Povodnì a trpký osud obyvatel
Letošní léto se jaksepatøí vydaøilo. Alespoò pro nás, melbouròáky. Denní azurová obloha a teplota nad tøicet stupòù vyhání lidi na roz¾havený písek místních plá¾í, kde se vyvalují na nemilosrdnì bijícím slunci nic nedbaje na varování lékaøù ohlednì nebezpeèí s touto aktivitou spojeného. Na rakovinu kù¾e toti¾ v Austrálii umírá mnohem více lidí ne¾ kdekoliv jinde na svìtì.
Zatímco si v hlavním mìstì státu Victoria v dobrém poèasí „medíme“, situace v jiných australských státech, pøedevším v sousedním New South Walesu a Queenslandu pøináší pøírodní katastrofy a s nimi spojené zoufalství obèanù. Neuvìøitelné potopy zaplavují v nìkterých pøípadech letos ji¾ po tøetí mìsteèka a vesnièky jak ve vnitrozemí tak na pobøe¾í. Kde nejsou záplavy, tam zuøí po¾áry buše. Experti poukazují na globální oteplování a i skeptici náhle zaèínají souhlasit. Pøírodní katastrofy nièí ¾ivoty lidí, otøásají samotnou existencí tisícù obyvatel bez pøístøeší, narušují ekonomickou základnu zemì. A pøes všechna utrpení si Australané zachovávají smysl pro humor a dovedou se se situací vypoøádat po svém. Co vlastnì má èlovìk dìlat, kdy¾ je zcela bezmocný oproti pøívalu bahnité vody, která nemilosrdnì stoupá tak¾e vyhání lidi na samotné støechy domù? Bodrý Australan to øeší po svém. V ruce tøímá sklenici zlatého moku a trpìlivì èeká a¾ voda opadne. Pak na pivo nebude èas. Lidé se budou vìnovat uklízení po povodních, co¾ je opravdu mravenèí práce. A¾ ta skonèí, nastane èas rozjímání. A tak se také tomu stalo v mojí milované hospodì U Rudého klokana.
Hospoda byla bìhem záplav zavøená, ale stejnì fungovala. Na kopeèku, témìø naproti vlastní krèmì, kam se hospodský uchýlil se zachránìnými sudy piva, lahvemi koøalky a desítkami sklenic. O návštìvníky nebyla nouze. Nìkteøí si do provizorní hospùdky pøijeli na gumových èlunech, jiní na pramièkách nebo na kajacích. Koneènì budou mít jedineènou mo¾nost alespoò na chvilku zapomenout na starosti a poklábosit si o trpkém osudu. Navíc pijáci uvítali skuteènost, ¾e se mohou napít co hrdlo ráèí ani¾ by se museli obávat tvrdé ruky zákona. Klièkovat v podroušeném stavu na kajaku není pro okolí tak nebezpeèné jako jet v autì.
Sám jsem se ke Klokanovi dostal díky dobrotì neznámých lidí, kteøí mnì poskytli gumové lehátko, na kterém jsem se hnán neuvìøitelnou ¾ízní doplácal a¾ k samotnému výèepu. Ten byl obklopený upocenými chlapy, kteøí ¾ivì gestikulovali a jeden pøes druhého vykládali osobní pøíhody spojené s povodní. Nìkteøí postávali celí umolousaní od bláta jen tak v trenkách a tílku, zatímco znavení dobrovolníci mìli takovou ¾ízeò, ¾e si ani nesundali ¾lutou uniformu State Emergency Services. Po ¾enách nebylo ani památky. Ka¾dý mìl co øíci a ka¾dý se také s radostí pochlubil okolí svými historkami.
Povodeò nejenom ¾e zaplavila stavení a zpùsobila neuvìøitelné škody na majetku, ale mìla také na svìdomí smrt tisíce kusù dobytka, pøedevším ovcí a krav. Vysoká voda vyhnala z dìr jedovaté hady, o které není v Austrálii nouze. A o tom právì ponìkud vzrušenì vyprávìl farmáø Joe.
„No, vidìl jsem souseda, kterýho smetla voda, jak se køeèovitì dr¾el stromu, na kterým však nebyl sám. Kdy¾ jsem k nìmu loïkou dojel, všimnul jsem si jak nahlas kleje a ulomenou vìtví odhání obrovskýho hada, kterej si taky vybral strom jako záchranu pøed jistou smrtí,“ vykládal Joe naslouchajícímu davu. „Byla to sranda se na to dívat a jak tak koukám a dávám chlápkovi rady co má dìlat, podaøilo se mu skopnout tu bestii ze stromu zrovinka do mý bárky,’ pokraèoval za našeho smíchu. ‘Vy se smìjete, ale mnì zrovna do smíchu nebylo, proto¾e ta nabuzená mrcha se postavila na zadní a kdybych bejval pøed ní neskoèil do vody, tak by mì hryzla a bylo by v tu ránu po mnì. Takhle jsem pár tempy doplaval ke stromu co byl ten maník a voba jsme èekali a¾ nás zachránìj,“ øekl a utøel si z èela pot. Pak si dal další pivo a vyprávìní ukonèil tím, ¾e loïku i s jedovatým hadem nav¾dy sebrala voda. „Ale mìl jsem, kamarádi pìknì nadìláno v gatích!“
„Èert vem hady,“ zahulákal u¾ trochu zpaøený øidiè kamionu. „Teï nám sem voda ze severu pøinese krokouše. U¾ to bylo i na zprávách, aby si lidi dávali bacha.“
No to by bylo pìkné nadìlení ještì se kromì hadù potýkat s krokodýli, pomyslel jsem si. I kdy¾ tady mo¾nost teoreticky opravdu byla, nikdo si jí nechtìl pøipustit.
