Všichni jsme zotroèení závisláci
Nedávno si na monitoru kdosi postì¾oval, ¾e si u¾ ¾ivot bez internetu nedovede ani pøedstavit. ®e u¾ je závislý na pøísunu informací, na jejich výmìnì s okruhem známých a pøátel. Nejsou to však pouze jednotlivci, kdo závisí na elektronickém pøenosu dat, je na nìm v moderní dobì postavena celá naše civilizace.
Poèítaèe ovládají administrativu a øízení podnikù, bankovnictví, obchod, zásobování, dopravu, rozvody elektøiny, plynu, tepla, pøenos zpráv a údajù – prostì prakticky vše, co ovlivòuje náš ¾ivot. Skryté mocenské skupiny v USA doká¾í pomocí informaèní techniky kontrolovat ¾ivot ka¾dého jedince v civilizovaných zemích: s kým se stýká, kudy se pohybuje, kde a co nakupuje, o co se zajímá. Celému svìtu to povìdìl hrdina naší doby, americký informatik Snowden, který se na tìchto zrùdných aktivitách podílel, vyzradil je, a stal se proto psancem.
Nedovedu si pøedstavit, co by se stalo, kdyby svìtová poèítaèová sí» pøestala fungovat. Dílèí obrázek nám poskytly gigantické výpadky dodávek elektrického proudu, zvané black out, napø. v USA. To však byly poruchy jen èásteèné a pøechodné. Hrozím se pøedstavy, ¾e by se pùsobením nìjakého doposud neznámého fyzikálního jevu, nebo prostøednictvím zásahu geniálního záškodníka, podaøilo znièit èipy, základní jednotky poèítaèového systému.
Dovedete vy si pøedstavit, co by to znamenalo?
Pøedevším zhroucení finanèního systému, konec výroby, pøísunu a transportu zbo¾í. Konec obchodu, proto¾e bychom zakrátko nemìli èím platit a prodejny by nemohly bez elektronických pokladen pøijímat peníze. Ty bychom ovšem i tì¾ko získávali, kdy¾ by platební systém zkolaboval a nedostávali bychom mzdu.
Zastavily by se dodávky elektøiny a mnozí obyvatelé mìst by byli ochromeni, proto¾e by pøestala téct voda, hromadil se odpad a výkaly, v domech bez kamen a komínù by se nedalo vaøit ani topit. Pøestala by øádnì fungovat mìstská hromadná doprava, lidé by se nedostali na svá pracovištì. Telefonní a telegrafická sí» po drátech u¾ je témìø zlikvidována, mobilní telefonní spojení by nefungovalo, jako nìkde pøi nedávných povodních.
Nastala by neskuteèná panika a hromadný útìk z mìst na venkov, kde lze bez poèítaèové techniky pøece jen existovat: voda je dostupná ve studnách, dá se poøídit døíví z lesa na otop i vaøení a v delším horizontu vypìstovat i nezbytné potraviny potøebné k prostému ¾ivotu. Lidé se zde znají, mohou si vzájemnì vypomoci, vymìnit si práci a potøebné slu¾by i bez penìz. To u¾ se ostatnì dìje na mnoha místech ve svìtì i dnes, i kdy¾ krach civilizaèních vymo¾eností je zatím jen v zónì fantazie.
Všichni jsme závisláci
Jsme odkázáni na dodávky elektøiny, plynu, vody, tepla, informací. Všechny tyto oblasti jsou dnes v rukou soukromých spoleèností, které nám tato dobrodiní zajiš»ují, avšak na rozdíl od doby nedávno minulé, pouze s vidinou maximálního zisku. A my pokornì platíme, proto¾e nám nic jiného nezbývá. Kdy¾ na to nemáme, roste dluh, jsme ze spoleènosti vyøazováni a klesáme ke dnu – a¾ do bezdomovectví.
A paradoxnì, bezdomovci, to jsou jediní skuteènì nezávislí a svobodní lidé v naší spoleènosti…
Závidìt jim však nelze.
Ivo Krieshofer