Ve Velké Britanii probíhala diskuse tisícù starších lidí a jejich organizací, která vedla k ustavení Národní organizace penzistù (NPC) a formulování prvního manifestu penzistù.
V probìhlých volbách projevili svoji sílu, a nepreferovali stranická hlediska, nýbr¾ volili ty, kteøí budou prosazovat jejich po¾adavky uvedené v manifestu.
Vítìzství ve volbách je ve vìtšinì zemí EU v rukou seniorù, pøedevším ¾en, které tvoøí vìtšinu volièù. S prodlu¾ujícím se vìkem poroste poèet starších volièù. Dostatek èasu seniorùm umo¾òuje vìtší úèast ve volbách. Dostupná telekomunikaèní technika pøedevším mobilní telefony kompenzují menší pohyblivost seniorù a umo¾òují seniorùm více se anga¾ovat ve veøejném ¾ivotì. Posílání SMS zpráv umo¾òuje seniorùm vyjadøovat se k výbìru kandidátù navrhovaných zájmovými skupinami a politickými stranami. Na seniorech zále¾í, zda budou respektovány jejich po¾adavky, zda bude prohlubována demokracie.
Úspory na stáøí dnešních i budoucích seniorù ve spoøitelnách, pøedevším stavebních, v pojiš»ovnách, v penzijních fondech a v bankách umo¾òují poskytovat úvìry, vytváøet úvìrové peníze, bez nich¾ se dnes ¾ivot spoleènosti neobejde. Pùjèování penìz umo¾òuje managementu tìchto institucí dosahovat vysokých pøíjmù. V centrech velkých nadnárodních institucí shromá¾dìné úspory jsou pùjèovány na vyšší úrok do zahranièí tam, kde pøinášejí nejvìtší zisky. Zisky nadnárodních institucí migrují. Naproti tomu úspory v dru¾stevních institucích v regionech by mohly být pùjèovány buï bezúroènì nebo s nízkým úrokem obcím, podnikùm i jednotlivcùm tak, aby umo¾nily místní rozvoj a sni¾ovaly nezamìstnanost. Na seniorech zále¾í kde budou mít své úspory a jak s nimi bude nakládáno.
Senioøi nemají nadmìrné po¾adavky na hmotné statky, vý¾ivu, bydlení i sport, zábavu, cestování. Jsou ochotni pøedávat své ¾ivotní znalosti a zkušenosti, pomáhat mladším generacím. Na rozdíl od mladších neusilují o kariéru, o moc, o bohatství. Tì¾ce se smiøují s poklesem úcty se strany mladší generace, kdy¾ jsou podceòovány výsledky jejich práce v minulosti. Senioøi jsou sociálnì citlivìjší, mají vìtší pochopení pro slabší, potøebnìjší. V souèasné dobì u starší generace vzniká hoøkost a lítost, pocit osudové nespravedlnosti.
K harmonizaci vztahù mezi starší a mladší generací mù¾e pøispìt dnešní dostupnost komunikaèní a informaèní techniky, zejména mobilních telefonù, zvyšující se poèítaèová gramotnost seniorù, co¾ pomáhá zlepšovat vztahy mezi generacemi, zejména s nejmladší generací.
Je tøeba, aby si i v ÈR senioøi uvìdomili, jakou volební sílu pøedstavuje pro nì prodlu¾ující se vìk obèanù, jakou ekonomickou silou v hospodáøství mohou být jejich úspory na stáøí. Je tøeba, aby si uvìdomili svou morální sílu, kterou dnes ve spoleènosti pøedstavují. Vybudování demokratiètìjší a sociálnì spravedlivìjší spoleènosti je ve volbách v rukou seniorù, pøedevším ¾en.