Vznik a rozšíøení „jakobynù“ v Èechách
Ne, není to chyba, to –y- tam patøí, proto¾e nemám na mysli následovníky tìch starých francouzských revolucionáøù, ale další podivný fenomén mezi naším lidem. Tedy asi jen v ÈR, nebo» èeská diaspora ve svìtì nepøichází tak èasto do styku s hovorovou øeèí a v písemném projevu na to nenarazí. A na Moravì? Tam mají jiné speciality. K této krátké poznámce a jejímu názvu mne inspirovalo jedno èeské slovo, spojka jakoby.
Vy jste si nevšimli, ¾e se v posledním roce rozšíøilo po celé zemi jako epidemie? ®e není moderátora v televizi, hlasatele v rozhlase, prodavaèky v supermarketu, dla¾dièe na ulici, èi ministra, kdo by je neu¾íval? ®e je slyšet dennì od poslancù a senátorù pøes veškeré drobné i vìtší školní ¾actvo a¾ po vysokoškoláky?
Nic proti nìmu, je to slùvko šikovné, kratší ne¾ dvojice jako kdyby a nemluvil bych o nìm, kdyby nebylo tak zneu¾ívané, ¾e v jedné vìtì padne i nìkolikrát.
Ale hlavnì proto, ¾e je velmi èasto vsazeno tam, kam se vùbec nehodí a kde mate smysl vìty. Nìkdy je z kontextu souvislosti zøejmé, ¾e je pou¾ito spíše ve smyslu jaksi, nebo ponìkud.
Ale spíše slou¾í jen jako vycpávkové slovo vkládané do øeèi automaticky, mimovolnì a ze zvyku, ani¾ si to hovoøící uvìdomuje.
Co je na nìm zvláštního, ¾e lidem tak chutná? Soudím, ¾e nic, ¾e je to jen náhodný jev. V tomto konkrétním a ponìkud zvláštním pøípadì je mo¾né, ¾e je nìkdo nìkdy pou¾il ve spoleènosti, která je pokládala za projev mimoøádnì vzdìlaného øeèníka a vzala je za své. Pak u¾ se šíøilo jako lavina, a¾ nám nakonec brní v uších, a» jsme kdekoliv.
Povšimnìte si nìkolika pøíkladù zaznamenaných bìhem posledního mìsíce. Posuïte sami, jak v nich „sedí“.
- Jeden z hostù pøi sportovní debatì v TV: „Brazilský tým svým výkonem jakoby tì¾ce zklamal nejen své fanoušky, ale znièil i letitou povìst Brazílie, jakoby nejlepší fotbalové zemì svìta.“
- Vyslechnuto v tramvaji è. 22 (obzvláštì pitomé): „Napsala jsem mu to a on mi volal, jakoby ¾e nemám pravdu, a pøitom jakoby schválnì!
- Policista na TV1 : „Ano, vyzval jsem ho aby si lehl na zem a pak jsem mu nasadil pouta, abych mu jakoby zabránil v odporu.“
Ono to vlastnì není nic neobvyklého, ¾e lidé si nìkdy zvyknou na nìjaký výraz, nebo klišé a u¾ívají ho mnohdy za ka¾dým tøetím slovem. Jen si vzpomeòme, kolik u¾ jich za posledních tøicet let bylo. Jen tak malé sáhnutí do pamìti a hned se jich pár vynoøí, napøíklad: pøesnì tak, jako, prostì, normálnì… atp.
Jen¾e kdy¾ to pak nabude takových rozmìrù jako tohle, tak je to jakoby se z toho jeden…!
Kruci, vidíte, ani¾ jsem si to uvìdomil, vyøkl jsem to taky. A taky blbì. Inu, vleze to èlovìku pod mozkovou plenu, a kdy¾ si nedá pozor, plácne to tøeba i takový krotitel jazykových ignorantù!
Ludìk «opka
* * *
Kolá¾e pro SeniorTip © Marie Zieglerová
Zobrazit všechny èlánky autora