Veèeøe
Chystám na salát brambory vaøené ve slupce. Z brambor se kouøí, loupu je v ruce ještì horké a jejich vùnì mì vrací daleko do minulosti.
Jsem v malinké kuchyni mého dìtství. Je veèer. U stolu sedíme všichni a ka¾dý má pøed sebou hrníèek studeného mléka a pøed sebou na stole malou kupièku soli. Maminka nese kameninovou mísu, z ní¾ se kouøí. Je plna horkých neloupaných brambor. Postaví ji doprostøed stolu, na do bíla vydrhnutou dubovou desku.
Maminka zasedne ke stolu, tatínek vezme z mísy první brambor, obøadnì jej oloupe a zlehka se jím dotkne kupièky soli. My všichni ho následujeme. Tyto veèeøe se opakovaly skoro dennì, málokdy jsme jedli nìco jiného. Urèitì byl tento pokrm vystøídán nìèím jiným, zvláštì kdy¾ kráva byla stelná a nedojila, ale mi zùstala v pamìti chu» ve slupce vaøených brambor jako nejlahodnìjší.
Kromì jídla se odehrávalo ještì nìco jiného. Byla to jediná mo¾nost, kdy jsme se sešli pohromadì, proto¾e obìd se tatínkovi do práce nosil. Ka¾dá neplecha, kterou jsme pøes den provedli, byla maminkou komentována: „Poèkej, a¾ pøijde veèer tatínek!“ A tak nìkdy došlo i na tresty tìlesné, ale bylo jich velmi málo, vìtšinou se vše staèilo vyøíkat.
Jednoho veèera u¾ ka¾dý dostal svùj díl a já, tenkrát nejmladší, jsem tatínka pøerušila: „Já jsem dnes byla opravdu hodná“, proto¾e jsem si nebyla vìdoma nìjakého pøeèinu. Bohu¾el, i já jsem tenkrát dostala svùj díl. Ve škole na poznámku uèitele Strakoše, ¾e se v noci nevyspal, jsem hrdì prohlásila, ¾e mùj tatínek také ne, proto¾e byl v hospodì. Samozøejmì, ¾e si to tatínek s uèitelem vyøíkali, proto¾e v té hospodì hráli spolu karty. Já jsem za svou falešnou hrdost byla velmi pokárána a dodnes slyším tatínka, jak øíká: „a pamatuj si, co se doma uvaøí, to se doma také sní!“
Mo¾ná, ¾e kdyby dnes vìtšina rodièù posedìla ka¾dý veèer se svými potomky u stolu, tøeba i u lahodnìjšího jídla ne¾ jsou brambory na loupaèku, byly by výsledky jejich výchovy daleko lepší.
Hana Juraèáková
* * *
Zobrazit všechny èlánky autorky