Zdenìk Reich: Bouølivé víno
Š»astnou náhodou (lze-li tuto náhodu pova¾ovat za š»astnou), se mi dostala do rukou video kazeta s názvem „Bouølivé víno“, kde se na mne z obrázku na obalu kazety mile usmíval pan Vladimír Menšík, jeden z mých oblíbených hercù. A tak jsem vsunul zmínìnou kazetu do VCR pøehrávaèe, nalil si sklenièku dobrého australského vína, stiskl pøíslušný knoflík na dálkovém ovládaèi a jal se sledovat film pana Václava Vorlíèka, který toto veledílo re¾íroval.
Øíkávalo se za vlády jedné strany, ¾e ka¾dý film musí obsahovat povinných deset deka socialistické propagandy, aby byl panstvem schválen k natáèení. Vzhledem k tomu, ¾e tento film byl natoèen v roce 1976, oèekával jsem, ¾e bude pochopitelnì obsahovat tuto povinnou úlitbu bolševickému bo¾stvu, po deseti minutách sledování jsem nabyl pocitu, ¾e v tomto pøípadì byla dávka deseti deka znaènì pøekroèena a chystal jsem se po dohodì se ¾enou sáhnout po dálkovém ovládaèi a stisknout tlaèítko „stop“. Nakonec jsme se však rozhodli, vychutnat tuto pochoutku a¾ do konce. A nelitovali jsme èasu sledováním tohoto díla obìtovanému. Film se ukázal být stoprocentní, plnotuènou a nefalšovanou bolševickou propagandou od zaèátku a¾ do slavného konce. Je a¾ obdivuhodné, jak se tvùrcùm filmu podaøilo do tìch sto tøiceti minut trvání filmu napìchovat témìø kompletní bolševickou propagandu.
Film „Bouølivé víno“ se odehrává v Pálavicích, ve vinaøském kraji ji¾ní Moravy, v památném roce 1968, tìsnì pøed pøíchodem bratrské pomoci spøátelených armád. Hlavním hrdinou, kterého vytvoøil ji¾ zmínìný Vladimír Menšík, je pøedseda dru¾stva, èestný komunista (oni byli všichni tito lidé „zvláštního ra¾ení“ èestní), výborný hospodáø a vinaø nad jiné výteèný. Skupina místních podnikavcù, takté¾ vinaøù, chce vyu¾ít situace a zaèít podnikat obchodování s vínem na vlastní úèet. Marnì se však, tito pomýlenci, sna¾í získat pro èlenství Michala Janáka, kterého právì ztìlesòuje Menšík. Ten ovšem, byv mu¾em pevných zásad, do tohoto spolku hami¾níkù odmítá vstoupit a tím pádem málem pøijde o pozici pøedsedy místního JZD. Aby byl výchovný úèinek filmu kompletní, ocitá se na obrazovce ponìkud komická figurka místního faráøe, vnášejícího tmáøské myšlenky do hlavièek místních chlapcù, kteøí jedou v jeho stopách na kole, ozdobeni šátky, tedy ne tìmi správnými, rudými, pionýrskými, ale v barvì pøipomínající skauty. Tento pan faráø je osobou zajímavou, nebo» po mši pøizve do kostela rocken-rollovou skupinu, která, ke zdìšení zbo¾ných babièek, vyluzuje hlasité, neladné tóny. A tak se zruènému scenáristovi podaøilo zasáhnout hned tøi mouchy jednou ranou, jakýsi ïábelský trojzubec, na který nabral zloøeèený Vatikán, skautíky a provozovatele západní, úpadkové hudby najednou.
Jako v ka¾dé poøádné kovbojce nesmí zde chybìt ústøední padouch, zrádný emigrant, jeho¾ postavu ztvárnit dostal v tomto filmu za úlohu herec Jiøí Vala, emigrant, ¾ivoøící v nepøátelské cizinì, v tomto pøípadì ve Vídni. Dostane ovšem ïábelský nápad, (všimnìte si prosím, ¾e úlohou „ústøedního padoucha“ je zpravidla dostat ïábelské nápady) jak o¾ebraèit vinaøe v Pálavicích, odkud on sám pochází. Za úèelem vykonání podlého èinu, zakoupí sobì v obchodním domì Heømanský konfekèní kostkované sako, zapùjèí si v pùjèovnì mercedes a vydá se lovit na Moravu. Chamtiví vinaøi, (ovšem s výjimkou dobrého komunisty Michala Jandáka) uvìøí, ¾e zrádný emigrant je vlastníkem prosperujícího velkoobchodu s vínem, skoèí mu na špek a svìøí do jeho rukou nejen peníze, ale v jednom pøípadì i dceru jednoho z nich. Co se ale nestalo? Dobrý komunista, vynikající vinaø Michal Janák, jede do Rakouska nakupovat výhonky révy, zaskoèí do Vídnì, vyhledá adresu údajného velkoobchodníka a zjistí, ¾e se jedná o podvodníka, ¾ijícího, tzv. z ruky do huby. Podvodník – emigrant, který se právì nachází v Pálavicích, aby místní ziskuchtivé vinaøe obral o další jmìní, je telefonicky informován vídeòským komplicem, ¾e jeho hra je odhalena a aby uprchl, pokud je ještì èas. Padouch zasedne (stále ve stejném saku) do mercedesky ve snaze ujet, avšak ouha. Dobrý pøedseda JZD, èestný bolševik Janda Michal, odmontuje pøes noc z mercedesky zadní kola, a kdy¾ ústøední padouch, s kuføíkem plným vylákaných penìz auto nastartuje, zjistí, ¾e odjet nemo¾no, nebo» zadní kola chybí. Podaøí se mu však pøesvìdèit jednoho místního podnikatele, ¾e chce jet na policii kráde¾ oznámit a z Pálavic ují¾dí. Mezitím však ji¾ Pálavským podnikatelùm dojde, ¾e byli okradeni a zaènou auto s padouchem stíhat, co¾ se jim, po krátké honièe podaøí. Zaènou se však mezi sebou handrkovat, kdo tuto patálii zpùsobil, dokonce dojde ke krátké potyèce mezi vinaøi, èeho¾ ústøední padouch ruèe vyu¾ije, naskoèí do rychlého auta, které ho pøed tím stíhalo a ze scény ují¾dí. A nyní mìli tvùrci tohoto veledíla patrnì dilema. V rámci spravedlnosti by mìl být zrádný emigrant zadr¾en, pøed soudní stolici postaven a za podvod a ilegální opuštìní republiky øádnì potrestán. Na druhé stranì bylo však nutno potrestat chamtivé vinaøe-podnikatele, a tak padouch, který takticky odšrouboval rakouskou poznávací znaèku z mercedesu a pøipevnil ji k vozidlu, které odcizil, úspìšnì s ním pøekroèil hranice republiky i s kuføíèkem jemu svìøených dolarù.
Zadní strana obalu kazety informuje, ¾e pan re¾isér Vorlíèek natoèil pozdìji ještì další dva filmy s názvy „Zralé víno“ a „Mladé víno“. Nejsem si však jist, ¾e bych mìl ¾aludek sledování „bramboraèky“ na stejné téma.
* * *
Kolá¾e pro SeniorTip.cz @ Marie Zieglerová
Zobrazit všechny èlánky autora