu tìch neduhù, které jsem zde popsal by ty satelity mít nemusely, dokladem toho jsou satelity v jiných zemích, kde právì jsou jejich souèástí i ty školy, i ty slu¾by a vìtšinou i doprava a» ji¾ rychlodráhou èi dálnicí , po kterých pohyb skuteènì pøipomíná pohyb satelitu ve vesmíru na rozdíl od našeho plí¾ení plazení ucpanými okrsky, by» s japonským popisem – bacha-jama.
Jsem rád, ¾e jsem nepodlehnul obavám z urychleného vývoje úbytkù duševních schopností a myšlení a ¾e to, ¾e spoustì vìcí u nás nerozumím mohu si vysvìtlit tím, ¾e ono u nás, je všechno, tak trochu jinak ne¾ by mìlo být a ne¾ je jinde a ty své pochybnosti na nìco a nìkoho jiného svést. Tak jak se to dìlá právì u nás.
Jaroslav Petøík
* * *
Zobrazit všechny èlánky autora