Mezigeneraèní sou¾ití je dnes minulostí
Vymizí také mezigeneraèní solidarita?
Podle prùzkumu Raiffeisen stavební spoøitelny ¾ije drtivá vìtšina rodièù souèasných ètyøicátníkù a padesátníkù samostatnì ve svých domácnostech. Jen 13 % Èechù ¾ije v tomto vìku se svými rodièi a pouze 7 % uva¾uje, ¾e se v dùchodovém vìku nastìhuje ke svým dìtem. Sou¾ití více generací je v dnešní dobì pøekonané, z naší spoleènosti se však zaèíná vytrácet i mezigeneraèní solidarita.
Mezigeneraèní bydlení
Více jak 80 % rodièù dìtí narozených v 60. – 70. letech ¾ije samostatnì. Zatímco v minulosti byly vícegeneraèní domy bì¾né, a¾ automatické, dnešní spoleènost se vyznaèuje pravým opakem. Mezigeneraèní bydlení je dnes spíše výjimkou. „S ¾enou a dvìma dìtmi bydlíme spoleènì s mými rodièi ve vlastním dvougeneraèním domì. V našem sou¾ití spatøuji spíše výhody – poøád je nìkdo doma, prarodièe jsou stále v kontaktu s vnouèaty, babièka na hlídání je v¾dy pøi ruce a zároveò kdyby se cokoli dìlo jsme prarodièùm k dispozici i my. Navíc se moji rodièe nemusí o své bydlení starat sami a tím ušetøí dost penìz. Vìtšina nákladù spojených s provozem a údr¾bou domu se jich netýká. Samozøejmì ale vše má i své mínusy. Tak tøeba ne v¾dy si musí tchýnì se snachou stoprocentnì porozumìt,“ øíká padesátiletý Jaroslav Novák z Prahy.
Trend dnešní spoleènosti – atomizace rodin
„Existuje stále hodnì pøípadù, kdy si rodiny v minulosti postavily vìtší domy s pøedstavou, ¾e tam s nimi budou jejich dìti nejen vyrùstat, ale ¾ít i v dospìlosti. Realita se však s tímto zámìrem minula a tak rodièe, dnes ji¾ v dùchodovém vìku, ¾ijí ve velkém domì sami a èasto mají problémy s jeho údr¾bou,“ komentuje Renata Zikmundová z Raiffeisen stavební spoøitelny, která se ve svém programu PRObudoucnost vìnuje tématu bydlení v seniorském vìku.
Trend atomizace rodin potvrzují i další èísla. Pouze 7 % souèasných ètyøicátníkù a padesátníkù zva¾uje mo¾nost, ¾e ve stáøí bude bydlet v jedné domácnosti se svými dìtmi.
Mezigeneraèní solidarity ubývá
Alarmující je fakt, ¾e polovina Èechù ve vìku 40 a¾ 55 let nevidí potøebu cokoli podnikat ve vìci bydlení svých rodièù. „Neuvìdomují si, ¾e stáøí klade na bydlení jiné nároky, ¾e je mnohdy zapotøebí rùzných stavebních úprav od redukce schodù, odstranìní prahù, rekonstrukce koupelny a¾ po vhodné úpravy kuchynì èi správné rozestavìní nábytku,“ dodává Renata Zikmundová.
Mezinárodní den seniorù
První øíjen je od roku 1998, kdy byl generálním tajemníkem OSN vyhlášen Mezinárodním dnem seniorù, vìnován na celém svìtì starším lidem. „Je to ideální pøíle¾itost k zamyšlení se nad tím, zda mù¾eme nìco udìlat pro seniory kolem nás, a vhodný okam¾ik pro zmìnu lhostejného postoje k lidem, kteøí si zaslou¾í naši pozornost a pomoc,“ øíká Vendula Kodetová z Diakonie ÈCE.
Karla Adamcová