Vesnièan hledá stranu
V døíve zveøejnìném èlánku – Jak se rodí arabistka – bylo v závìru doporuèení na pøeklad knihy Vesnièan hledá stranu…
***
Vesnièan hledá stranu
Dost vìøím na náhody. Zejména se mi zdá, ¾e ty š»astné v mém ¾ivotì pøeva¾ují. Jedna taková mne pøivedla do spoleènosti, v ní¾ byla sympatická mladá arabistka. A ta mne upozornila na zajímavou novelu, kterou pøekládala. No, novelu… Ale o tom dál.
Musím pøiznat, ¾e v arabské literatuøe se pøíliš neorientuji, pøesnìji øeèeno vùbec ne. Moje znalosti konèí u Ch. D¾ibrána a jeho Proroka. Zdùrazòuji to proto, ¾e se nepova¾uji za odborníka a mé názory na tento zvláštní literární útvar jsou opravdu laické. Nemyslím si ovšem, ¾e by to byla klasická divadelní hra. Pracuje sice pøevá¾nì s dialogy, ale má podle mne i znaky novely, øadu pøesahù, èasto velmi ironických, mnohdy pochopitelných asi pøedevším pro místní, ovšem èasto a¾ pøekvapivì nadèasových i nadkontinentálních. Já tam potkal náznaky Orwella, hoøkou ironii bì¾ných obèanù v øadì demokratických státù. Jednoznaèné a zdùraznìné propojení stranických sídel s ¾umpami je podobenství, které jistì zavoní i podobou naší demokracie.
Našel jsem si pochopitelnì na internetu komentáøe, ale jsou velmi chudé, omezují se prakticky jenom na konstatování, ¾e Nád¾i-vesnièan je jakýsi èeský Honza a kniha byla v Jemenu sta¾ena z prodeje. Tìch rovin je v novele (zùstanu u toho názvu) daleko víc. Potkáte tam filozofický rozmìr, èasto plynoucí z kontrastu jednoduché logiky vesnièanova myšlení a naopak slo¾ité „prospìšnosti“ státního reglementování obèanù. Jenom malou ochutnávku:
„Tajemník vùdce: Tak proè jste vùdci døív tohle upøímnì neøekli. Proè mu to øíkáte a¾ potom, co spadnul do ¾umpy? Ze všeho ho obviòujete! Bylo by lepší pro vás, pro nìj, pro stranu a naše zájmy, kdybyste k nìmu byli upøímný a odvá¾nì se mu postavili. Povìzte mi, kdo z vás ho kdy pokáral, kritizoval ho, nebo mu dal dokonce radu? Všichni jste se mu klanìli a lezli pøed ním na kolenou. Všichni jste mu líbali boty a olizovali z nich špínu.“
Jemenská realita je patrnì ještì bohatší o spory a války kmenù, kontrast fungujících mìst a ještì èasto zaostalého venkova. Je to pøekvapivì zajímavé ètení, vtipné i hlubší, pokud jste ochotní u nìm pøemýšlet.
Zvláštní rozmìr tomu sešitovému vydání dává pøekladatelka, která nejenom struènì vysvìtluje, jak k pøekladu pøistoupila, ale závìrem pøidává i esej o historii té zemì, která na ji¾ním cípu Arabského poloostrova sousedí pøes Rudé moøe s Afrikou.
Abdulkarím ar-Rázihí
Vesnièan hledá stranu
Pøelo¾ila: Jana Bøeská
Nakladatelství: Dar Ibn Rushd 2011
***
Zobrazit všechny èlánky autora