„No pøedstavte si pánové, kdyby vás místo starý doma pøivítal macek krokouš,“ zaøval smíchem chlápek, kterého jsem u Klokana nikdy pøed tím nevidìl. Zapálil si cigaretu, proto¾e to se tady mohlo a spoleènì s dalšími rozjaøenými hosty zapøádal teorie jak by to mohlo dopadnout. Já se smál a podílel jsem se na absurdní diskuzi, proto¾e bylo príma vidìt chlapy pøijít pro zmìnu na jiné myšlenky.
„Teï si pøedstavte, ¾e se nic netušíce veèer pøitulíte k mámì a von tam místo ní v pelechu stoèenej krokouš, kterej vám ho hned ze¾ere, hahaha,“ smál se a¾ se za bøicho popadal øidiè.
„Na tom tvým by se moc nena¾ral,“ zaburácel Jim s rukama velkýma jako lopaty.
„No jo, no jo, zato na tom tvým by se krokodýl asi udávil k smrti,“ odpovìdìl øidiè a s pomocí ruky se vysmrkal do hnìdé vody pod ním.
Zábava byla v plném proudu, kdy¾ pohøební øeditel Clive Johnston hrobovì prohlásil, ¾e je sice dobré mít legraci, ale ¾e pøijde na mizinu, proto¾e mu velká voda odnesla rakve a pojiš»ovna tì¾ko zaplatí náhradu. V tu ránu pijáci ztichli. Jen jeden se pokusil o chabý ¾ertík, kdy¾ vyslovil obavu, v èem nás tedy pohøbí, a¾ tu všichni u Klokana zhebneme, proto¾e opravdu velká voda má pøijít zítra. Chlapi se køeèovitì zasmáli a Frank Small øekl, ¾e nastal konec ¾ertování, proto¾e jestli si neuvìdomujeme ka¾dý od pojiš»ovny dostane starou belu, proto¾e nejsme proti opakovaným povodním pojištìni.
Hospodou zavládla sklíèená nálada. Nikdo nemìl chu» nahodit ¾ertík èi øíct vtípek. Teï si všichni uvìdomili tvrdou realitu ¾ivota. Vìtšinou dobrosrdeèní, prostí chlapíci se promìnili v ukrutníky, kteøí, povzbuzeni alkoholem, byli pøipraveni za svá práva bojovat.
Všichni do jednoho se shodli na tom, ¾e pojiš»ováci jsou vydøiduši a ¾e a¾ opadne voda chlapi zorganizují protestní pochod na parlament, kde si vy¾ádají premiéra, od kterého pod výhru¾kou smrti vymámí slib, ¾e škody nahradí stát.
„Ano, a kdy¾ vodmítne tak ho povìsíme na nejbli¾ší kandelábr, rozohnìnì zahøímal potetovaný svalovec od baru.“
„No, no, ne tak zhurta,“ pokáral rozvášnìný dav uèitel McGraw, který navrhnul, ¾e radìji ne¾ nìkomu pøivést újmu na zdraví a povìsit ho, je mnohem lepší nìkoho podplatit, aby køivì proti premiérovi svìdèil, ¾e ho tøeba vidìl odcházet z bordelu bez placení. To mu teprve srazí vaz a nikdo kromì nìj se nedostane do prùseru.
„To nemá chybu,“ spokojenì uèitelùv návrh kvitovali pijáci, kteøí zjistili, ¾e je pøeci jenom dobrý být vzdìlaný èlovìk.
Krvavá koule slunce se pomalu posouvala k obzoru a nastal èas odchodu. Chlapi nasedli do svých plavidel a pomalu, nìkteøí se zpìvem, pádlovali k zatopeným domovùm. Jen funebrák ze sebe serval smuteèní odìv a hrdinnì se ponoøil do stoupajících vod, aby plaváním dosáhl svého cíle. Kdy¾ ji¾ byl na pokraji svých sil, usmálo se na nìj štìstí. Mezi stromy byla zaklínìná jedna z jeho rakví, do které k smrti vyèerpán usednul a vydal se smìrem k domovu.
Po týdnu voda skuteènì opadla. Hospoda U Rudého klokana se pøemístila na své pùvodní místo, chlapi, zmo¾eni úklidovou prací v hospodì našli ký¾ený odpoèinek a místo, kde organizovat protestní pochod na Brisbane. Proto¾e jak pøedpokládali, pojiš»ovny odmítly škody nahradit. Na politika však ušít boudu nemuseli. Poškozených se ujala právnická firma, která úlisnì získala jejich dùvìru a slíbila, ¾e jejich jménem bude pojiš»ovny soudit. Chudáci bodøí Australané si však neuvìdomili, ¾e pakli¾e se soudní proces vyhraje, právníci za své poplatky spolknou témìø všechno a poškozeným zùstanou oèi pro pláè. A navíc hoøkost v ústech jak je toto vùbec v naší zemi mo¾né…
Ivan Kolaøík